Питання обліку та звітності стосовно єдиного соціального внеску врегульовано Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 р.

Відповідно пункту 1 частини першої до статті 4 Закону  платниками ЄСВ є роботодавці – юридичні особи.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Закону платниками ЄСВ є також працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях.

Відповідно до статті 7 Закону базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону ЄСВ нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов’язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.

Тобто при нарахуванні ЄСВ за базу береться вся сума нарахованої зарплати без вирахування ПДФО та будь-яких інших утримань (аліменти, позика тощо).

Розмір ЄСВ визначається відповідно до положень статті 8 Закону і для АБ становить 22% від бази нарахування, визначеної відповідно до вимог статті 7 Закону.
Потрібно також розуміти, що згадані 22% сплачуються окремо від заробітної плати і не підлягають утриманню із заробітної плати. Іншими словами, витрати для АБ: зарплата + 22% ЄСВ.

Строк сплати ЄСВ – не пізніше 20 числа місяця, що йде після виплати заробітної плати (частина 8 статті 9 Закону).

Крім того відповідно до частини 2 статті 24 Закону Банки приймають від платників єдиного внеску – роботодавців платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Іншими словами, коли ви подаєте до банку платіжне доручення про виплату заробітної плати, ви одночасно маєте також подавати і платіжне доручення про перерахування відповідних сум ЄСВ.

Взяття АБ на облікі як платника єдиного внеску здійснюється автоматично під час державної реєстрації АБ як юридичної особи.

Щомісяця до органів фіскальної служби подається звіт по ЄСВ за формою №Д4 (повна назва звітного документа – Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів).

Термін подачі звіту – не пізніше 20 числа місяця, що йде за звітним.

Форма звіту є досить заплутаною. Звіт містить також додатки у вигляді таблиць, однак подаються та заповнюються не всі.

Так, Таблиця 1 подається завжди.

Таблиця 2, 3, 4, 8, 9 АБ/АО не подається.

Таблиця  5 подається  у випадку укладення трудового договору з новими працівниками протягом звітного місяця.

Таблиця 6 подається завжди, коли має місце виплата заробітної плати та відповідно нарахування ЄСВ.

В більшості випадків подаються лише 1 та 6 таблиці. 5 таблиця подається лише у випадку змін у складі працівників бюро (звільнення, прийняття на роботу).

Категорії: Діяльність бюро

43 коментарі

Ірина · 14.09.2021 о 07:46

Доброго дня. Який вид реестрації обрати адвокату, якщо постійне місце роботи існує(єсв сплачує роботодавець), а діяльність планую здійснювати дуже рідко, коли буде час. АБ чи самозайнята особа, що простіше по звітності та оформленю та вигідніше по сплдаті податку? Дякую

  Роман Ганенко · 17.09.2021 о 04:38

  Доброго ранку.
  У вашому випадку краще бути самозайнятим. Звітність подаєте раз на рік. Але по оподаткування буде більше, ніж в АБ.

Ірина · 14.09.2021 о 06:11

Доброго дня. Підкажіть будь-ласка, яку форму діяльності краще обрати АБ чи самозайнята особа, якщо є постійне офіційне місце роботи(ЄСВ сплачує роботодавець), після отримання свідоцтва працювала в АО, а тепер маю намір надвати БВПД. На Ваш погляд, яка форма більш вигідна та меньше енергозатратна? Дякую

  Роман Ганенко · 17.09.2021 о 04:39

  Доброго ранку.
  Важко відповісти, не знаючи орієнтовний обсяг доходу за рік від БВПД. По звітності простіше бути самозайнятим

Ірина · 14.09.2021 о 05:13

Доброго дня. Підкажіть будь-ласка, я маю постійне місце роботи на підприємстві, після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю працювала в АО, наразі маю намір надавати БВПД і необхідно оформитись до податкової , на Ваш погляд краще оформити бюро чи як самозайнята( оскільки підприємство платить ЄСВ), де більше переваг?. Дякую

Іван · 12.02.2021 о 12:18

Доброго дня, підкажіть, будь ласка, як правильно оформити документи для того щоб засновник АБ виконував функції керуючого при цьому не отримував заробітну плату та не сплачував ЄСВ?

  Роман Ганенко · 12.02.2021 о 13:37

  Добрий день.
  Задайте це питання в групі Оподаткування АБ/АО у Фейсбук. Деякі адвокати працюють за цією схемою, можливо вони викладуть зразки документів.
  Взагалі можна використати схему, яка застосовується для ТОВ, де засновник є одночасно директором. Потрібно відповідним чином виписати положення статуту в частині виконавчого органу та його повноважень.

