Враховуючи численні питання щодо того, яким чином кошти адвокатського бюро може отримати його адвокат-засновник, публікую короткий пост на цю тему.
 
Розглядаючи питання оподаткування доходів адвокатського бюро та його засновника-адвоката будемо виходити з того, що бюро є платником єдиного податку за ставкою 5% без сплати податку на додану вартість.
В такому випадку увесь дохід від надання правової допомоги, отриманий бюро, буде обкладатись єдиним податком за ставкою 5%.
 
Щодо оподаткування доходу, який виплачується бюро адвокату-засновнику, то тут порядок оподаткування залежить від підстави (форми) виплати такого доходу.
 
Якщо дохід виплачується як заробітна плата, то в даному випадку із суми нарахованої зарплати утримується 1,5% військового збору, із залишку нарахованої зарплати утримується 18% ПДФО, решту суми адвокат отримує на руки (фактично виплачена заробітна плата).
Окрім утримання із заробітної плати, про які йшлося вище, бюро повинно також сплатити ще 22% ЄСВ, які сплачуються за рахунок бюро (тобто додатково до суми виплаченої заробітної плати).
Тобто якщо умовно адвокату нарахувано 3200 грн. заробітної плати, бюро має додатково сплатити 704 грн. ЄСВ. Таким чином реальне фінансове навантаження на бюро складе 3904,00 грн. На руки адвокат отримає 2576,00 грн. (3200 – 1,5% віськового збору – 18% ПДФО).
 
Якщо дохід виплачується як дивіденди, то із суми нарахованих дивідендів утримується лише 9% ПДФО (оскільки бюро не є платником податку на прибуток, а працює на спрощеній системі оподаткування) та 1,5% військового збору. Дивіденди не є базою для нарахування ЄСВ, відповідно ЄСВ при їх виплаті не утримується та не сплачується. Таким чином у випадку виплати частки доходу бюро його засновнику у формі дивідендів, податковий тягар на бюро значно менший.
 
Щодо періодичності виплати дивідендів, то чинним законодавством така періодичність визначена лише для акціонерних товариств. Тому у випадку бюро виплата можлива також і щомісяця (це право можна прописати в статуті бюро, рішення про виплату дивідендів належить до виключної компетенції бюро і жоден контролюючий орган не вправі вказувати, яка періодичність виплати дивідендів має бути). Дивіденди можуть сплачуватись за рахунок чистого (нерозподіленого) прибутку, який визначається за правилами бухгалтерського обліку (для цього потрібно скласти баланс, що допоможе зробити бухгалтер).
 

348 коментарів

Наталія · 12.11.2021 о 08:18

Добрий день. Виникло питання: адвокатське свідоцтво отримано 29 вересня, зареєструвала АБ (дата запису у єдр 18 жовтня), одразу стала на облік у податковій (спрощена система 3 група). Чи потрібно подавати в податкову звіти за період з 29 вересня по 18 жовтня (у цей період прибутку не отримула та фактично не працювала)? якщо потрібно подавати звіти, то які? завчасно дякую за відповідь.

  Роман Ганенко · 15.11.2021 о 06:54

  Доброго ранку.
  З цього питання краще зверніться з консультацією до своєї ДПІ.

  Шушулкова Віра · 27.01.2022 о 10:29

  На жаль не можу опублікувати своє питання окремим записом,тому залишу його тут як коментар (заздалегідь вибачаюсь перед автором питання). Чи можливо з рахунку АБ сплачувати витрати на пальне? Або можливо купувати талони? Можливо для цього на балансі АБ повинен бути транспортний засіб? Дякую за відповідь

   Роман Ганенко · 27.01.2022 о 11:37

   Добрий день.
   Бюро може оплачувати витрати на утримання автомобіля, однак право власності чи оренди такого авто має бути зареєстроване за бюро. Якщо ви розглядаєте варіант передачі в оренду власного авто, в цьому разі договір оренди автомобіля має бути нотаріально посвідчений. Право оренди також має бути зареєстроване в органах МВС у встановленому законом порядку (має бути видано свідоцтво про реєстрацію на АБ).

Жанна · 25.10.2021 о 05:29

Добрий день! Керуючим адвокатського бюро є його засновник без укладання трудового договору (згідно статуту). Чи потрібно адвокату-засновнику укладати трудовий договір вже як адвокату з адвокатським бюро для надання АБ адвокатських послуг клієнтам. Чи може АБ надавати послуги не маючи в своєму штаті найманих правцівників?

  Роман Ганенко · 25.10.2021 о 10:05

  Добрий день.
  Вважаю, що договір між АБ та адвокатом не потрібен. Достатньо видати ордер

Микита · 19.10.2021 о 23:01

Романе, вітаю вас!
Було АО, потім розпачали процес припинення, зараз вирішили відновити дяяльніть, було два засновники адвокати. Я юрист працюю на підприємстві на 1,5 окладу.
Такі запитання:
Після відновлення діяльності АО я хочу бути керівником (можливо директором чи виконавчим директором…) , поки не отримаю свідцтво на право зайняття адвокатською діяльністю та не увійду до складу засновників, для того щоб я міг вирішувати всі адміністративні питання можливо підписувати договори та подавати звіти до податкової, прибуток у АО поки не планується. Чи можливо мені бути керівником (директором) без зарплатні чи потрібно укладати трудовий договір, на 0,25 можливо? Яким чином нам максимально зменшити податкове навантаження так щоб засновники не платили ніяких податків включаючи ЄСВ та за мене не платити пдатки.

  Роман Ганенко · 20.10.2021 о 07:33

  Добрий ранок.
  Відповідь на питання, чи можете ви бути директором АО, можна знайти у вашому статуті. Статутом визначається порядок формування виконавчого органу. Якщо потрібно – внесіть відповідні зміни до статуту, щоб АО могла очолювати особа, яка не є адвокатом і засновником об’єднання. Щодо заробітної плати, то рекомендую укласти трудовий договір, хоча б на неповну зайнятість

Олеся · 06.08.2021 о 06:36

Доброго дня, Романе! Прошу надати консультацію з такого питання: під час реєстрації адвокатського бюро в рішенні засновника про його створення не було зазначено, що виконання обовязків керуючого бюро здіснюється без укладання трудового договору та без нарахування заробітної плати. По факту керуючий бюро не укладав трудовий договір і заробітна плата йому, відповідно, не нараховується. Питання: Чи є це помилкою? Які негативні наслідки можуть настати для АБ? Завчасно вдячна за відповідь.

  Роман Ганенко · 17.09.2021 о 04:43

  Добрий ранок.
  У вашому випадку можна буде довести, що у вас фактично корпоративні відносини між АБ та керуючим. Трудовий договір у вас не укладання. Але така позиція не гарант від штрафів, тому ймовірно доведеться доводити свою позицію в суді.

Дмитро · 06.05.2021 о 08:28

Доброго дня, Романе.
АБ відкрито у травні 2019 року, 3 група, спрощена система (5%).
За статутом та рішенням, я керівник АБ без з/п та найманих працівників.
Весь цей час АБ не отримувало жодного доходу і кошти на рахунок не надходили (щоквартально до податкової подавалися нульові звіти).
На сьогоднішній день виникла необхідність отримання від клієнта коштів за надані послуги із внесенням їх на рахунок АБ.
Підкажіть, будь-ласка, які дії повинен здійснити АБ після отримання від клієнта коштів? Цікавить наступне:
1) Яким чином необхідно сплатити 5% ЄП і на який рахунок?
2) Які звіти і в який період необхідно подати їх до податкової?
3) Після оподаткування 5%, кошти на рахунку АБ будуть виплачуватися як дивіденди. Вірно я розумію, що з них необхідно буде сплатити 9% + 1,5% (військового збору)?
4) Після виплати дивідендів і військового збору, які звіти і в який період необхідно подати до податкової?
5) Можливо є якість додаткові нюанси щодо виплати та оподаткування таких коштів?
Дякую за консультацію.

  Роман Ганенко · 06.05.2021 о 18:02

  Добрий вечір.
  Для отримання гонорару від клієнта надайте йому реквізити банківського рахунку АБ. Клієнт оплачує рахунок через банк і кошт надходять на рахунок бюро.
  Реквізити на оплату єдиного податку, ЄСВ та військового збору можна отримати в податковій за місцем реєстрації.
  Дохід АБ відображаєте в декларації платника єдиного податку (звітний період – квартал).
  Дохід від дивідендів відображаєте в об’єднаній звітній формі, яка включає в собі ПДФО, ЄСВ та військовий збір. Щодо заповнення даного звіту краще зверніться до бухгалтера. Звітний період також квартальний.

   Дмитро · 09.05.2021 о 06:33

   Дякую за змістовну відповідь!

    Дмитро · 09.05.2021 о 06:40

    Ви написали додатково про ЄСВ. Вірно я розумію, якщо АБ на спрощеній системі 3 групи (без трудового договору та персоналу) то податки складають лише:
    1) 5% єдиного податку з суми, Ка надійшла на рахунок;
    2) 9% з дивідендів та 1.5%військового збору.
    ЄСВ в даній ситуації (при моїй формі АБ) не платиться?
    Дякую

     Роман Ганенко · 09.05.2021 о 08:17

     Так, все вірно. ЄСВ не платиться

Ольга · 20.04.2021 о 21:29

Доброго вечора! Скажіть будь ласка, чи буду я, як адвокат, який не отримує дохід сплачувати податки? Які податки я буду сплачувати, якщо зареєструюся як адвокатське бюро та не буду отримувати в рамках такої діяльності дохід?

  Роман Ганенко · 22.04.2021 о 14:28

  Добрий день.
  Якщо ви як адвокат (самозайнята особа) не отримуєте доходів, то відповідно у вас не має обов’язку сплачувати податки. Порядок оподаткування доходів у випадку здійснення діяльності у формі АБ, описано в публікації.

   Ольга · 22.04.2021 о 21:47

   Доброго вечора! Дякую за відповідь! Чому запитую, бо постало питання як краще зареєструватися, як самозайнята особа чи як адвокатське бюро. Зрозуміла, що при відсутності доходу, і у першому і у другому варіанті податки не сплачуються, а уразі наявності доходу, тягар оподаткування менший у адвокатського бюро.

Галіна · 07.02.2021 о 15:29

Добрий вечір, будь ласка, підкажіть АО на загальній системі. У 2020 році засноване. Керівник без з / п працює. Дохід дорівнює витратам, як мені звітність подавати,
баланс і нульову декларацію? Вперше не зовсім зрозуміло( Та, якщо нічого не зміниться, звіти тільки річні?

  Роман Ганенко · 08.02.2021 о 13:23

  Добрий день.
  Зверніться до бухгалтера. Він підготує звітність на підставі ваших первинних документів.

Олена · 11.10.2020 о 17:07

Пане Романе, доброго вечора! Дякую за Ваші коментарі! Підкажіть, будь-ласка, як бути. Є АБ, зареєстроване як неприбуткова організація. Отримала на рахунок кошти від комунальної установи. Чи маю я платити податки?

Дякую!

Ольга · 03.08.2020 о 20:13

Доброго вечора, мною було створено адвокатське бюро, намагаюся розібратися з питаннями сплати ЄСВ та виплати дивідендів, дуже вдячна що Ви допомагаєте в цій не простій справі!)
1) ЩОДО ЄСВ: Підскажіть, я правильно розумію, якщо я прописала в статуті і рішенні що виконання обов’язків Виконавчого органу (Керуючого Бюро) здійснює безпосередньо засновник без укладання трудового договору, то сплачувати ЄСВ я за себе не повинна? Чи згідно вищенаведених консультацій я тепер додатково Зобов’язана стати до ДФС щей як самозайнята і сплачувати за себе ЄСВ самостійно чи можу просто отримувати дивіденди без трудових і без сплати ЄСВ?
Якщо повинна сплачувати, то чи є можливим з 01.01.2021 якщо я як самозайнята не отримую доходу то не сплачувати за себе ЄСВ, а весь дохід який я буду отримувати будуть вважатися дивідендами (в рамках АБ), і як я розумію це не будуть вважатися доходи як самозайнятої, вірно?

2) Щодо дивідендів: Отриманий прибуток АБ оподатковує 5%, потім уже виплата дивідендів оподатковується 9%, (і зновуж, враховуючи вищевикладені коментарі), є ризик що окрім цих 5+9 = 14 %, додатково щей нарахують 18 + 1,5? Тобто, 33,5 % потрібно буде платити з прибутку? Чи законно це взагалі, якщо виплата дивідендів уже оподатковувалася?
Як порадите вірно поступити без трудових відносин?
Вдячна за відповідь та допомогу.

  Роман Ганенко · 06.08.2020 о 20:50

  Добрий вечір.
  Щодо ЄСВ позиція ДПС поки незмінна – якщо адвокат здійснює діяльність в оргформі АБ, він ЄСВ за себе не сплачує. Зміни, які вступлять в дію з 01.01.2020, ще не вивчав)

  Щодо оподаткування дивідендів схема наступна: (гонорар – 5% ЄП) – (9% ПДФО+1.5% ВЗ). З гонорару АБ має сплатити єдиний податок 5%. Решту можна спрямувати на виплату дивідендів, з якиз слід утримати 9% ПДФО та 1.5% ВЗ (тобто на руки ви отримаєте за мінусом 10.5%).

  Наведена в коментарях ситуація з донарахуванням на дивіденди 18% ПДФО та 22% ЄСВ поки є одиничною.

Віталій · 01.06.2020 о 12:47

Пане Романе, підкажіть будь ласка, якщо АБ не веде книги обліку доходів та витрат і єдиний податок сплачується з усієї суми доходу АБ без врахування витрат – чи можна “безболісно” (я маю на увазі реакцію ДПС) оплачувати з рахунку АБ: оренду офісу, інтернет, канцелярію, мобільний зв’язок ?
Ви вже оплачували якісь витрати зі свого АБ ?

