Питання обліку та звітності стосовно єдиного соціального внеску врегульовано Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 р.

Відповідно пункту 1 частини першої до статті 4 Закону  платниками ЄСВ є роботодавці – юридичні особи.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Закону платниками ЄСВ є також працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях.

Відповідно до статті 7 Закону базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону ЄСВ нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов’язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.

Тобто при нарахуванні ЄСВ за базу береться вся сума нарахованої зарплати без вирахування ПДФО та будь-яких інших утримань (аліменти, позика тощо).

Розмір ЄСВ визначається відповідно до положень статті 8 Закону і для АБ становить 22% від бази нарахування, визначеної відповідно до вимог статті 7 Закону.
Потрібно також розуміти, що згадані 22% сплачуються окремо від заробітної плати і не підлягають утриманню із заробітної плати. Іншими словами, витрати для АБ: зарплата + 22% ЄСВ.

Строк сплати ЄСВ – не пізніше 20 числа місяця, що йде після виплати заробітної плати (частина 8 статті 9 Закону).

Крім того відповідно до частини 2 статті 24 Закону Банки приймають від платників єдиного внеску – роботодавців платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Іншими словами, коли ви подаєте до банку платіжне доручення про виплату заробітної плати, ви одночасно маєте також подавати і платіжне доручення про перерахування відповідних сум ЄСВ.

Взяття АБ на облікі як платника єдиного внеску здійснюється автоматично під час державної реєстрації АБ як юридичної особи.

Щомісяця до органів фіскальної служби подається звіт по ЄСВ за формою №Д4 (повна назва звітного документа – Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів).

Термін подачі звіту – не пізніше 20 числа місяця, що йде за звітним.

Форма звіту є досить заплутаною. Звіт містить також додатки у вигляді таблиць, однак подаються та заповнюються не всі.

Так, Таблиця 1 подається завжди.

Таблиця 2, 3, 4, 8, 9 АБ/АО не подається.

Таблиця  5 подається  у випадку укладення трудового договору з новими працівниками протягом звітного місяця.

Таблиця 6 подається завжди, коли має місце виплата заробітної плати та відповідно нарахування ЄСВ.

В більшості випадків подаються лише 1 та 6 таблиці. 5 таблиця подається лише у випадку змін у складі працівників бюро (звільнення, прийняття на роботу).

Теги :

19 Responses to Адвокатське бюро: ЄСВ

 1. Добрый день … Роман хочу у вас спросить … На сегодняшний день всё ещо актуально оформить АБ … чтоб не платить ЭСВ…. Или уже появились какието изменения в ПК.?.. Спасибо

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Добрий вечір.
   Питання діяльності через АБ/АО з метою уникнення сплати ЄСВ як і раніше залишається дискусійним.
   Деякі адвокати практикують у формі АБ без нарахування заробітної плати. Відомі також випадки коли районні ДПІ знімають адвокатів з обліку як осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, у зв’язку зі створенням АБ (при цьому не перевіряють наявність трудових відносин зі створеним АБ).
   Однак з іншого боку у зв’язку зі зміною порядку обліку платників ЄСВ податківці отримали повноваження “моніторити” відповідні реєстри та виявляти осіб, які отримали права на заняття незалежною професійною діяльністю (стосується не тільки адвокатів, але і експертів, арбітражних керуючих тощо).
   При цьому якщо буде виявлено, що такі особи не зареєстровані як платники ЄСВ, ДФС має право надсилати повідомлення про необхідність взяття на облік і донараховувати податкові зобов’язання з ЄСВ (при цьому строків давності по ЄСВ не має).
   Тому скоріш за все відповідь на ваше питання можна буде отримати лише після напрацювання судової практики з даного питання.

   Відповіcти
   • спасибо за быстрый ответ… В АБ хочу бути засновником … адвокатська діяльність для мене скоріш хобі.. Хочу лише формально залишатись адвокатом… тому сплачувати ЄСВ не бачу сенсу…. Тобто на сьогоднішній день як я вас зрозумів…все ще доцільно оформляти АБ? у проєкті нового закону про адвокатуру наскільки я читав це питання також не піднімалося.. хтось залишив таку шпаринку))) заздалегіть дякую за відповідь..

    Відповіcти
    • Роман Ганенко пише:

     Реєстрація АБ не є 100% гарантією звільнення від сплати ЄСВ. Поки ДФС на це очі закриває, але все може змінитись після перших перевірок.

     Відповіcти
 2. Уляна пише:

  Доброго дня! Чи правильно я розумію, що якщо особа отримала свідоцтво про право на зайняття адв. діяльністю і вирішила створити бюро ( в якому здійснюватиме, як засновник, повноваження виконавчого органу , не отримуючи ЗП), то така особа не повинна реєструватися, як самозайнята особа у органах ДФС, та, відповідно , взагалі сплачувати ЄСВ? Дякую!

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Так, якщо ви створюєте бюро і працевлаштуєтесь в бюро в якості адвоката, то реєструватись як самозайнята особа вам не потрібно.

   Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Ні. ЄСВ нараховується тільки на зарплату. Не має зарплати – не має бази нарахування ЄСВ.

   Відповіcти
 3. Ігор пише:

  Доброго дня. Чи дозволяється адвокату, як засновнику Адвокатського бюро ненараховувати заробітної платні, та виконувати обовязки керівника без укладення трудового договору?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Така схема можлива. Потрібно в установчих документах прописати, що повноваження виконавчого органу належать засновнику. У групі Оподаткування АБ/АО у Фейсбук це питання піднімалось.

   Відповіcти
 4. Якщо у статуті бюро прописано, що засновник здійснює керівництво безпосередньо, без укладення трудового договору і найманих працівників не має, як тоді бути з ЄСВ?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   ЄСВ сплачується у випадку нарахування і виплати зарплати. Якщо у вас не має найманих працівників, відповідно бази нарахування ЄСВ теж немає.

   Відповіcти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*