Василь · 28.02.2019 о 11:49

Роман доброго дня. Я є єдиним учасником товариства з обмеженою відповідальністю. Вирішив зробити перетворення з товариства в адваокатське бюро. Підняв класифікацію організаційно-правових форм господарювання ДК 002:2004. Згідно класифікатора адвокатське бюро належить до господарських товариств. Державний реєстратор при отримання мною в нього консультації відмовляється здійснювати таке перетворення мотивуючи тим, що під господарськими товариствами розуміється: акціонерні товариства,
товариства з обмеженою відповідальністю,
товариства з додатковою відповідальністю,
повні товариства,
командитні товариства.
Перешкод щодо перетворення я не бачу, однак всі в управлінні реєстраційних процедур переконують що це не можливо і суперечать чинному законодавству.
Я не погоджуюсь, а все ж.

  Роман Ганенко · 28.02.2019 о 12:01

  Добрий день.
  На сьогодні прямої заборони перетворення ТОВ у АБ не має.
  Тому такий варіант можливий, але на практиці про такі випадки не чув.
  Спробуйте розпочати процес перетворення і подайте реєстратору прооктол загальних зборів ТОВ про рішення щодо припинення. Можливо реєстратори не знайдуть підстав для офіційної відмови

Олександр · 20.01.2019 о 19:24

Роман, доброго вечора! Дякую за роз’яснення! Розкажіть, будь ласка, а якщо оформити засновника АБ/АО на 0,1 ставки мінімальної зарплати, наприклад, і здійснювати відрахування ЄСВ саме с цієї ставки. Чи буде це вважатися виконанням “умов сплати ЄСВ” та чи не потрібно бути доплачувати до мінімальної ставки (З мінімальної ЗП).

  Роман Ганенко · 21.01.2019 о 11:08

  Добрий день.
  Якщо АБ/АО -це основне місце роботи, то ЄСВ слід сплачувати з мінімалки. Якщо засновник вже працевлаштований в іншій організації і там йому нараховують заробітну плату не нижче мінімальної, то тоді по АБ/АО ЄСВ буде сплачуватись із фактичної зарплати (0,1 ставки)

   Олена · 09.04.2019 о 06:19

   Добрий день! Прошу Вас вказати норми з приводу Вашого висловлювання “Якщо АБ/АО -це основне місце роботи, то ЄСВ слід сплачувати з мінімалки. Якщо засновник вже працевлаштований в іншій організації і там йому нараховують заробітну плату не нижче мінімальної, то тоді по АБ/АО ЄСВ буде сплачуватись із фактичної зарплати (0,1 ставки)”.
   Буду Вам дуже вдячна – мене дуже цікавить ваша відповідь.

    Роман Ганенко · 09.04.2019 о 06:40

    Добрий день.
    абз. 3 ч. 5 ст. 8 ЗУ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”:
    При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Вікторія · 13.12.2018 о 15:00

Вітаю, пане Романе. Чи правильно я розумію,
ситуація 1. якщо отримую свідоцтво про право на зайняття адв. діяльністю та створюю АБ, працюю як засновник БЕЗ укладання тр дог – додатково реєструвантися як самозайнята особа не потрібно правильно?.
ситуація 2. я є засновником АБ і укладаю з собою труд дог – мені потрібно додатково ще реєструватися як самозайнята особа?тільки ж це не співпадає з нормами ЗУ про адвокатуру? чи не так?
ситуація 3. я є засновником АБ і ще додатково працюю на підприємстві за ЦПД як юрист – мені потрібно реєструватися як самозайнята особа? чи треба укладати з підприємством договір від АБ?

  Роман Ганенко · 16.12.2018 о 17:13

  Добрий вечір.
  1. Тут важко відповісти. Останні дії ДФС вказують на те, що ЄСВ нараховують усім, хто є в реєстрі не залежно від факту реєстрації самозайнятим.
  2. Якщо ви створили АБ і перебуваєте в трудових відносинах з АБ, реєструватись самозайнятим не потрібно, оскільки діяльність здійснюється в оргформі АБ і дохід від адвокатської діяльності отримує також АБ. Адвокат в цьому випадку отримує доходи у вигляді зарплати та/або дивідендів. Але і це може не врятувати від нарахування ЄСВ як особі, яка здійснює незалежну проф.діяльність.
  3. Якщо ви створюєте АБ, то відповідно і договори про надання правової допомоги потрібно укладати з АБ, оскільки це прямо вказано в профільному законі.

Станіслав · 02.11.2018 о 14:08

Уважаемые коллеги, нужен Ваш совет.
Как я понимаю многие, при регистрации АБ, ведут деятельность самостоятельно (без наемных сотрудников), не оплачивая при этом за себя ЕСВ. То есть, учредитель выполняет функции управляющего без зп.
Схема имеет право на существование, но о законности такой схемы, как верно заметил Роман, будем судить после появления судебной практики.
Как я понимаю, по состоянию на сегодня практики обжалования решений проверяющих нет, а соответственно нет и решений проверяющих.