  Роман Ганенко · 01.06.2020 о 13:29

  Добрий день.
  Оренда офісу, інтернет можна оплачувати, якщо договір оренди/надання послуг Інтернет укладено з АБ.
  Щодо мобільного зв’язку – на балансі АБ має бути телефон. Тому спочатку АБ купую телефон (будь якої моделі та ціни, покупка також може бути оплачена з рахунку АБ), а потім АБ укладає контракт з оператором мобільного зв’язку, який вам буде щомісяця надсилати рахунки.
  Канцтовари, офісна та комп’ютерна техніка, меблі для офісу, автомобіль та багато чого іншого (фактично все, що можна пов’язати з госп. діяльністю) – можете купувати з рахунку АБ. Головне, щоб витрати відповідали характеру вашої діяльності.

Вячеслав · 18.05.2020 о 13:01

1) Право на единый налог у АБ и АО? Из какой нормативки следует, что АБ и АО являются субъектами хозяйственной деятельности
2) Право на дивиденды у АБ и АО? Согласно закона о хозяйственных обществах АО и АБ к ним не относятся. На каком основании они имеют право на дивиденды?

  Роман Ганенко · 20.05.2020 о 20:25

  1. Порядок обрання спрощеної системи податкування визначено податковим кодексом. Жодних обмежень щодо АБ/АО податковим законодавством не передбачено. Критерії відповідності, які дають право для юридичної особи (без обмеження за оргформою), визначено ст. 291 ПК. При цьому АБ відноситься до суб’єктів господарювання виходячи з положень ст. 55 ГК України.
  2. Той факт, що АБ/АО не віднесено до господарських товариств, не означає, що АБ/АО не можуть формувати статутний капітал і розподіляти прибуток між засновниками у вигляді дивідендів. Тим більше, що перелік господарських товариств, наведений у ст. 1 ЗУ “Про господарські товариства” не є вичерпним. Діяльність АБ регулюєтться статутом, тому і порядок та форма розподілу прибутку АБ/АО між учасниками теж може бути визначена положеннями статуту.

Слава · 13.05.2020 о 08:35

Добрий день! Прошу порати як вийти з наступної ситуації.
Мета була зареєструвати адвокатське бюро, де засновник буде одночасно керівником і отримувати дохід у вигляді дивідендів щоб не сплачувати податок.
В статуті і реєстраційній картці юридичної особи було прописано, що виконавчим органом Бюро є Керуючий партнер, а виконання обов’язків Керуючого партнера покладається на засновника Бюро.
Однак державний реєстратор в такій версії відмовилась реєструвати бюро і наполягла щоб у рішенні про створення бюро був окремий пункт де вказано, що вирішено Керуючим Адвокатським бюро обрати ПІБ.
Тому у статуті змінила посаду керуючого партнера на керуючого бюро. І в статуті, який у державного реєстратора, тепер пункт звучить так: «Керуючий Бюро обирається та відкликається засновником Бюро. За рішенням вищого керівного органу бюро, виконання обов´язків керуючого бюро може бути покладено на Засновника Бюро.»

Однак, оскільки реєстраційна картка була нотаріально посвідчена, там посаду керуючого партнера змінити не змогла. І тепер вийшло, що у рішенні засновника і статуті йде мова про Керуючого Бюро, а на сайті мінюсту в даних про юр.особу вказано «Відомості про органи управління юридичної особи ВИЩИЙ-ЗАСНОВНИК; ВИКОНАВЧИЙ–КЕРУЮЧИЙ ПАРТНЕР»
Може хтось зможе дати пораду, як привести у відповідність дані в реєстрі та статуті, вносити зміни в статут чи може залишити все як є?

  Роман Ганенко · 13.05.2020 о 09:35

  Добрий день.
  Потрібно вносити зміни до відомостей в ЄДР. Тут є 2 варіанти, затверджувати нову редакцію статуту (зазначати виконавчий орган – керуючий партнер) або подавати реєстраційну заяву з відміткою в графі “Зміна відомостей про органи управління юридичної особи” (в цьому випадку потрібне лише рішення про засновника, підпис на якому посвідчується нотаріально).
  Також будьте обережними щодо дивідендів. В групі ФБ Оподаткування АБ/АО публікували судову справу, де податкова нарахувала зобов’язання з ЄСВ, ПДФО та ВЗ на виплачені дивіденди засновникам АО. Рішенням судів першої та апеляційної інстанції в оскарженні ППР було відмовлено.
  Спробуйте отримати індивідуальну податкову консультацію для свого АБ з даного питання.

Сергій · 28.04.2020 о 11:34

Доброго дня!
1) Наразі в органах ДФС я перебуваю на обліку як самозайнята особа – особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Надалі я планую засновати адвокатське бюро на єдиному податку 3-ї групи (5%) в якому я здійснюватиму управління діяльністю бюро як засновник (не перебуваючи в трудових відносинах з бюро). Подаю до органу ДФС заяву за формою №8-ОПП про зміну форми адвокатської діяльності (на адвокатське бюро).
Чи правильно я розумію, що після зняття мене з обліку як самозайнятої особи в органах ДФС, зобов’язувати мене сплачувати ЄСВ як самозайняту особу підстав не існуватиме, і я цілком правомірно можу здійснювати адвокатську діяльність і уникнути сплати ЄСВ?

2) Одночасно я планую зареєструватися ФОП з КВЕДом «діяльність у сфері права» на єдиному податку 3-ї групи (5%).
Чи правильно я розумію, що здійснюючи діяльність у формі адвокатського бюро та будучи ФОП ЄСВ я буду сплачувати за себе лише як ФОП?

3) При цьому частину договорів про надання правової допомоги я буду укладати від імені бюро (та враховувати їх в податковій звітності бюро), а частину від імені адвоката (які буду враховувати в податковій звітності ФОП)
Чи правильно я розумію, що зможу сплачувати єдиний податок за тією формою діяльності, до якої відноситиметься конкретний договір про надання правової допомоги без будь-якого подвійного оподаткування доходів?

Заздалегідь дякую Вам за відповідь!

  Роман Ганенко · 30.04.2020 о 13:36

  Добрий день.
  Ви все правильно описали, але який сенс реєстравувати АБ та ФОП одночасно?

   Сергій · 03.05.2020 о 12:16

   На сьогодні, податківці не визнають здійснення адвокатської діяльності у формі ФОП.
   Отже у разі самостійного віднесення податківцями доходу ФОПа в доходи особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність (надалі – «НПД»), із відповідними донарахуваннями податків та зборів (а вони у НПД у порівнянні з ФОП значно більші (41,5% проти 5% та мінімального ЄСВ)), то буде дуже неприємно.
   А у разі здійснення адвокатської діяльності у формі адвокатського бюро, яке так само як і ФОП є платником єдиного податку в сумі 5%, то в разі віднесення податківцями доходів ФОП до доходів адвокатського бюро, податкове навантаження збільшиться лише на суму дивідендів (9%, а не на 18% (ПДФО) як у НПД). При цьому, будучи засновником адвокатського бюро, я не буду платником єдиного внеску, і задля донарахування 22% єдиного внеску у контролерів не існуватиме підстав.
   Та й важче уявити, щоб податківці здійснили віднесення доходу ФОП до доходів юридичної особи, у формі якої буде існувати адвокатське бюро.

   Наскільки правильною Ви вважаєте мою позицію?

    Роман Ганенко · 03.05.2020 о 12:47

    Добрий день.
    На даний час питання оподаткування дивідендів засновнику АБ є спірним. Вже є практика оподаткування таких доходів не як дивіденди, як доходи від НПД з донарахуванням зобов’язанрь по ЄСВ, ВЗ та ПДФО. Суди стали на бік податкової. Дана справа публікувалась в групі Оподаткування АБ/АО на Фейсбук.
    Поки цебув одинчний випадок, до Верховного Суду справа не дійшла. Тому ситуація залеишається не визначеною

Роман · 08.02.2020 о 15:09

Доброго дня.
Підкажіть будь-ласка які необхідно подати звіти в податкову та статистику за 4 квартал 2019 р.
Адвокатське обєднання на загальній системі оподаткування без найманих працівників.
Внесено статутний фонд. Дивіденти не виплачувались.
Дякую.

  Роман Ганенко · 08.02.2020 о 16:23

  Добрий вечір.
  Щодо статистики, то на сайті держстату є сервіс, який надає перелік звітності для конретного респондента (потрібно лише ввести код ЄДРПОУ).
  Щодо ДФС, потрібно подати 1-ДФ, в якій слід відобращити внески до статутного капіталу. Якщо виплати зарплати не було, то місячний звіт з ЄСВ не подаєте. Також потрібно подати річну декларацію з податку на прибуток.

   Роман · 08.02.2020 о 17:56

   НА сайті статистики при введенні коду ЄДРПОУ видеє, що таке підприємство не зареєстроване.
   Нижче в коментах читав, що потрібно ще подавати в податкову БАЛАНС (Звіт про фінансовий стан).

    Роман Ганенко · 08.02.2020 о 18:33

    Якщо АБ створили нещодавно, то ймовірно статистика вас ще “не бачить”. Подавайте лише баланс (річна звітність).
    У мене перелік звітності змінився після першого року діяльності.

Ярослав · 26.01.2020 о 18:19

Доброго вечора.
Романе, цікавить відповідь на таке питання?
Я засновник та керівник АБ, яке створив у вересні 2019 року.
Квартальні деларації за 2019 рік подав.
У січні 2020 року на рахунок АБ впереше надійшли грошові кошти.
Станом на сьогодні існує необхідність здійснення щорічного адвоктського внеску.

Питання:
1. Чи можу я сплатити з рахунку АБ ці внески за себе (при цьому враховуючи, що я не перебуваю з АБ в трудових відносинах, а тільки в корпоративних)?
2. Якщо так, то чи здійснюється податкове коригування на суму сплаченого авд. внеску, при заповненні декларції?
3. І відподвіно до цього чи обкладатиметься податком сума сплаченого адв. внеску з рахунку АБ?

Дякую за відповідь

  Роман Ганенко · 26.01.2020 о 20:44

  Добрий вечір.
  Ви можете сплатитт внесок з рахунку АБ, оскільки це є оргформою вашої професійної діяльності. Можете офомити це рішенням засновника.
  Щодо коригування податкових зобов’язань, то у випадку перебування на єдиному податку сплата внеску на податклві зобов’язання не впливає. Єдиний податок сплачується з усієї суми доходу АБ без врахування витрат.

   Ярослав · 28.01.2020 о 09:00

   Питання наступне:
   Якщо я сплачую грошові кошти (адвок. внесок) за адвоката (засновника АБ) з рахунку АБ, то чи не буде це вважатися як додаткове благо фіз. особи за яке в АБ(в розумінні податкового агента) виникає обовязок по спаті 18 відсотків ПДФО та 1,5 відсотки ВЗ

    Роман Ганенко · 05.02.2020 о 10:55

    Добрий день.
    Чіткої відповіді на це питання на разі не має. Я в своєму АБ не сплачую ні ПДФО, ні ВЗ. Спробуйте звернутись за індивідуальною податковою консультацією до ДФС.

валентина · 24.01.2020 о 19:39

1)до настоящего времени АБ можно работать без трудовых отношений и не сплачивать ЕСВ. В каких законодательных документах это было указано?
2)является индивид. консультация ДФС основанием для штрафа других АБ по этой ситуации? можно ссылку этой консультации?
3)регистратор тоже сказал, что в новом законе 159-1Х от 3.10.2019 тоже что то прописано об уплате ЕСВ?
4) если засновник-керуючий, паралельно работает на предприятии адвокатом или юристом, за которого оплачивают все налоги с зарплаты, то является это оплатой ЕВС как самозанятой особой?

ВІДПОВІCТИ

  Роман Ганенко · 25.01.2020 о 11:25

  Добрий день.
  Позиція ДФС щодо сплати ЄСВ висловлена за цим посиланням: http://www.visnuk.com.ua/uploads/assets/files/2019/%D0%86%D0%9F%D0%9A/1459_ipk_dps.pdf?fbclid=IwAR20OHIalnRS4MawrgDb0aS3x6plm–NJV6OdiW31jBEqayBN6JuWWNIcgM
  Як бачимо, тут все залежить від сплати ЄСВ як такого. Якщо адвокат перебуває в трудових відносинах і ЄСВ за нього сплачує роботодавець, то в цьому разі не потрібно ставати на облік як самозайнятому і сплачувати ЄСВ безпосердньо адвокату. Однак якщо адвокат, будучу засновником АБ/АО не перебуває у трудових відносин і, відповідно, ЄСВ за нього не сплачується АБ/АО, то в цьому разі ЄСВ має платити адвокат. В світлі останніх позиції ВС є велика вірогідність того, що суд стане на бік ДФС.

