Порядок тимчасового доступу до речей і документів врегульовано главою 15 Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 159 Кримінального процесуального кодексу України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

При цьому відповідно до частини 3 статті 159 Кодексу Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Речами і документами, до яких заборонено доступ, є:
1) листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у зв’язку з наданням правової допомоги;
2) об’єкти, які додані до такого листування або інших форм обміну інформацією.

З врахуванням статті 164 Кримінального процесуального кодексу України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено:

1) прізвище, ім’я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів;

2) дата постановлення ухвали;

3) положення закону, на підставі якого постановлено ухвалу;

4) прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи, які мають надати тимчасовий доступ до речей і документів;

5) назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ;

6) розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і оригінали або копії документів, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом;

7) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

8) положення закону, які передбачають наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду.

Відсутність зазначених відомостей в ухвалі про тимчасовий доступ є підставою для відмови в наданні доступу до відповідних речей/документів.

Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов’язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.

Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов’язана пред’явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію.

Особа, яка пред’являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов’язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.

На вимогу володільця особою, яка пред’являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред’являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.

Окрім того володілець майна/документів, щодо якого постановлено ухвалу про тимчасовий доступ, має право користуватися правовою допомогою адвоката під час виконання ухвали суду.


2 коментарі

Vladyslava · 14.09.2020 о 06:36

Добрий день! Підкажіть, будь ласка, як безпечніше адвокату організувати зберігання документів в ситуації, коли в приміщенні де він працює також знаходиться ще декілька фірм, а доступ до сейфу є не у одного адвоката? Треба організувати так, що б у випадку обшуку не стало питання чому ті чи інші документи є в провадженні адвоката (наприклад, підложать щось у сейф до документів адвоката ще якісь документи, які адвокат навіть не бачив)?

    Роман Ганенко · 14.09.2020 о 19:10

    Добрий вечір.
    Ефективної протидії не має – якщо правоохоронці захочуть відкрити сейф, то вони його відкриють і заберуть усе, що знайдуть. І наліпки з даними адвоката та попередженням про адвокатську таємницію не допоможуть. Тому або шукайте окремий офіс, або фіксуйте порушення під час обшуку та відображайте це в протоколі обшуку.

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.