Есть позиция налоговой, которая допускает временное выполнение обязанностей директора учредителем (в разрезе ООО), на время отсутствия деятельности такого ООО. При этом на ООО не должно быть никаких других наемных сотрудников.
Ну, уже что-то.

Но вопрос в другом, если у учредителя, он же управляющий, АБ есть необходимость заключить трудовое соглашение с помощником адвоката. Таким образом, наемное лицо становиться помощником адвокат – учредителя-управляющего АБ.
Можно ли при наличии других наемных сотрудником (помощника адвоката) продолжать действовать АБ в лице учредителя-управляющего без выплаты такому учредителю-управляющему зп, и соответственно не начислять ЕСВ?
При этом АБ будет платить зп и начислять ЕСВ помощнику адвоката.

Буду очень рад услышать ваши мнения по этому поводу.

  Роман Ганенко · 02.11.2018 о 14:40

  Добрий вечір.
  АБ може укласти трудовий договір з помічником адвоката навіть за відсутності в штаті адвоката. Трудове та податкове законодавство такий варіант відносин не забороняє.
  Також може існувати схема виконання засновником АБ обов’язків керуючого/директора АБ без укладання трудового договору і, відпвідно, виплати зарплати і нарахування ЄСВ.
  Але в цьому разі податкова матиме право нарахувати адвокату зобов’язання по ЄСВ як особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Тобто адвокат-засновник АБ буду в подальшому зобов’язаний сплатити ЄСВ за себе.
  Зараз вже є непоодинокі випадки по областях і м. Києву, коли районні ДФС моніторять ЄРАУ і тим адвокатам, які не стоять на облік, розсилають відповідні повідомлення про необхідність постановки на облік, а також нараховують зобов’язання з ЄСВ починаючи з 01.01.2017р (з цієї дати ЄСВ сплачується незалежно від наявності доходу).
  Тому повністю уникнути сплати ЄСВ не вийде.
  Або адвокат-засновник працевлаштовується в АБ в якості адвоката і тоді ЄСВ сплачує АБ при виплаті зарплати.
  Або адвокат не укладає трудовий договір з АБ, отримує дохід від АБ у вигляді дивідендів, але сплачує ЄСВ як особа, яка здійснює незалежну проф.діяльність.

   Станіслав · 02.11.2018 о 16:04

   Роман, спасибо за диалог и оперативность!
   Такой нюанс.
   Касательно права налоговой, в случае “виконання засновником АБ обов’язків керуючого/директора АБ без укладання трудового договору” насчитать ЕСВ как самозанятому лицу – адвокату.
   Такой учредитель/управляющий(директор)/адвокат зарегистрирован как ФЛП (с КВЭДами 69.10, 70.22) и платит ЕСВ и 5% ед. налог.
   Есть суд. практика по этому поводу, которая говорит о том, что если ФЛ платит налоги как ФЛП, не платить их как адвокат.
   При этом, естественно, он будет действовать именно как адвокат (в структуре АБ), а не как ФЛП.

   Будет ли в такой случае правомерным претензии налоговиков доначислить ЕСВ такому адвокату?

    Роман Ганенко · 02.11.2018 о 17:34

    Тут вже треба читати закон про ЄСВ та інструкцію про порядок взяття на облік платників ЄСВ, яка цього року зазнала суттєвих змін.
    Донедавна якщо адвокат зареєстрований як ФОП, то ЄСВ він платить як ФОП і “подвійного” обліку та сплати ЄСВ не було.
    Зараз деякі ДФС Києва вимагають від адвокатів-ФОПів ставати на облік окремо як адвокати і, відповідно, сплачувати ЄСВ за адвоката

     Igor · 18.01.2019 о 13:49

     Доброго дня, Роман!
     Як я розумію, ДФС в Києві практикують нарахування ЄСВ адвокатам з реєстра в мінімальному розмірі?
     Тобто ситуація коли керівник АБ на ССО без з/п, отримує дивіденди з гонорарів, і одночасно є на реєстрації в ДФС як самозайнята особа без доходів і мінімальним ЄСВ, є можливою і ДФС влаштує?
     З мінусів – звітність по обом пунктам і мінімальні пенсійні нарахування?

      Роман Ганенко · 18.01.2019 о 20:01

      Добрий вечір.
      Якщо по АБ не має виплати зарплати, тоді ЄСВ не сплачується. ЄСВ буде сплачуватись лише за самозайнятого.

Яна · 09.10.2018 о 10:38

Роман, доброго дня!
Підкажіть, будь-ласка, чи можна зареєструвати АБ за адресою засновника, тобто за місцем проживання адвоката?
Заздалегідь вдячна за відповідь!