   Дарья · 08.07.2020 о 10:47

   Добрый день, Роман! Спасибо за ваш блог! Сейчас как раз тоже пытаюсь разобраться со всеми нюансами АБ, и у меня к вам следующие вопросы:
   1. Исходя из налоговой консультации выше (как я ее поняла), ЕСВ либо оплачивает АБ/АО за адвоката, который “Працює в АБ/АО”, либо тогда адвокат должен зарегистрироваться как самозанятый и оплачивать с себя ЕСВ. Я просто не увидела там обязанности оплачивать ЕСВ, в случае если у адвоката СВОЕ АБ или АО и он там управляющий-учредитель. Ведь, он физически тогда не сможет оплатить ЕСВ, так как не сможет быть одновременно и самозанятым, и со своим АБ. Если я что-то не правильно поняла, подскажите, пжл!Буду благодарна!
   2. Меня тоже смущает пункт в уставе (который, к сожалению, уже находится и в моем уставе бюро) :“Учасник бюро приймається на роботу в бюро на посаду адвоката на умовах трудового договору відповідно до трудового законодавства. Учасник бюро – адвокат здійснює адвокатську діяльність в організаційно-правовій формі адвокатського бюро.” Теперь мой новый бухгалтер и кадровик вообще сходят с ума, не понимая, почему я по уставу вроде бы “керуюча”, по уведомлению в налоговую “директор” (как в классификаторе), но в том же уставе прописано, что я должна быть принята на должность адвоката. Если вы в курсе, подскадите, пжл, как это соотносится и стоит ли менять устав?Или наоборот, может, мне стоит сменить должность с “Керуючого” на “Адвоката”?
   3. И последнее)) Я уже 2 года на общей системе, выплачиваю себе ЗП и плачу ЕСВ и все как положено. Но, сейчас задумалась над тем, как организовать работу более выгодно (оптимизировать в хорошем смысле слова)).Подскажите, как лучше поступить? Есть ли смысл себя уволить и осуществлять деятельность по управлению без трудовых отношений, выплачивая себе дивиденды? И стоит ли при этом переходить на ЕН, ведь если остаться на общей системе, то помимо 9% я должна буду еще заплатить налог на прибыль с АБ (18%)?Итого: 18+9=27. Хотя, это все равно выгоднее, через увеличит ЗП и платить 22+18+1.5=41,5.

   Бдуу очень благодарна вам за ответы, так как сейчас, так сказать, в активном поиске)))))

    Роман Ганенко · 08.07.2020 о 18:27

    Добрий вечір.
    В порядку черговості:)
    1. На даний час ДПС займала позицію, що у випадку створення адвокатом АБ/АО – адвокат не є платником ЄСВ, при цьому навіть за відсутності трудових відносин з АБ/АО. Деяким навіть ДПС України скасувало вимоги про сплату ЄСВ. Як довго ДПС буде тримати цю позицію – не відомо, адже якщо брати конекст правових позицій ВС з цього питання, то ЄСВ має бути сплачено: або самозайнятим, або роботодавцем.
    2. Зміни в статут потрібно внести тільки в тому випадку, якщо ви будете діяти без трудових відносин. В іншому випадку ви здійснюєте управління діяльністю АБ як керуючий на підставі статуту та рішення засновника (тобто відносини є корпоративні), при цьому одночасно працюєте адвокатом в цьому ж АБ на підставі заяви та наказу (відносини є трудові).
    3. Щодо виплати дивідендів питання не вирішене. В групі Оподаткування АБ/АО публікували справу, в якій ДПС нарахувало на виплачені дивіденди зобов’язання з ПДФО, ВЗ та ЄСВ як на дохід, отриманий від незалежної проф.діяльності (тобто 18, 15.5 та 22% відповіно). Рішення податкової “встояло” в судах. Тому з цього питання поки не можу нічого сказати конкретно

МИКИТА · 22.01.2020 о 21:59

Доброго вечора!

Читав Ваші відповіді на коментарі і хочу дещо уточнити:

Якщо я вірно зрозумів, то адвокат-засновник Адвокатського бюро може обіймати посаду керівника Адвокатського бюро і при цьому не виплачувати собі заробітну плату. А отримувати Дивіденди. При цьому оформлення на посаду керівника відбувається згідно з усіма необхідними процедурами та документами. А як і в якому документі зафіксувати, що заробітна плата не нараховується та не виплачується? Як на це дивитися Податкова? Чи потрібно їх про це повідомляти?

Далі, в примірному Статуті Бюро на сайті НААУ, вичитав, що адвокат-засновник Адвокатського бюро, цитую:

“Учасник бюро приймається на роботу в бюро на посаду адвоката на умовах трудового договору відповідно до трудового законодавства. Учасник бюро – адвокат здійснює адвокатську діяльність в організаційно-правовій формі адвокатського бюро.”

Це лише примірний Статут і я, припустимого, у своєму Статуті такого б не писав. Але можливо це правильно? Навіщо мені самого себе до самого себе влаштовувати на роботу? Я що, будучи адвокатом-засновником Адвокатського бюро (з виплатою Дивідендів) і одночасно Керуючим Бюро (без виплати собі зарплатні) мушу ще й Адвокатом влаштуватися? Якщо я цього не зроблю, я не зможу здійснювати Адвокатську діяльність?

Заздалегідь щиро вдячний Вам за відповіді!!!

  Роман Ганенко · 23.01.2020 о 05:44

  Добрий ранок.
  Щодо примірного статуту ви праві. Якщо плануєте вести діяльність без зарплати, такі положення краще прибрати. В цьому разі в статуті слід прописати положення про те, що безаосереднє управління діяльністю АБ здійснює засновник. Тоді відносини засновник-АБ будуть суто корпоративними, а не трудовими. А тому ДФС повідрмляти не потрібно.
  Щодо обов’язковості працевлаштування, то на право здійснювати діяльність це не впливає.
  Однак це впливає на сплату ЄСВ. Нещодавно публікували індивідуальну податкову консультацію ДФС, в якій податковий органу вказував на те, що коли адвокат-засновник не перебуває з АБ/АО у трудових відносинах, не отримує зарплату і АБ не сплачує ЄСВ,то в цьому разі адвокат зобов’язаний самостійно сплачувати ЄСВ як самозайнята особа.

   валентина · 24.01.2020 о 11:07

   1)до настоящего времени АБ можно работать без трудовых отношений и не сплачивать ЕСВ. В каких законодательных документах это было указано?
   2)является индивид. консультация ДФС основанием для штрафа других АБ по этой ситуации? можно ссылку этой консультации?
   3)регистратор тоже сказал, что в новом законе 159-1Х от 3.10.2019 тоже что то прописано об уплате ЕСВ?
   4) если засновник-керуючий, паралельно работает на предприятии адвокатом или юристом, за которого оплачивают все налоги с зарплаты, то является это оплатой ЕВС как самозанятой особой?

   МИКИТА · 28.01.2020 о 04:19

   Так, якщо я створю АБ, то я поїду в ДФС і припинюсь як самозайнята особа, тому що моєю орг формою стане АБ. В такому випадку, як мені оплачувати ЄСВ?

    Роман Ганенко · 28.01.2020 о 05:44

    Якщо ви будете перебувати з АБ в трудових відносинах, ЄСВ буде сплачувати бюро при виплаті зарплати. Якщо трудових відносин не буде, в подальшому є ризик нарахування зобов’язань вам як адвокату.

   Вячеслав · 13.05.2020 о 14:46

   Корпоративные отношения – это когда я основал/купил/владею/получил ЮЛ, назначаю управлять ЮЛ кого-то. Непосредственное управление деятельностью юридического лица – это уже что угодно (трудовые, иные), но никак не корпоративные отношения. Руководитель ЮЛ и владелец ЮЛ – это два разных вида отношений. Владелец может быть одновременно руководителем, но отношений всё равно будет два!

Ольга · 14.01.2020 о 22:03

Добрий вечір. Буду дуже вдячна якщо підскажите чи клієнти з АБ можуть розраховуватися тільки в безготівковому вигляді? Та чи поширюється на АБ закон про РРО? Завчасно Дякую.

  Роман Ганенко · 14.01.2020 о 22:12

  Добрий вечір. Так, закон про РРО поширюється і на діяльність АБ/АО. Якщо мають місце готівкові розрахунки – має бути РРО.
  Тому пропонуйте клієнтам безготівковий розрахунок аб в крайньому разі отриману готівку самі сплачуйте у відділенні банку від імені клієнта.

валентина · 14.01.2020 о 06:25

Роман, открыто АБ, где засновник и керуючий в одном лице, ЕП 5%, без зарплаты, дивиденты. Договоров и дохода пока что нет.
1)какой предельный срок формирования статутного капитала? Есть ли штраф?
2)в течении какого времени необходимо открыть текущий счет АБ? Можно не открывать до «появления» первого клиента? Не будет ли это нарушением чего-то?

  Роман Ганенко · 14.01.2020 о 07:37

  Добрий день.
  Для АБ строк формування статутного капіталу законом не визначений. Відповідальності за його дотримання також не встановлено.
  Щодо рахунку, його також можна відкрити за наявності потреби. Законодавство не зобов’язує юр.осіб відкривати рахунки.

Сергей · 26.11.2019 о 08:58

Очень полезная консультация и комментарии, спасибо Роман з атакую работу!
А скажите, как вы считаете, вообще уплата адвокатом ЕСВ без дохода, это нормально?
Вот как вы считаете, где брать деньги адвокату только что получившему свидетельство на оплату ЕСВ, при этом не получив за месяц ни копейки дохода!!!

Как вы видите перспективу этого? так дальше и будет?

  Роман Ганенко · 26.11.2019 о 10:38

  Поки не буде внесено зміни до закону про ЄСВ, ситуація залишиться як є.

   Ваилт · 28.12.2019 о 10:50

   Доброго дня. Підкажіть будь-ласка :
   Які звіти і коли повинно подавати адвокат. бюро до податкової?

   (Я не зареєстрований як самозайнятий, а є лише засновником АБ і одночасно здійснюю управління АБ без трудових відносин. при цьому не нараховую собі зп. весь дохід буду виплачувати собі як дивіденди. Наразі доходу не має. найманим працівником я не працюю. Поки діяльності бюро вести не буде. Найманих працівників немає і не планується).

    Роман Ганенко · 28.12.2019 о 19:10

    Добрий вечір.
    Якщо АБ не веде діяльності та не отримує доходів, то все одно маєте подавати щоквартальну декларацію платника єдиного податку (якщо АБ на спрощеній системі оподаткування) або раз на рік декларцію з податку на прибуток підприємств (якщо на загальній системі).
    У видпаку виплати доходу (дивідендів) додатково подається квартальна звітність за формою 1-ДФ.

Альона · 19.11.2019 о 09:11

Скажіть будь-ласка! Якщо Адвокатське бюро з директором, якому нараховується заробітна плата не мало доходу та станом на оплату податків та нарахування авансу на баласні не має коштів, що робити в такій ситуації? Чи сплачувати налоги? Як нараховувати та виплачувати заробітна плату? Чи є якийсь спосіб цього не робити? Дякую

  Роман Ганенко · 19.11.2019 о 09:19

  Добрий день.
  Варіантів є 2: самому внести кошти готівкою на рахунок (заплатити через банк від імені якось клієнта) або виплатити зарплату із запізненням при надходженні коштів з інших джерел

   Альона · 19.11.2019 о 09:21

   Дякую за відповідь

   Альона · 19.11.2019 о 09:39

   А якщо по другому варіанту, як бути з податками?

    Альона · 19.11.2019 о 09:40

    Чи можна, напрклад, покласти гроші на рахунок та сплатити тільки податки, а з/п – потім?

     Роман Ганенко · 19.11.2019 о 11:48

     У цьому випадку можливе накладення адмін.штрафу згідно ст. 41 КУпАП. Бажано знайти кошти і на зарплату, і на податки

    Роман Ганенко · 19.11.2019 о 11:49

    В цьому випадку ви податки платите лише в день виплати заробітної плати

    Юлія · 07.02.2020 о 12:42

    Доброго дня, підкажіть будь-ласка, якщо АБ перебуває на спрощеній системі оподаткування, єдиний податок 3 група, чи потрібно щороку подавати баланс, фін.звіт, та звіт по ЄСВ. І при виплаті дивідендів необхідно буде сплатити податок в розмірі 5%?

     Роман Ганенко · 07.02.2020 о 16:38

     Добрий вечір.
     Фін.звіт та баланс ви подаєте щорічно.
     Звіт по ЄСВ подається лише у випадку виплати зарплати, відповідно такий звіт подається щомісячно (річна звітність з ЄСВ – виключно для ФОП та інших самозайнятих).
     При виплаті дивідендів АБ має утримати із суми дивідендів ПДФО 9% та 1,5% військового збору.

      Олексій · 03.03.2021 о 17:14

      Доброго дня. Підскажіть будь-ласка. якщо я являюсь одночасно засновником і керуючим АБ у формі виплати дивідендів та при цьому не маю прибутку, то чи можу я в такому разі відображати нульовий дохід в квартальній звітності та чи не буде це підставою для застосування штрафних санкцій з боку ДПС ? Заздалегідь щиро вдячний.

       Роман Ганенко · 03.03.2021 о 20:54

       Добрий вечір.
       Дивіденди виплачуються з прибутку бюро. Відповідно хоча б в одному квартальному періоді бюро має показати дохід і сплатити з нього 5% єдиного податку. Якщо ви отримуєте дивіденди, то це вже ваш дохід. Бюро (як податковий агент) має вказати ваш дохід у вигляді дивідендів у квартальній декларації 1-ДФ.
       Також зверніть увагу, що внесено зміни щодо форм звітування по ЄСВ і ПДФО. Ймовірно за перший квартал 2021 року потрібно буде звітуватися за новою формою.

   Ірина · 28.12.2019 о 10:12

   А як знятися з обліку члену АО, якщо є місяці, де не було доходу, зарплата не виплачувалась, а потім адвокат зупиняє діяльність?

    Роман Ганенко · 28.12.2019 о 19:07

    Добрий вечір.
    У випадку зупинення діяльності ви вносите відповідні відомості до ЄРАУ, і вже потім подаєте заяву в ДФС про зняття з обліку як платника податків та платника ЄСВ. Це, звісно, якщо ви будучи членом АО одночасно перебували на обліку в ДФС як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

     Ірина · 29.12.2019 о 09:04

     Добрий день, ні я не була зареєстрована як самозайнята

      Ірина · 29.12.2019 о 09:16

      Міняла форму, є засновником АО

       Ірина · 29.12.2019 о 09:38

       Причому, я готова сплатити ці кошти по эсв на рахунок ао, але не знаю як?

       Роман Ганенко · 29.12.2019 о 20:32

       Якщо ви сплатите ці кошти на рахунок АО, це буде дохід АО. Відповідно АО має сплатити з них 5% єдиного податку. Але якщо не має виплвти зарплати, тому не має необхідності платити ЄСВ.

Наталія · 03.09.2019 о 18:06

Доброго дня! На Вашу думку, чи можна з корпоративної картки АБ оплачувати квитки на дорогу в судове засідання? і чи треба ще якісь додаткові документи на відрядження оформлювати? їде в засідання засновник, який є керівником без з\п

  Роман Ганенко · 03.09.2019 о 18:12

  Добрий вечір.
  У відрядження можна відправити лише найманого працівника. ДФС на ці суми нарахує ПДФО, ЄСВ та ВЗ.

   наталія · 04.09.2019 о 13:45

   то виходить, що проїзд з корпоративноі картки не вийде оплатити, якщо в штаті нема працівників, бо це не буде рахуватись витратами бюро?

    степан. · 04.09.2019 о 14:24

    засновник бюро який є керуючим без зарплати, відповідно може виконувати договори про надання правової допомоги, укладені бюро, виписуючи “сам на себе” ордер? ніяких ц-п договорів між засновником і бюро не треба, правильно?

     Роман Ганенко · 04.09.2019 о 16:44

     Добрий день.
     Додаткових договорів не потрібно, повноваження засновника визначені статутом та відомостями з ЄДР.

    наталія · 04.09.2019 о 14:59

    ще цікавить щодо відпрравки коррееспонденціі, адже відправник всюди засновник, який за ордером представляє клієнта, але не працює в бюро, і відправляє з цією метою запити, позова тощо?

     Роман Ганенко · 04.09.2019 о 16:41

     Тут потрібно розмежовувати: документи від АБ/АО (листи, звіти, акти виконаних робіт, договори) підписує керівник, повноваження якого підтверджуються статутом/відмостями ЄДР; процесуальні документи, запити підписує адвокат, повноваження якого підтверджуються ордером.

    Роман Ганенко · 04.09.2019 о 16:46

    Так. Витрати на проїзд, проживання відшкодовуються лише працівникам у складі витрат на відрядження.

   Костянтин · 19.09.2019 о 16:15

   Красно дякую вам, за вашу статтю та роз’яснення, але прошу вас консилідувати питання працевлаштування адвоката у власне бюро. Я прийшов до думки, що вигідніше працевлаштуватись бо отримаєш дохід, не треба сплачувати ЄСВ як адвокату і вести додатковий облік, відрядження та інш. А ви якої думки? Дякую ще раз…

    Роман Ганенко · 24.09.2019 о 19:00

    На даний час можливі обмдва варіанти роботи. ДФС не вважає обов’язковим наявність трудових відносин між АБ та адвокатом-засновником. Тому якщо ви створите АБ, внесети відомості до ЄРАУ – можете подавати заяву про зняття з обліку як платника ЄСВ.

Андрій · 20.08.2019 о 20:15

Як Ви вважаєте, чи обов’язково у статуті адвокатського об’єднання мають бути передбачені положення про статутний капітал?

  Роман Ганенко · 21.08.2019 о 15:19

  Добрий день.
  Якщо хочете отримати право на дивіденди, має бути сформований статутний капітал.

Михайло · 29.07.2019 о 17:45

Романе, добрий вечір.
Вони аргументують це тим, що нібито необхідно подати данні про відповідальну особу бюро за фінансову діяльність, тобто зазначити, що я як керівник є відповідальною особою за здійснення фінансової діяльності адвокатського бюро.
Дякую, з повагою.

  Роман Ганенко · 29.07.2019 о 19:38

  ч. 3 ст. 8 ЗУ Про бух.облік та фінансову звітність – відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій… несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
  І додатково нічого підтверджувати не потрібно

   Михайло · 13.09.2019 о 08:10

   Романе , дяку за допомогу.

    Михайло · 13.09.2019 о 08:24

    Романе, добрий день.
    Підкажіть будь-ласка, якщо адвокатське бюро зареєстровано за адресою реєстрації та проживання його засновника та керуючого і в цьому ж самому приміщенні здійснює свою діяльність, чи потрібно додатково укладати договір оренди цього ж самого приміщення.

    Дякую.

     Роман Ганенко · 15.09.2019 о 19:38

     Добрий вечір.
     Укладення договору оренди для реєстрації АБ не вимагається.
     Але такий договір будуть вимагати в раді адвокатів при включенні відомостей до ЄРАУ.
     Тому договір краще оформити.

      Михайло · 16.09.2019 о 07:31

      Романе, з великою повагою дякую за допомогу.

       Михайло · 07.11.2019 о 08:02

       Романе, добрий день.
       Підкажіть будь ласка, чи потрібно в адвокатському бюро вести бухгалтерський облік (дохід, витрати, прибуток), чи достатньо руху коштів, який відзначається на банківському рахунку підприємства. Чи необхідно виплачені за результатами роботи бюро дивіденди (наприклад за квартал) відносити на витрати за період, на який припадає дата їх сплати тобто за наступний квартал.
       Дякую.

       Роман Ганенко · 08.11.2019 о 19:25

       Добрий вечір.
       Бухгалтерський облік необхідний для формування річної фінансової звітності.
       Також без бухгалтера не обійтись, якщо ви будете нарахоувати собі зарплату як адвокату.
       Щодо обліку дивідендів підказати не зможу, так як поки виплату дивідендів не здійснював.
       Але це питання має однакове регулювання як для АБ/АО, так і для ТОВ. Тому спробуйте знайти в мережі відповідні роз’яснення для ТОВ.

Інна · 10.07.2019 о 10:59

Доброго дня! Питання: навіщо вести книгу доходів-витрат, якщо я платник 3 групи на 5% від доходу…Заздалегідь дякую за відповідь!

  Роман Ганенко · 10.07.2019 о 11:08

  Добрий день.
  Ведення книги обліку доходів і витрат передбачено лише для ФОП. АБ/АО цієї книги не ведуть

Дмитро · 07.07.2019 о 08:08

Доброго дня. Питання про звітність.
8 травня 2019 року до ЄДР було внесено запис про реєстрацію АБ. Пізніше, перейшов на спрощену систему оподаткування АБ 3 група 5%. Відповідно до Виписки з реєстру платників єдиного податку – дата обрання переходу на спрощену систему оподаткування – з 01.07.2019 року.
На сьогодні склалася ситуація, коли настав час подавати звітність про діяльність підприємства.
Підскажіть, будь-ласка, за період з травня (дата створення АБ) по 01.07.2019 (дата переходу на спрощену систему) які звіти мені потрібно подати до ДФС (декларацію з податку на прибуток підприємства (квартальну, піврічну…) чи якусь ще) та в які терміни.
За статутом на рішенням я керівник підприємства, без з/п та найманих працівників. За період з 8 травня до 1 липня 2019 року – жодних надходжень на рахунок АБ не було.
Дякую за Ващу відповідь.

  Роман Ганенко · 07.07.2019 о 08:41

  Добрий день.
  Вам потрібно подати в січні 2020 податкову декларацію з податку на прибуток за 08.05-01.07.2019.
  По єдиному податку звітуєтесь щокварталу

   Дмитро · 07.07.2019 о 09:28

   Роман, вибачте ще за одне питання. Тобто, якщо я правильно зрозумів, декларацію по єдиному податку (саме третьої групи) я також зобов’язаний подати до податкової за квітень-червень 2019 (навіть якщо я був на загальних підставах)? чи ні?

    Роман Ганенко · 07.07.2019 о 11:52

    Ні. Декларацію платника ЄП здаєте за період липень-вересень.

Олександр · 06.07.2019 о 10:08

Доброго дня!
Романе, підскажіть, будь-ласка, як бути у наступній ситуації. Засновник та керуючий адвокатського бюро є власником приміщення, у якому провадить діяльність його адвокатське бюро. Чи потрібно укладати договір оренди між засновником та керуючим адвокатського бюро як фізичною особою та адвокатським бюро як юридичною особою? Якщо, так, то цей договір має бути платним чи можна укласти безоплатний (договір позички)? Якщо тільки платний договір, то яка вигода з цього засновнику та керуючому адвокатського бюро?

  Роман Ганенко · 06.07.2019 о 13:05

  Добрий день.
  Якщо буде оплатного договору оренди, ДФС при перевірці може донарахувати АБ дохід виходячи зі звичайних цін на послуги оренди і, відповідно, нарахувати єдиний податок та штрафні анкції. Краще укласти з АБ договір оренди за 100 грн в місяць.

   Олександр · 06.07.2019 о 15:29

   Тобто, договір оренди у будь-якому випадку має бути оплатним? Вірно? А чи буде правильно згідно законодавства, що його підписала одна й та ж особа, фізична особа як власник приміщення і керуючий адвокатського бюро? Чи не буде у такому випадку мова про недійсність такого договору оренди?

    Роман Ганенко · 06.07.2019 о 18:11

    Так. Договір оренди має бути оплатиним. Щодо підписання договору однією особою,то в даному випадку ДФС лише буде цікавити повнота сплати податків.

     Олександр · 06.07.2019 о 19:01

     Дякую за надані відповіді. Ще таке уточнення. Хотілося б дізнатися також чи можна в договорі зазначити, що оплата за оренду приміщення здійснюється не щомісячно, а один раз на рік, і чи можна передбачити у договорі оренди приміщення також оренду мебелі та техніки, і все це буде 100 грн. в місяць?

      Роман Ганенко · 06.07.2019 о 20:39

      Так. Все вірно. Ви можете вільно визначати розмір та періодичність оплати.

       Олександр · 18.07.2019 о 22:01

       Чи можна в даному випадку внести до уставного фонду засновником бюро право користування обєктом нерухомості, що належить засновнику?

       Роман Ганенко · 19.07.2019 о 05:46

       Добрий день.
       Так, право користування також може бути внесено до стат.капіталу.

Ірина · 11.06.2019 о 09:46

Доброго дня. Якщо можете допоможіть будь-ласка з відповіддю.
Є адвокатське бюро, юридична особа на загальній системі. Керуючий у штаті і отримує заробітну плату. Платимо щорічні внески до Нацiональної асоцiацiї адвокатiв України. Питання: чи можна визнати данні платежі витратами Адвокатського Бюро?

  Роман Ганенко · 11.06.2019 о 10:28

  Добрий день.
  Так, такі вітрати пов’язані з господарською діяльністю АБ.

   Ірина · 11.06.2019 о 14:40

   Дякую, просто виникли сумніви тому, що при сплаті вказували “внесок за ПІБ керуючого адвокатським бюро”

    Роман Ганенко · 11.06.2019 о 14:47

    Я в призначенні пишу: “Щорічний внесок за адвоката Ганенка Романа Андрійовича”. Тут не має значення ваша посада в АБ

     вікторія · 04.09.2019 о 13:31

     а якщо керуючий не в штаті, а керує як засновник без з/п (такі його повноваження в статуті записані)

      вікторія · 04.09.2019 о 13:32

      і чи можна в такому разі оплачувати і підв кваліфікації засновника?

      Роман Ганенко · 04.09.2019 о 16:48

      В даному випадку засновник є одночасно виконавчим органом. Однак за відсутності тружових відносин він не має прав та гарантій наймного працівника: не має права на дікарняні, відпустку, відшкодування вирта на відрядження та на придьання ТМЦ для АБ за власні кошти тощо.

     наталія · 04.09.2019 о 14:25

     а якщо засновник не працевлаштований, а керує без з/п…оплачувати бюро за нього теж може щорічні внески?

      Роман Ганенко · 04.09.2019 о 16:42

      Добрий день.
      Так сплата щорічних внесків можлива, так як це обов’язок адвоката. Можете це прав також додатково прописати в статуті.

    Вячеслав · 30.09.2019 о 11:00

    Cплата внесків адвокатським об’єднанням замість адвоката є додатковим благом такого адвоката та підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором (1,5%). Відповідні роз’яснення надані фахівцями ГУ ДФС у м. Києві в ІПК від 04.03.2019 р. № 853/10/26-15-13-06-12-ІПК.

Володимир · 29.05.2019 о 08:24

Доброго дня. Дякую за змістовні роз’яснення. Знову питання по діяльності АБ.
1. Новостворене АБ: яким чином можна придбати оргтехніку, канцелярські товари, оренда приміщення тощо? З яких коштів це робити, щоб у подальшому це відобразити як витрати АБ?
2. Засновник бюро одночасно є Керуючим: Як це оформити? Рішенням засновника після реєстрації бюро, чи можна в статуті це питання прописати?
Чи потрібно заводити/вносити записи в трудову книжку керуючого/засновника про роботу в АБ?
4. Якщо загальний дохід виплачувати собі (керуючому) як дивіденди та як заробітна плата (мінімальна), чи потрібно подавати в ДФС повідомлення про найманого працівника чи достатньо рішення Бюро щодо виплати ПІБ заробітної плати у розмірі Х та дивідендів у розмірі У?
5. З якого банківського рахунку (доходів) необхідно здійснювати витрати на забезпечення діяльності АБ? Тільки в безготівковій формі чи можливо і у готівковій формі?