  Роман Ганенко · 09.10.2018 о 10:56

  Добрий день.
  Так, жодних заборон щодо реєстрації АБ за місцем проживання засновника не має. Для реєстрації АБ договір оренди реєстратором не вимагається.

КЕН · 27.04.2018 о 12:38

Добрый день … Роман хочу у вас спросить … На сегодняшний день всё ещо актуально оформить АБ … чтоб не платить ЭСВ…. Или уже появились какието изменения в ПК.?.. Спасибо

  Роман Ганенко · 27.04.2018 о 15:07

  Добрий вечір.
  Питання діяльності через АБ/АО з метою уникнення сплати ЄСВ як і раніше залишається дискусійним.
  Деякі адвокати практикують у формі АБ без нарахування заробітної плати. Відомі також випадки коли районні ДПІ знімають адвокатів з обліку як осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, у зв’язку зі створенням АБ (при цьому не перевіряють наявність трудових відносин зі створеним АБ).
  Однак з іншого боку у зв’язку зі зміною порядку обліку платників ЄСВ податківці отримали повноваження “моніторити” відповідні реєстри та виявляти осіб, які отримали права на заняття незалежною професійною діяльністю (стосується не тільки адвокатів, але і експертів, арбітражних керуючих тощо).
  При цьому якщо буде виявлено, що такі особи не зареєстровані як платники ЄСВ, ДФС має право надсилати повідомлення про необхідність взяття на облік і донараховувати податкові зобов’язання з ЄСВ (при цьому строків давності по ЄСВ не має).
  Тому скоріш за все відповідь на ваше питання можна буде отримати лише після напрацювання судової практики з даного питання.

   КЕН · 28.04.2018 о 07:20

   спасибо за быстрый ответ… В АБ хочу бути засновником … адвокатська діяльність для мене скоріш хобі.. Хочу лише формально залишатись адвокатом… тому сплачувати ЄСВ не бачу сенсу…. Тобто на сьогоднішній день як я вас зрозумів…все ще доцільно оформляти АБ? у проєкті нового закону про адвокатуру наскільки я читав це питання також не піднімалося.. хтось залишив таку шпаринку))) заздалегіть дякую за відповідь..

    Роман Ганенко · 01.05.2018 о 17:14

    Реєстрація АБ не є 100% гарантією звільнення від сплати ЄСВ. Поки ДФС на це очі закриває, але все може змінитись після перших перевірок.

Михайло · 12.10.2017 о 09:58

Доброго дня! Будь-ласка, вишліть і мені договір – Адвокатське Бюро с клієнтом на gecikm@i.ua
Дякую.

Уляна · 28.09.2017 о 11:07

Доброго дня! Чи правильно я розумію, що якщо особа отримала свідоцтво про право на зайняття адв. діяльністю і вирішила створити бюро ( в якому здійснюватиме, як засновник, повноваження виконавчого органу , не отримуючи ЗП), то така особа не повинна реєструватися, як самозайнята особа у органах ДФС, та, відповідно , взагалі сплачувати ЄСВ? Дякую!

  Роман Ганенко · 29.09.2017 о 06:52

  Доброго дня.
  Так, якщо ви створюєте бюро і працевлаштуєтесь в бюро в якості адвоката, то реєструватись як самозайнята особа вам не потрібно.

Олег · 14.04.2017 о 07:56

Доброго дня! Будь-ласка, вишліть і мені договір – Адвокатське Бюро с клієнтом на vaskovsky.ol@yandex.ru

Дмитро · 30.03.2017 о 13:40

Якщо є можливість вишліть договір – Адвокатське Бюро с клієнтом на shark2001@ukr.net

Ігор · 15.02.2017 о 12:54

Роман, а чи буде нараховуватись тоді ЄСВ?

  Роман Ганенко · 15.02.2017 о 13:07

  Ні. ЄСВ нараховується тільки на зарплату. Не має зарплати – не має бази нарахування ЄСВ.

Ігор · 15.02.2017 о 08:24

Доброго дня. Чи дозволяється адвокату, як засновнику Адвокатського бюро ненараховувати заробітної платні, та виконувати обовязки керівника без укладення трудового договору?

  Роман Ганенко · 15.02.2017 о 10:18

  Доброго дня.
  Така схема можлива. Потрібно в установчих документах прописати, що повноваження виконавчого органу належать засновнику. У групі Оподаткування АБ/АО у Фейсбук це питання піднімалось.

Андрій · 07.01.2017 о 19:15

Якщо у статуті бюро прописано, що засновник здійснює керівництво безпосередньо, без укладення трудового договору і найманих працівників не має, як тоді бути з ЄСВ?

  Роман Ганенко · 07.02.2017 о 19:41

  ЄСВ сплачується у випадку нарахування і виплати зарплати. Якщо у вас не має найманих працівників, відповідно бази нарахування ЄСВ теж немає.

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.