1. Статутний капітал на початку створення для витрат на оргтехніку і оренду!
2. Рішення про призначення керуючим Бюро засновника Бюро!
3. Рішення про виплату керуючомку з\п
4. Рішння про виплату керуючому дивідендів
5. Витрати АБ здійснюються з рахунку на які надходять гонорари

  Роман Ганенко · 29.05.2019 о 14:31

  Добрий день.
  1. Щоб не було проблем з ДФС, товари для потреб АБ краще придбавати по безготівковій оплаті з рахунку АБ ао з використанням корпоративної картки, оплачуючи покупки в терміналі. Головне, щоб придбане було пов’язане з діяльністю Бюро. Теж саме стосується і оренди: у вас має бути договір оренди, акт приймання-передачі приміщення в оренду та щомісячні рахунки від орендодавця.
  2. Управління АБ безпосередньо засновником бажано прописати в статуті або оформити рішенням засновника, яким обов’язки виконавчого органу покладаються на засновника. Спробуйте знайти в мережі зразки статуту/рішення засновників для ТОВ. Дана схема повністю застосовна для АБ.
  Якщо засновник здійснює повноваження управління на підставі статуту/рішення без виплати заробітної плати, то запис в трудову не вноситься, оскільки відсутні трудові відносини.
  4. Якщо у вас керуючий буде перебувати в трудових відносинах, тоді спочатку до початку трудових відносин надсилаємо в ДФС повідомлення про прийняття працівника на роботу (зразок форми знайдете в інтернет). А вже потім проводимо виплату заробітної плати і звітуємо з цього.
  Виплата дивідендів здійснюється на підставі рішення засновника. З цього такого подається звітність до ДФС.
  В обох випадках краще звернутись до бухгалтера, щоб не наробити помилок.
  5. Витрати краще оплачувати з рахунку АБ.

   Володимир · 29.05.2019 о 14:48

   Дякую, скористаюся Вашою порадою.

Ірина · 28.05.2019 о 11:56

Доброго дня! Допоможіть розібратися у деяких питаннях.
Як правильно сформувати статутний капітал адвокатського бюро? Яку суму вказувати, від чого це залежить і на що впливає?
Як вносити визначену суму статутного капіталу і куди? Як це обліковувати і чи є це обов’язковим?
Завчасно дякую!

  Роман Ганенко · 28.05.2019 о 17:40

  Добрий день.
  Найпоширеніші варіанти формування статутного капіталу: внески грошами або майном.
  У випадку з грошами вам потрібно піти до відділення банку і через касу внести кошти на розрахунковий рахунок АБ. Призначення платежу – формування статутного капіталу. Це мають бути обов’язково ваші особисті кошти: гонорар, який надходить на рахунок бюро не “зараховується” в формування статутного капіталу.
  У випадку формування статутного капіталу майном складається акт приймання-передачі та оцінки майна, яке передається як внесок до статутного капіталу (можна знайти в мережі зразки для ТОВ, вони цілком підходять під потреби АБ).
  Після формування статутного капіталу (як майном, так і грошима) слід подати звіт за формою 1-ДФ, в якому відобразити суми, на які зроблено внесок до статутного капіталу.
  Формування статутного капіталу є обов’язковим. Щоправда для АБ наслідків невиконання цього обов’язку законодавством не передбачено.

   Ірина · 29.05.2019 о 06:26

   Дякую за відповідь.
   А це має бути одноразовий внесок при створенні бюро, чи до статутного капіталу необхідно щокварталу вносити суму коштів, яка прописана в статуті?

    Роман Ганенко · 29.05.2019 о 11:34

    Добрий день.
    Внесок здійснюється одноразово на необхідну суму (або декількома платежами, поки загальну сума платежів не буде відповідати розміру статутного капітал). Після цього статутний капітал вважається сформований.

   Михайло · 03.07.2019 о 14:31

   Романе, доброго дня.
   Підкажіть будь ласка, після формування статутного капіталу звіт за формою 1ДФ необхідно подати одразу, чи можна разом з поданням чергової звітності.
   Також, підкажіть будь ласка, чи потрібно для подачі звітності придбання програм 1С або МЕ-Док, чи можливо здавати звітність в паперовому вигляді та одночасно на електронному носієві.
   Дякую.

    Роман Ганенко · 03.07.2019 о 16:24

    Добрий день.
    Форма 1-ДФ подається після заврешення кварталу, в якому здійснювались внески до стат.капіталу.
    Якщо АБ/АО не є платником ПДВ, можливе подання звітності в паперовій формі.

     Михайло · 04.07.2019 о 10:30

     Романе, з великою повагою дуже дякую.

     Михайло · 25.07.2019 о 15:31

     Романе, добрий день.
     Я учасник і керуючий власним адвокатським бюро згідно статуту без оформлення трудових відносин. У минулому році та на протязі цього року я щоквартально надавав до податкової звітність. У звітності я вказував, що бухгалтер не передбачений. Жадного разу мені не робили зауважень, а минулого разу повідомили мені, що я маю надати заяву по формі 1-ОПП. Підкажіть будь ласка, чи потрібно мені надавати таку заяву.
     Дякую.

      Роман Ганенко · 25.07.2019 о 16:08

      Добрий вечір.
      Не зрозумів, що фіскали хочуть від вас у формі 1-ОПП. Зазвичай ця форма подається у випадку призначення/зміни бухгалтера. Якщо у вас цієї посади не було і бухгалтерів ви не працевлаштовуєте, то і подавати таку форму не має потреби.

       Михайло · 04.08.2019 о 11:54

       Романе, добрий день.
       Фіскали кажуть, що поданням цієї форми покладається на мене відповідальність за здійснення фінансової діяльності підприємства.

       Дякую.

       Роман Ганенко · 04.08.2019 о 12:17

       Тоді скажіть, шо не бажаєте брати на себе таку відповідальність) Або хай вкажуть конкретну норму закону, яка зобов’язує подавати таку заяву.

Володимир · 24.05.2019 о 06:46

Доброго дня! Порадьте будь ласка яку форму адвокатської діяльності обрати? Незабаром отримую свідоцтво про право на заняття адв. д-тю і виникла проблема в обранні форми, зокрема щодо оподаткування.
1. Індивідуальна адвокатська діяльність: Я розумію, що з чистого доходу сплачується 41,5 % загального податку (1,5 ВП, 18 ПДФО, 22% ЄСВ)??
2. АБ: дохід у вигляді дивідендів оподатковується за ставкою 5 % + 1,5 ВП ? Існують ще якісь податки для АБ? При звільненні від сплати ЄСВ, страховий стаж необхідний для призначення пенсії не зараховується, так це чи ні? Якщо не враховується, то як вчинити правильно?
Дякую!

  Роман Ганенко · 24.05.2019 о 12:29

  Добрий день.
  Щодо індивідуальної діяльності ви все розрахували правильно. Єдиний нюанс – від суми доходів ви можете відняти ваші витрати, пов’язані з професійною діяльністю: оренда офісу, щорічний внесок, навчальні семінари, канцтовари, оргтехніка тощо.
  Розмір ПДФО з дивідендів зараз складає 9% + 1,5% військовий збір.
  АБ (на спрощеній системі) є платником лише єдиного податку та ЄСВ (при виплаті заробітної плати).
  Якщо ви не будете отримувати заробітну плату і АБ не буде сплачувати ЄСВ, то ці місяці не будуть зараховані до страхового стажу. Єдиний вихід – це сплачувати страхові внески.

   Володимир · 25.05.2019 о 19:20

   Дякую. А можливо у АБ з, наприклад, 20 тисяч місячного доходу виплатити собі, як засновнику, 15 тисяч дивідендів(9%+1,5%) та 5 тисяч заробітної плати (18%+1,5%+22%)? Якщо так, то як це оформити( можливо рішенням)?

    Роман Ганенко · 26.05.2019 о 09:19

    Добрий день.
    Якщо АБ отримало 20000 грн. доходу, їх можна витратити наступним чином:
    – єдиний податок (5%) = 1000 грн.;
    – зарплата 5000 грн. (на руки отримаєте 4025 грн. після утримання 900 грн. ПДФО та 75 ВЗ);
    – ЄСВ на зарплату (22%, сплачує АБ) – 1100 грн.
    Після попередніх виплат з 20000 грн. залишається 12900 грн., які можна спрямувати на виплату дивідендів.
    В такому разі на руки ви отримаєте дивідендів 11545,5 грн. (після утримання 1161 грн. ПДФО та 193,50 грн. ВЗ)

     Володимир · 26.05.2019 о 17:52

     Дякую Вам за роз’яснення

Катерина · 17.04.2019 о 11:43

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи потрібно статутний капітал, внесений до адвокатського бюро його засновником, відображати в звітності 1ДФ? Так, я знаю, що він не оподатковується, проте вичитала розяснення, що він відображається в 1ДФ: https://www.medoc.ua/uk/blog/vnesok-do-statutnogo-fondu-koshtami-abo-majnom-shho-u-formi-1df

  Роман Ганенко · 17.04.2019 о 16:29

  Добрий вечір.
  Так, внесок до статутного капіталу слід відображати в формі 1-ДФ.

Роман · 02.04.2019 о 14:37

Доброго дня! Я працюю юристом у ТОВ, хочу створити АБ, щоб мінімізувати сплату податків. Як самозайнятий я не зареєстрований. Якщо я як засновник АБ та єдиним працівником АБ, чи обовязково нараховувати собі зп за місяці коли АБ не отримувало доходу та сплачувати податки і ЄСВ за ці місяці? Якщо обовязково то чи потрібно через АБ проводити всю суму для виплати мінімальної зарплати і податків, чи достатньо буде лише провести через АБ гроші для сплати податків і ЄСВ з мінімалки?

  Ірин · 30.12.2019 о 10:07

  Ні, горару у ці місяці в мене не було, я так розумію, що мені потрібно вийти із ао і все на цьому?

   Роман Ганенко · 30.12.2019 о 10:48

   Зупиняєте діяльність і виходите з АО.

Роман · 02.04.2019 о 09:35

Доброго дня! Дуже цікаво було прочитати дану статтю та коментарі, висловлюю Вам, Романе, величезну повагу за роз’яснювальну роботу! Підскажіть будь-ласка як бути – я працюю юристом у ТОВ, я не стою на обліку у податковій як самозайнятий, маю намір створити АБ в якому я буду працювати один, відповідно маю щомісяця нараховувати собі мінімальну зп та сплачувати із неї податки. Чи повенен я собі нараховувати зп і сплачувати податки в АБ за місяці у яких АБ не отримало взагалі нічого? Якщо так, тоді зрозуміло, що податки із цієї зп я повинен сплати, але чи повинен я тоді через АБ проводити гроші, щоб реально виплатити собі цю зп, чи достатньо буде лише заводити в АБ гроші в розмірі необхідному для сплати лише податків? Оскільки із самозайнятим зрозуміліше заробив-не заробив, а ЄСВ платиш і показуєш у звітах нулі, а от як бути в АБ коли нічого не заробив.

  Роман Ганенко · 03.04.2019 о 09:55

  Добрий день.
  У випадку, якщо ви будете працювати як найманий працівник, то АБ повинно щомісяця виплачувати вам заробітну плату, а також ПДФО, військовий збір та ЄСВ.
  Тому вам потрібно буде робити надходження на рахунок АБ, щоб покрити ці витрати. В крайньому разі, можете себе оформити на неповний робочий день/тиждень, але ЄСВ все одно має сплачуватись в розмірі мінімального внеску.
  Але якщо у ТОВ вам платять зарплату на рівні не нижчу мінімальної, то по АБ ЄСВ буде нараховуватись на фактично нараховану заробітну плату.
  Ще варіант – деякі АБ практикують діяльність без трудових відносин з адвокатом: від імені АБ управління здійснюється засновником без трудових відносин. Зараз така схема дозволяє взагалі не сплачувати ЄСВ та заробітну плату. Дохід від АБ виплачується у вигляді дивідендів (при цьому дивіденди не обкладаються ЄСВ).

   Роман · 03.04.2019 о 20:29

   Дуже вдячний за відповідь!

    Роман · 09.04.2019 о 12:12

    Доброго дня, Романе! Підскажіть ще будь-ласка чи правильно я зрозумів – моя діяльність як адвоката буде правомірною навіть за таких умов:
    1) я не зареєстрований як самозайнятий, а є лише засновником АБ і одночасно здійснюю управління АБ без трудових відносин;
    2) я, як адвокат, надаю правову допомогу за договорами укладеними із АБ клієнтам чи навіть тій же ТОВ в якій працюю;
    3) при цьому не нараховую собі зп, не сплачую ПДФО, військовий збір, ЄСВ;
    4) весь дохід виплачую собі як дивіденди.
    Завчасно дякую за відповідь!

     Роман Ганенко · 09.04.2019 о 13:59

     Добрий вечір.
     Так, станом на сьогодні така схема є легальною.
     Після створення АБ обов’язково внесіть зміни до ЄРАУ в частині відомостей про організаційно-правову форму адвокатської діяльності.
     Така схема не гарантує захисту від претензій з боку держпраці/ДФС з приводу діяльності АБ без виплати зарплати, але наразі з даного приводу є позитивна судова практика.

      Вячеслав · 24.09.2019 о 18:37

      Здравствуйте, можете поделиться этой судебной практикой? Тоже считаю, что весь доход АБ/АО можно получать в виде дивидендов. Но откуда этот доход взялся у АБ/АО? Кто его заработал для АБ/АО? Если есть батраки, то всё ОК. Но если нет ни с кем трудовых или гражданско-правовых отношений – то дело пахнет керосином. Как считаете?

       Роман Ганенко · 26.09.2019 о 04:52

       Судової практики з даного питання поки не має.

       Вячеслав · 26.09.2019 о 13:20

       Спасибо, Роман, за ответ! А вообще, как вы считаете, такая практика адвокатов нормальна? Когда адвокаты создают АО (или адвокат создает АБ) и это АО/АБ ведёт деятельность будучи абсолютно “пустой” ( в плане физ.лиц). Ведь это прежде всего юр.лицо. И оно, ЮЛ, не может получать доход просто так, ниоткуда, без людей. А учредитель – это только учредитель. С полномочиями и правом на дивиденды. Какое ваше мнение?

       Роман Ганенко · 27.09.2019 о 06:40

       Від імені АБ діє засновник, який уповноважений на це рішенням та статутом.

       Вячеслав · 27.09.2019 о 09:25

       “Від імені АБ діє засновник, який уповноважений на це рішенням та статутом.”
       Совершенно верно! Как и любой другой учредитель любого другого юридического лица! Но разве может учредитель ЮЛ производить продукт (оказывать услуги и т.п.) не имея ни одного трудового или гражданско-правового договора?

       Роман Ганенко · 27.09.2019 о 13:44

       Заборони ЮО діяти без найманих працівників чи підрядників за договорами не має. Право- і дієздатність юр.особи не пов’язується з наявністю працівників.

Володимир · 16.03.2019 о 18:08

Доброго вечора, Романе!
Ви робите величезну просвітницьку роботу для нас – адвокатів.
І допомогли мені зрозуміти ази створення адвокатського бюро.
Може Ви допоможете у вирішенні ще одного питання – якщо бюро хоче укласти для виконання робіт договір з іншим адвокатом для надання ghfdjdj] допомоги клієнту:
– хто буде податковим агентом?;
– які податки повинно сплатити бюро при виплаті коштів адвокату зі сторони?;
– чи зазначені кошти можна віднести до витрат бюро.
Дякую.
З пов. Володимир

  Роман Ганенко · 16.03.2019 о 20:01

  Добрий вечір.
  Якщо адвокат стоїть на обліку як самозайнята особа (для цього він має надати вам довідку про взяття на облік), АБ не повинно утримувати податки при виплаті гонорару (в тому числі і ЄСВ).
  Якщо довідки про взяття на облік адвокат не надає, то АБ зобов’язане утримати із суми гонорару ПДФО та ВЗ та перерахувати до держ.бюдету.
  В обох випадках виплата гонорару відноситься до витрат АБ (якщо АБ на загальній системі оподаткування. Якщо АБ є платником єдиного податку – витрати не враховуються при визначенні бази оподаткування)

   Володимир · 17.03.2019 о 16:49

   Доброго вечора, Романе!
   Дякую!
   Все зрозуміло.
   На що без проблем з податковою може витрачати кошти бюро (єдиний податок 3 гркпа) з рахунку крім поточних витрат для забезпечення діяльності?

    Роман Ганенко · 18.03.2019 о 19:15

    Добрий вечір.
    Бюро може витрачати кошти на оренду офісу, сплату внесків, канцтовари та інші операційні витрати, а також на зарплату та дивіденди (за умови сплати податків та зборів).

   Микола · 07.08.2019 о 10:15

   Романе, вже знайшов серед коментарів відповідь на власне питання щодо керуючого бюро.
   Щодо найманих адвокатів відповідь не знайшов)) Але ще сформувалося запитання щодо звітів:
   Чи правильно я розумію (на Вашому прикладі), що АБ подає: 1ДФ, Звіт по ЄСВ, звіт по єдиному податку, фінансовий звіт, звіт про капітальні інвестиції та звіт обсяг реалізованих послуг?))) При цьому книгу доходів не веде.

    Роман Ганенко · 07.08.2019 о 14:19

    Добрий день.
    По звітах до ДФС все вірно. Щодо статистики, то якщо у вас новостворене АБ, вам слід звернутись до обласного управління статистики. ВАм дадуть перелік звітів, які потрібно подавати. На сайті ГУ статистики у Київській області є відповідний електронний сервіс, де потрібно ввести код ЄДРПОУ і дізнатись перелік звітності. Можливо подібний сервіс є і у вашому регіоні.

Сергій · 25.02.2019 о 14:27

Доброго вечора!
Романе, скажіть, будь-ласка, чи подаєте Ви податкову декларацію з податку на прибуток підприємства? Якщо так, то як правильно проставляти дані у випадку податку, адже там графи тільки для 18%?

  Роман Ганенко · 25.02.2019 о 19:33

  Добрий вечір.
  Моє бюро я платником єдиного податку, тому декларацію з податку на прибуток не подаємо.

Юрій · 23.02.2019 о 15:54

Доброго дня, Романе. Хотів би поділитися з Вами спостереженнями та поцікавитися Вашою думкою з наступного проблемного, як на мене, питання (трохи не по темі даної сторінки, проте організаційного характеру).

Відповідно до профільного закону, адвокат може здійснювати адв.діяльність у трьох формах: індивідуальна, учасник АБ, учасник АО. Тобто із закону чітко випливає, що здійснення адв.діяльності у формі АБ/АО є саме необхідність бути учасником (засновником) такого АБ/АО. Разом з тим, зустрічав на практиці, коли адвокат не реєструвався самозайнятою особою, а відразу влаштувався на посаду адвоката за трудовим договором до чужого АБ/АО (зокрема, що стосується АО, то він не входив у перелік засновників). Проте, знову ж таки, відповідно до закону такий адвокат не може вважатися таким, що здійснює діяльність у формі АБ/АО. В проекті закону № 9055, який ще не прийнятий, дане питання чітко врегульоване, проте на сьогоднішній день я бачу в цьому проблему, в тому числі на рівні оподаткування діяльності адвокатів, які таким чином влаштовуються в АБ або АО. Яка Ваша думка з цього приводу? У Вашому АБ працюють наймані адвокати за трудовим договором?

  Роман Ганенко · 25.02.2019 о 19:41

  Добрий вечір.
  Ви правильно думаєте. Щоб в оргформі АБ чи АО, адвокат має бути учасником таких юридичних осіб.
  Однак у випадку працевлаштування до АБ/АО і виплати йому заробітної плати на рівні, не нижче мінімальної та за відсутності доходів з інштх джерел адвокат не буде вважатись особою, яка здійснює незалежну проф.діяльність в розумінні Податкового кодексу. Оскільки в даному випадку адвокат буде вважатись найманим працівником в межах проф.діяльності.
  Тобто в розумінні профільного закону – адвокат буде самозайнятим (оскільки не є учасникос АБ/АО). Але в розумінні Податкового кодексу – не є самозайнятим (оскільки є найманим працівником і не отримує доходів від діяльності, а лише зарплату).

   Юрій · 25.02.2019 о 20:09

   Дуже дякую! Дійсно, я опустив той факт, що податковий кодекс, якраз і для таких випадків, визначає, що самозайнятим адвокат вважається в тому числі якщо він “не є працівником в межах такої професійної діяльності”. Тоді очікуємо лише приведення профільного закону у відповідність, щоб все остаточно стало на свої місця.

Сергій · 18.02.2019 о 13:34

Добрий день!
Змістовний коментар.
Цікавить ситуація, коли адвокат-засновник АБ (єдинщик, 3 група), до того ж єдиний працевлаштований на цьому АБ. Отримає “мінімалку”, з якою АБ утримуються податки, решту – у вигляді дивідендів під 9%.
А як Ви вважаєте, чи не буде у ДФС бажання застосувати до правовідносин між АБ та цим адвокатом щось на кшталт справедливих цін? Адже за одну й ту саму роботу АБ отримує (умовно) 50 000 грн. на місяць, з яких адвокату (який єдиний у АБ цю саму роботу виконує), умовно, 5 000 на місяць?
Заздалегідь взяний за відповідь

  Роман Ганенко · 18.02.2019 о 14:24

  Добрий день.
  Головне для АБ, аби зарплата буле не нижче мінімалки. Іншого регулювання розміру заробітної плати поки законодавство не передбачає.
  А от питання виплати дивідендів – це взагалі виключна компетенція вищого органу управління юр.особи (в даному випадку – засновника АБ). Тому тут податкова не вправі встановлювати будь-які вимоги щодо періодичності та розміру виплат дивідендів. З даного питання є чимало практики по ТОВ і АТ. Даний підхід цілком може бути застосований і до АБ.
  Навіть якщо говорити про економічну вигоду для адвоката і звичайні ціни, то загалом після виплати дивідендів і зарплати адвокат із тих 50000 грн. отримає на руки приміром 40000 грн. (5000 зарплата + 35000 дивідендів). А вже форма виплати (зарплата та/або дивіденди) – тут вже рішення в компетенції адвоката.

  Ярослав · 19.02.2019 о 18:42

  Добрий вечір ! Допоможіть у питанні -який краще обрати шлях отримання адвокатом -засновником бюро коштів з рахунку бюро ? Чи можливо вказувати цільовим призначенням -фін допомогу ? Дякую! І друге питання -у разі отримання коштів шляхом виплати з п … як я розумію є граничний розмір такого податку -станом на 2019 рік 62 000 з яких сплачуємо єсв, а це близько 12000!! Питання – чи я сплачую я в подальшому єсв , якщо я нараховую таку з п , що Станом, наприклад, на квітень я вже досягнув виплати такої суми…? Дякую

   Роман Ганенко · 20.02.2019 о 08:16

   Добрий ранок.
   Шляхи отримання коштів описано в публікації, а також в коментарях до неї. Поки найбільш економічно вигідний варіант – дивіденди.
   Варіант з фіндопомогою не допоможе – її потрібно повертати. Якщо фін.допомога безповоротня, то вона оподатковується на рівні із зарплатою.
   Щодо максимальної бази ЄСВ, то ви трохи не так зрозуміли. Максимальна база застосовується в межах кожного календарного місяця, а не наростаючим підсумком протягом року. Іншими словами, якщо у вас кожного місяця буде зарплата в 60000 грн., ви кожного місяця сплачуєте 12000 грн. ЄСВ

Олексій · 09.02.2019 о 10:25

Доброго дня.
Я працюю найманим працівником на державному підприємстві. За своїми функціональними обов’язками здійснюю представництво державного підприємства в судах. Маю на меті створити АБ в якому я буду засновником (керівником) в одній особі без наймання директора та інших працівників.
Статус платника податку – єдиний податок 5%. Отримання доходу від діяльності АБ через девіденди із сплатою ПДФО 5%+Військовий збір. Діяльність АБ буде не регулярною: якщо отримало АБ дохід заплатило 5%, не отримало – нічого до бюджету неплатить лише здає звіти.
Чи можлива така конструкція з точки зору оподаткування?

  Роман Ганенко · 09.02.2019 о 11:32

  Добрий день.
  Так, така схема можлива і деякі АБ працюють без найманої праці.

Олексій · 09.02.2019 о 08:40

Доброго дня.
Я працюю найманим працівником на державному підприємстві. За своїми функціональними обов’язками здійснюю представництво державного підприємства в судах. Маю на меті створити АБ в якому я буду засновником (керівником) в одній особі без наймання директора та інших працівників.
Статус платника податку – єдиний податок 5%. Отримання доходу від діяльності АБ через девіденди із сплатою ПДФО 5%. Діяльність АБ буде не регулярною: якщо отримало АБ дохід заплатило 5%, не отримало – нічого до бюджету неплатить лише здає звіти.
Чи можлива така конструкція з точки зору оподаткування?

Олександр · 30.01.2019 о 20:23

Доброго здоров’я шановні колеги! Маю наступне запитання. Диспозиція – я адвокат-засновник АБ. В статуті назвав свою посаду “керучий” але в класифікаторі професій такої немає, знайшов тільки 1319 ( Директор (керівник) малого підприємства (у сфері охорони здоров’я, освіти, культури і т. ін.)) Якщо я буду працювати у АБ як керівник, чи логічно вважати що не буде рахуватися юридичний стаж? При цьому, я зрозумів, що працювати в бюро на посаді адвоката я не можу оскільки стане питання реєстрації самозайнятою особою? Яку посаду у штатному розкладі АБ передбачати – директор, керуючий, адвокат? За яким кодом класифікатора професій визначати свою посаду у бюро?. Дуже цікава думка пана Романа!

  Роман Ганенко · 31.01.2019 о 05:56

  Добррй ранок.
  Перебування на посаді адвоката якраз і звільняє вас від обов’язку реєструватись самозайнятим. Тому що в такому випадку ви є найманим працівником в межах своєї професійної діяльності.
  Щодо посади керуючого і класифікатора професій допомогти не зможу, оскільки це питання не вивчав. В своєму АБ працюю адвокатом.

Маргарита · 18.01.2019 о 19:06

Доброго дня! Чи подають Адвокатське об’єднання або Адвокатське бюро фінансову звітність, а саме баланс та звіт про фінансові результати!

  Роман Ганенко · 18.01.2019 о 19:58

  Добрий вечір.
  Раз на рік подаємо фінансовий звіт. Також щокварталу звіт про капітальні інвестиції та звіт про осбяг реалізованих послуг.

Тетяна · 17.01.2019 о 07:41

Доброго дня.
Не можу знайти інформацію, що адвокат може сплачувати членські внески та за підвищення кваліфікації з рахунку адвокатського бюро.
Дякую

  Роман Ганенко · 17.01.2019 о 08:45

  Добрий день.
  Окремого дозволу на це не потрібно.
  Якщо будуть питання з боку податкової, вкажіть їм на норми профільного закону, які зобов’язують кожного адвоката сплачувати щорічні внески та підвищувати свій кваліфікаційний рівень.
  Рішення про оплату оформлюйте наказом або рішенням засновника

Олександр · 13.01.2019 о 21:22

Доброго дня, Романе!
Чи зіштовхувались Ви з питанням припинення АБ і, відповідно, виключення його з ЄДР?
Дякую!

  Роман Ганенко · 14.01.2019 о 05:58

  Добрий ранок.
  Припиненням АБ не займався, але процедура буде налогічна до інших юр.осіб.

Диана · 11.01.2019 о 07:39

Здраствуйте! Спасибо Вам за такие доступные ответы, многое стало понятно по АБ.
Но есть еще вот такой вопрос: я только получила свидетельство, буду регистрировать АБ, как самозайнята особа не регистрировалась, но продолжаю работать по трудовому договору ООО как юрист. Вопрос: Могу ли я не увольняться, а продолжать там работать как юрист, получать зп, с нее оплачивать ЭСВ ПДФО ВС, и параллельно быть участником и директором АБ, если зайдет доход на АБ оплачу 5% + 10,5%. Не возникнут ли у ДФС вопросы по этому поводу?
Спасибо!

  Роман Ганенко · 11.01.2019 о 09:15

  Добрий день.
  Не зрозумів питання. Ви плануєте платити ЄСВ за адвоката за рахунок отриманої зарплати у ТОВ?

Микола · 08.01.2019 о 12:39

Романе, доброго дня.
Ознайомився із масивом інформацій по порушеному питанню, що викладений у Вашій статті та коментарях.
В свою чергу, цікавить Ваша думка з наступної ситуації.
Якщо особа наразі перебуває у трудових відносинах із підприємством на посаді юрисконсульта. Крім того, має свідоцтво адвоката, проте, через оформлення юрисконсультом на підприємстві не реєструвалась як самозайнята особа. На сьогоднішній день є бажання зареєструвати Адвокатське бюро і бути в ньому виключно засновником (без оформлення трудових відносин).
Тобто, працювати юрисконсультом на підприємстві (сплачувати всі податки із заробітної плати + ЄСВ), а також працювати через бюро і отримувати там лише дивіденди.
Чи має такий симбіоз право на існування і чи вбачаєте Ви ризики з боку ДФС, зокрема, щодо нарахування засновнику АБ: ЄСВ??? Або інші ймовірні ризики у використанні вищезазначеного тандему?

  Роман Ганенко · 08.01.2019 о 18:40

  Добрий вечір.
  Ризики з боку ДФС закладені в п. 14.1.226 ст. 14 Податкового кодексу України – якщо ви не є найманим працівником в межах незалежної професійної діяльності, ви маєте стати на облік як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
  Відповідно зобов’язані сплачувати ПДФО+ВЗ з чистого оподатковуваного доходу, а також сплачувати ЄСВ щомісяця.
  Робота на посаді юрисконсульта не підпадає під визначення п. 14.1.226, хіба що вас на підприємстві працевлаштують на посаду адвоката.
  Реєстрація АБ без працевлаштування в АБ на посаду адвоката також проблему не вирішить.

Альона · 06.01.2019 о 15:07

Добрий день!
По-перше, дякую Вам за велику кількість корисної інформації та за витрачений час! Я зареєструвала АБ. На теперішній час у мене виникло питання – чи можна отримувати і заробітну плату, і нараховувати собі дівіденти? А також цікавить питання,яким чином буде проводитись оплата за БПД (якщо Вам відомо) – на рахунок адвоката чи на рахунок АБ, а також яким чином вказані кошти можливо будет отримати, якщо вони будуть “падати” на рахунок АБ? Дякую за відповідь.
З наступаючим Різвом Христовим!!!

  Роман Ганенко · 06.01.2019 о 15:13

  Добрий вечір.
  Ви можете отримувати і зарплату, і дивіденди. Це звична практика.
  Щодо БПД точно не скажу, оскільки із системою БПД не працюю. Але якщо оплата від центру БПД буде іти на рахунок АБ, то ці кошти ви можете отримати або як зарплату від АБ, або як дивіденди

   Альона · 08.01.2019 о 11:36

   Дуже вдячна за відповідь! Всього Вам найкращого – процвітання та успіхів у роботі!

Віка · 28.12.2018 о 17:34

Доброго вечора! Не підскажете, посада керівника Адвокатського об”єднання – Керуючий партнер. До якого коду, по Класифікатору професій, можна віднести цю посаду?

  Роман Ганенко · 29.12.2018 о 16:21

  Добрий вечір. Нажаль не допоможу, трудове право не мій профіль

Ксенія · 30.10.2018 о 12:29

Була б дуже Вам вдячна за відповідь на таке питання: 3 особи бажають об’єднатися та надавати юр послуги. 1 з них – адвокат, інші – просто юристи. Є варіант створити ТОВ або АБ. Залишається незрозумілим механізм такої кооперації та що буде більш вигідним з точки зору партнерства та податків та яким чином будуть оформлені ці 3 особи в рамках ТОВ та яким чином в рамках АБ? на якій системі загальній чти спрощеній перебувати?

  Роман Ганенко · 01.11.2018 о 15:36

  Добрий вечір.
  У випадку створення АБ засновником (учасником) може бути лише один адвокат. Інші – або наймані працівники АБ, або реєструються як самозайняті особи і взаємодіють з АБ на підставі договорів про надання правової допомоги, а інтереси клієнта представляють на підставі ордера.
  У випадку з ТОВ всі можуть бути учасниками, але ТОВ не є оргформою адвокатської діяльності. Тому вашому клієнту не відшкодують витрати на правову допомогу у складі судових витрат + документи/інформація ТОВ не захищені адвокатською таємницею.
  Щодо системи оподаткування, то тут потрібен економічний аналіз аудитора/економіста/бухгалтера + потрібно знати орієнтовний дохід за рік та витрати.

   Андрій · 08.01.2019 о 15:04

   Не має заборони прийняти в АБ (учасником якого є ви) іншого адвоката на посаду адвоката. При цьому в Реєстрі ЄРАУ він вказує місце роботи в АБ скажімо вашому.

   ч. 3 ст. 4 ЗУ Адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

   Отже не написано що здійснювати діяльність у якості учасника АБ. А розяснення НААУ говорять про те що може бути посада адвокат в АБ та АО.
   Тоді відпаде питання самозайнятої особи. Також такому адвокату не потрібно створювати окреме АБ або АО.

    Роман Ганенко · 08.01.2019 о 18:35

    Добрий вечір.
    Така позиція є правильною як в розрізі профільного закону, так і в розрізі Податкового кодексу. Однак зараз проблеми виникають з ЄСВ. Закон про ЄСВ містить досить “розмите” визначення особи, яка здійснює незалежну проф.діяльність. І статус найманого працівника в межах професійної діяльності не позбавляє адвоката статусу платника ЄСВ. Іншими словами, якщо норми закону про ЄСВ трактувати буквально (що і роблять зараз фіскали), то з моменту отримання свідоцтва адвокат має сплачувати ЄСВ. Багато адвокатів вже отримали вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ за 2017-2018 роки. Таку вимогу отримав і я, хоча ще в грудні 2016 подав заяву про зняття з обліку як самозайнятої особи, повідомив ДФС про здійснення діяльності виключно в оргформі АБ та отримую в АБ заробітну плату і, відповідно, АБ сплачує ЄСВ при виплаті заробітної плати.

    Ольга · 08.05.2019 о 13:44

    Доброго дня! Відповідно до профільного Закону, АБ є юр. особо, створеною одним адвокатом. Тобто, Закон наголошує на тому, що створити АБ може лише один адвокат. Чи можна в подальшому прймати до виконання договорів про надання правової допомоги, укладених АБ інших адвокатів в якості Партнерів. Тобто передбачити в Статуті розділ “Учаники”. Учасники поділяються на Засновників та Партнерів. Партнери приймаються до АБ за рішенням Засновника. Така ідея виникла з метою оплати праці залучених адвокатів за раунок дивідендів. Адже платити дивіденди можна лише засновника(учаснику) такого АБ.

     Роман Ганенко · 09.05.2019 о 09:13

     Добрий день.
     Право на отримання дивідендів мають особи, які володіють корпоративними правами певної юридичної особи.
     В свою чергу корпоративні права набуваються або шляхом придбання цінних паперів (акцій) або частки в статутному капіталі юр. особи.
     Якщо відомості про ваших партнерів як про учасників АБ не будуть внесені до ЄДР, ви не зможете довести факт наявності у таких партнерів корпоративних прав, а тому ДФС буде кваліфікувати такі дивіденди як виплату заробітної плати з відповідними донарахуваннями ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
     А включити відомості до ЄДР про партнерів як учасників АБ ви не зможете у зв’язку з обмеженнями профільного закону.

      Ольга · 03.06.2019 о 13:00

      А чому я не зможу внести відомості до ЄДР про партнерів? Консультувалась у Реєстратора, він сказав, що можна внести, просто перелік Партнерів буде внесено в загальну графу “Учасники (засновники).Профільний закон наголошує на тому, що АБ може бути СТВОРЕНО одним адвокатом. Але ж ми будемо приймати Партнерів вже після створення АБ одним адвокатом.

       Роман Ганенко · 03.06.2019 о 18:48

       Можете спробувати.
       Як варіант, в статуті слід виписати правовий статус засновника, його права та обов’язки, а також окремо – правовий статус партнерів.

Ігор · 02.10.2018 о 09:47

Добрий день!
Дякую за терпіння у наданні таких необхідних та змістовних роз’яснень.
Дуже прошу надати порівняльний аналіз різниці у податковому навантаженні АБ та адвоката, як самозайнятої особи при отримання однакового доходу за місяць – 30 000 грн.
Для АБ прошу врахувати працюючого за трудовим договором з мінімальною зарплатою засновника та його бажання отримати дивіденти після сплати всіх податків.
Дякую.

  Роман · 22.10.2018 о 11:04

  На Вашу думку, чи можливо застосувати таку архітектуру взаємовідносин Адвокатського бюро із іншими особами:
  1. АБ зареєстроване як платник єдиного податку, засновник-адвокат є директором із нарахуванням мінімально-визначеної заробітної плати (з метою наявності «трудових відносин»);
  2. Засновник-Адвокат зареєстрований також як ФОП, та як платник єдиного податку;
  3. АБ надає адвокатські послуги контрагентам, сплачуючи єдиний податок;
  4. ФОП Адвокат надає послуги АБ у сфері права, сплачуючи єдиний податок.

   Роман Ганенко · 22.10.2018 о 17:26

   Юридично така схема можлива. Але є це економічно доцільно: ЄСВ в мінімальному розмірі сплачує ФОП і сплачує також АБ при виплаті зарплати. Також фактично двічі обкладається єдиним податком гонорар, отриманий АБ (перший раз сплачує АБ, другий раз – ФОП). Порахуйте витрати, можливо дешевше буде виводити дохід як дивіденди.
   Тим більше з 2019 року можливе введення податку на виведений капітал. Згідно проекту змін до Податкового кодексу України такі схеми можуть припинити своє існування.

    Роман · 23.10.2018 о 07:08

    Дякую за відповідь. ЄСВ при виплаті зп Керівникові АБ – це зрозуміло. Але це убезпечить від складу правопорушень у сфері трудових відносин та забезпечить відсутність ознаки самозайнятості. Про економічну доцільність – Дивіденти, як шлях виводу 9%+1,5%; ЄП ФОПа – 5%.

     Роман Ганенко · 23.10.2018 о 07:17

     Щоб на 100% вберегтись від самозайнятості, краще працевлаштуватись як адвокат. Хоча зараз вже є повідомлення про те, що ДФС з 2017 всіх “тихенько” поставила на облік як незалежних професіоналів і нараховує зобов’язання з ЄСВ. Тому якщо маєте ЕЦП, авторизуйтесь в Електронному кабінеті платника податків і зайдіть в розділ Стан розрахунків з бюджетом.
     А щодо економії: до 5% ЄП ФОП додайте ЄСВ ФОПа за рік і порівняйте цю суму з 9%+1,5% Залежно від рівня безготівкових доходів, можливо виплата дивідендів буде більш вигідною схемою.

      Тетяна · 23.10.2018 о 14:15

      Ситуація: адвокат, зареєстрований як фоп на 3 групі та має один із кведів “діяльність у сфері права”. Наразі така особа бажає створити АБ. Адвокат-фоп хоче стати засновником АЬ без оформлення трудових відносин зі своїм бюро, та бажає отримувати прибуток у вигляді дивідентів. Однак як в такому разі бути з податковою? ЄСВ на нього не нараховуватиметься, Чи наразі можна бути самозайнятою особою, здійснювати незалежну проф.діяльність і при цьому бути засновником АБ?

       Роман Ганенко · 23.10.2018 о 15:00

       Добрий вечір.
       Останнім часом спостерігається тенденція постановки органами ДФС адвокатів-ФОПів на облік як осіб, які здійснюють незалежну проф.діяльність і, відповідно, нараховують “додатково” ЄСВ і за цим статусом. Тому радив би зареєструвати АБ, працевлаштуватись як адвокат і закрити ФОП. Якщо вас вже поставили на облік як незалежного професіонала – подати заяву про зняття з обліку.

Ігор · 02.10.2018 о 09:31

Добрий день!
Дякую за терпіння у наданні таких необхідних роз’яснень.
Дуже прошу на прикладі подати порівняльні розрахунки податкового навантаження порівнюючи АБ та адвоката, як самозайнятої особи, при однаковому доході за місяць 30 000 грн.
По АБ врахувати працюючого за трудовим договором засновника на мінімальну заробітну плату та його бажання отримати дивіденти після сплати всіх податків.
Дякую!

  Роман Ганенко · 03.10.2018 о 06:52

  Добрий ранок.
  Вихідні дані для розрахунків наведено у статті. Спробуйте розрахувати самостійно.

   Ігор · 03.10.2018 о 07:05

   Дякую за чемне посилання!
   Питання було пов’язане з тим, що ДФС, за умови працевлаштування засновника АБ, вважає виплату йому дивідендів, як дохід пов’язаний з трудовою діяльністю…..

    Роман Ганенко · 03.10.2018 о 07:16

    Такі претензії можливі, якщо засновник не отримує зарплати, а лише дивіденди. Однак за наявності рішення засновника про виплату дивідендів та за наявності чистого прибутку станом на відповідний період, за який виплачуються дивіденди, є всі шанси оскаржити ППР.

    Роман Ганенко · 03.10.2018 о 07:18

    Однак якщо засновник не перебуває в трудових відносинах з АБ, проблема може бути в іншому. В цьому разі такий засновник АБ вважається таким, що не перебуває в трудових відносинах в межах проф.діяльності і як наслідок – є особою, що здійснює незалежну професійну діяльність в розумінні ПК. А це в свою чергу тягне за собою ризик нарахування ЄСВ за минулі періоди, починаючи 01.01.2017р.

     Ігор · 03.10.2018 о 11:38

     НДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.02.2018 р. N 809/Б/99-99-13-02-03-14/ІПК
     “Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) особою, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є найманим працівником і повідомляє.
     Правові засади організації діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року N 5076 “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (далі – Закон N 5076), ст. 1 якого визначено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

     Пунктом 3 ст. 4 Закону N 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

     Згідно з пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність – це діяльність адвокатів, за умови, що такий адвокат не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.

     Така особа зобов’язана дотримуватись вимог пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо заборони перебування найманим працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.”

     Таким чином, фактично стверджується, що адвокатська діяльність не може проводитись найманим працівником, тобто адвокатом за трудовим договором???

      Роман Ганенко · 03.10.2018 о 18:20

      Щоб зрозуміти хід думок ДФС потрібно бачити питання, які ставились в податковій консультації. Однак в будь-якому разі пп. 14.1.226 не встановлює заборони перебування найманим працівником в межах такої незалежної професійної діяльності. Даний пункт лише визначає ознаки, за наявності (дотримання) яких адвокат буде вважатись особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність (і відповідно матиме статус самозайнятої особи). Якщо адвокат перебуває в трудових відносинах – він втрачає ознаку “незалежного професіонала” і відповідно статус самозайнятої особи в розумінні податкового законодавства. А це в свою чергу має наслідком зняття адвоката з податкового обліку як особи, яка здійснює незалежну проф. діяльність. Втрата статусу самозайнятої особи для ДФС не означає припинення права на заняття адвокатською діяльністю. Проблема в тому, що Податковий кодекс і наш профільний закон оперують однаковим терміном – “самозайнята особа”. Однак зміст цього поняття і головне сфера застосування – різні.

   Роман · 22.10.2018 о 10:51

   Добрий день. На Вашу думку, чи можливо застосувати таку архітектуру взаємовідносин Адвокатського бюро із іншими особами:
   1. АБ зареєстроване як платник єдиного податку, засновник-адвокат є директором із нарахуванням мінімально-визначеної заробітної плати (з метою наявності «трудових відносин»);
   2. Адвокат зареєстрований також як ФОП, та як платник єдиного податку;
   3. АБ надає адвокатські послуги контрагентам, сплачуючи єдиний податок;
   4. ФОП Адвокат надає послуги АБ у сфері права, сплачуючи єдиний податок.

Оксана · 06.09.2018 о 11:13

Доброго дня)
У мене виникло запитання відносно податків: хто за що і за кого платить у випадку створення АО на спрощеній системі оподаткування. Два засновники. Один – керуючий партнер (за договором/без), інший – без трудового договору.
Якщо я правильно зрозуміла:
1. Адвокат – Керуючий за трудовим договором: нічого не сплачує. Всі витрати (ЄВС, ПДФО, ВЗ із заробітної плати та ПДФО з ВЗ із дивідендів) несе АО?
2. Адвокат – Керуючий/інший засновник без договору сплатить ЄСВ сам за себе і окремо ПДФО із ВЗ з дивідендів. АО сплачує лише ЄП?

  Роман Ганенко · 07.09.2018 о 08:52

  Добрий день.
  Щодо ЄСВ все правильно. Але ПДФО і ВЗ при виплаті зарплати і дивідендів “мінусується” від суми виплати – адвокат отримує зарплату і дивіденди за вирахуванням ВЗ і ПДФО.

Ольга · 13.08.2018 о 09:34

Доброго дня, скажіть будь ласка, чи може дві особи бути зазначені при реєстрації АО як керівники? Мається на увазі зазначатись у формі 1 (ств юридичної особи) як керівники?
І чи потрібно зазначати керуючих патнерів АО як осіб що мають право підпису без довіреності від імені АО?

  Роман Ганенко · 13.08.2018 о 11:00

  Добрий день.
  Керівником може бути вказана лише одна особа. Однак кількість “підписантів” (особи, які мають право діяти без довіреності) – не обмежена. Ви лише заповнюєте декілька примірників відповідної сторінки реєстраційної заяви і на кожному аркуші вказуєте відповідного керуючого партнера як підписанта

Денис · 23.07.2018 о 05:40

Добрий день! А чи можливий такий варіант роботи для адвоката самозайнятої особи.
Адвокат (самозайнята особа) замість того, щоб приймати на роботу працівника (платити за нього податки, нести відповідальність і т.д.) укладє угоду із ФОП (КВЕД: діяльність у сфері права) з метою оформлення таким фоп усих необхідних для адвоката процесуальних документів по судовим справам (позов, відзив, скарга і т.д.).
Тобто, враховуючи завантаженість адвокат приймає лише участь у суд.засіданях, розробляє позицію, стратегію а ФОП на підставі цього готує відповідні документи. Дещо схожий принцип представництва у суді існує у англійській правовій системі, де адвокати-соліситори вивчають та готують матеріал по справі а адвокати-баристери слідують інструкціям, які їм дають адвокати-соліситори
І як тоді в такому випадку із витратами на послуги ФОПа? Правомірно буде адвокату включити оплату послуг ФОПа, як витрати самозайнятої особи?

  Роман Ганенко · 23.07.2018 о 13:27

  Добрий день. Для цілей оптимізації оподаткування така схема можлива. Однак для підтвердження зв’язку таких витрат на ФОП з проф.діяльністю доцільно до актів приймання-передачі додавати документи, підготовлені ФОПом або в акті робити деталізацію наданих послуг.
  Окрім того, з врахуванням положень про адвокатську таємницю у вас має бути згода від клієнта на розголошення відомостей ФОП, який на підставі наданої інформації буде готувати документи. Така згода буде не потрібна, якщо за умовами договору ФОП буде готувати лише “шаблони” документів без прив’язки до інформації клієнта

   Денис · 23.07.2018 о 19:07

   Вельми Вам вдячний! Наші думки збігаються, особливо щодо конфіденційності

Євген · 09.07.2018 о 12:44

Доброго дня, Романе!
Підкажіть, будь, ласка. Я маю намір створити АБ, вважаю, що на даний момент це оптимальний варіант. В мене наступні питання:
1. Чи можу я укласти договір оренди приміщення між АБ та собою як власником квартири за 10,00 грн. в місяць? Приміщення житлове, я проживаю в ньому разом з сім,єю. Але чи буде хтось перевіряти – житлове воно чи нежитлове? Кому воно взагалі може бути потрібно?
2. Якщо АБ сплачує орендну плату, то хто має платити податок за мій прибуток як фізичної особи – АБ чи я?
3. Якщо АБ взагалі не буде платити мені орендну плату, а в мене “не буде до нього жодних претензій” з цього приводу – я ж не буду сплачувати податки, оскільки не отримую прибутку?
4. Чи можу я з рахунку АБ сплачувати ком.послуги (витрати на утримання приміщення АБ), що дозволить зменшити чистий прибуток, з якого нараховується податок?

  Роман Ганенко · 09.07.2018 о 13:39

  Доброго дня.
  Так, ви можете укласти договір оренди приміщення між особою та АБ, при цьому вартість оренди визначаєте на власний розсуд.
  У випадку виплати вам орендної плати, АБ з цієї суми має утримати ПДФО та військовий збір + подати декларацію за формою 1ДФ після завершення кварталу, у якому бали такі виплати.
  Користування приміщенням без сплати орендної плати також можливе, однак в деяких випадках ДФС може трактувати такі правовідносини як безоплатно отримані послуги для АБ і відповідно можуть нарахувати податкові зобов’язання з єдиного податку.
  Щодо комунальних послуг, то тут також можуть бути питання з боку податкової. Оскільки ви із сім’єю і надалі проживаєте в цьому ж будинку, ДФС може трактувати такі виплати як додаткове благо і як наслідок по таких витратах буде донараховано АБ зобов’язання з ПДФО, військового збору та ЄСВ.

   Євген · 11.07.2018 о 07:22

   А якщо я в рішенні про створення АБ просто зазначу:
   “У відомостях про місцезнаходження юридичної особи зазначити адресу реєстрації Засновника: …” тільки на тій підставі, що я тут прописаний та є власником квартири,
   або укладу договір безоплатного користування між АБ та мною – це буде більш відповідати законодавству, ніж несплата орендної плати?

Катерина · 05.07.2018 о 11:45

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, адвокатське бюро на єдиному податку подає за півріччя звітність по єдиному податку і все? Найманих працівників немає. Чи передбачена ще якась звітність?

  Роман Ганенко · 05.07.2018 о 15:19

  Добрий вечір. Так, якщо не має найманих працівників, то слід подати лише звіт платника єдиного податку.

Сергій · 10.06.2018 о 18:43

Колегі, а як щодо ситуації коли потрібно показати “білу” зарплату? Маю на увазі оформлення віз, кредити, тощо. Що показувати? “Я працюю, але зарплати не отримаю, ось мої вам дивіденти”? Дивно якось виглядає.

  Роман Ганенко · 11.06.2018 о 19:18

  Добрий вечір.
  Для віз і кредитів головне – це мати документально підтверджений дохід. А яке джерело доходу: зарплата/дивіденди – це вже не принципово. Хіба що в окремих країнах є свої винятки.

   Сергій · 16.06.2018 о 09:51

   А як же ЄСВ? Страховий стаж? Пенсія?

    Роман Ганенко · 16.06.2018 о 11:34

    Тут вже кожен вирішує для себе сам: потрібен страховий стаж чи ні

     Ірина · 27.07.2018 о 17:56

     Вам, часом, не здається, що Ви забули один момент: відповідно до ст. 7 ЗУ “Про збір та облік єдиного внеску” базою для нарахування збору є для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 (якраз особи, що провадять незалежну діяльність) цього Закону, – на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
     Таким чином, з дивідендів, що є базою оподаткування ПДФО (хоч і за зниженою ставкою), адвокат також повинен сплатити 22 % ЄСВ. Таким чином, реальною економією при обранні такої форми діяльності як адвокатське об’єднання є лише 4 % (5 % ЄП з гонорару (без вирахування витрат) сплачує АО, 9% ПДФО +1,5% військового збору + 22% ЄСВ з дивідендів сплачує адвокат).
     Звідки беруться розповіді про те, що на дивіденди не нараховується ЄСВ – не зовсім зрозуміло, адже, відповідно до вказаного Закону, це є дохід адвоката, на який нараховується ПДФО, а отже він є базою для нарахування ЄСВ.
     Виправте мене, будь ласка, вказівкою на відповідну норму. Дуже рада буду, якщо я помиляюся.

      Роман Ганенко · 28.07.2018 о 06:45

      Добрий ранок.
      Я нічого не забув. У випадку здійснення проф.діяльності через АБ, саме АБ (як юридична особа і виконавець за договором надання правової допомоги) отримує гонорар. І в даному випадку АБ є платником ЄСВ відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про ЄСВ”. Базою нарахування ЄСВ відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 ЗУ “Про ЄСВ” є сума нарахованої заробітної плати та прирівняних до неї виплат.
      Виплата дивідендів в свою чергу не входить до заробітної плати, дивіденди не є доходом від здійснення будь-якої діяльності, а є пасивним доходом.

    Євген · 09.07.2018 о 10:36

    Невже Ви вірите, що держава буде платити Вам гідну пенсію?))

Андрій · 09.05.2018 о 09:33

Доброго дня. Цікавить таке питання: яким чином можна вивести кошти з адвокатського бюро якнайшвидше і з найменшими втратами?

  Роман Ганенко · 10.05.2018 о 13:42

  Доброго дня.
  Варіанти описані в публікації. Також деякі деталі можете отримати в коментарях.
  Інших способів поки не має.

Віталій · 18.04.2018 о 05:20

Доброго дня. Перебуваю в статусі фоп на третій групі з видом діяльності “Діяльність в сфері права та сплачує єсв. Адвокатської діяльності не вів, достатньо було діяльності фоп. Як в цьому випадку бути зі палатою єсв? Чи змінює щось створення адвокатського бюро, якщо там діяльність вестися також не буде? Дякую.

  Роман Ганенко · 19.04.2018 о 07:39

  Добрий день.
  АБ буде платником ЄСВ виключно у випадку виплати заробітної плати. Якщо не має заробітної плати – не має і бази нарахування ЄСВ. Однак по ФОП ви сплачуєте ЄСВ як раніше, не залежності від сплати/несплати ЄСВ оп АБ.
  ФОП і АБ – це дав різні платники ЄСВ.

Катерина · 17.04.2018 о 14:33

Доброго дня! Романе, адвокатське бюро за допомогою Ваших статей зареєстрували, спрощену систему обрали. Але питань поки що не поменшало) Підкажіть, будь ласка, процедуру внесення статутного капіталу з бухгалтерської точки зору. Для цього треба відкрити якийсь окремий рахунок у банку? Або вносити на поточний? (але як тоді залишати його недоторканним?) Або взагалі не обов’язково вносити на банківський рахунок, а тримати ці кошти в сейфі і вважати їх статутним капіталом? Заздалегідь вдячна за відповідь!

  Роман Ганенко · 17.04.2018 о 14:47

  Доброго дня.
  Оформлення і облік внесків до статутного капіталу тут подібний до ТОВ, так що можете користуватись консультаціями для товариств з обмеженою відповідальністю з даного питання, яких чимало можна знайти в мережі.
  Якщо в двох словах, то статутний капітал можна сформувати грошима (вноситься через касу банку на поточний рахунок бюро, з призначення платежу – на формування статутного капіталі від Іванова І. І.), або майном (оформлюється актом оцінки та приймання – передачі майна до статутного капіталу). У випадку внесення грошових коштів, ці кошти стають власністю бюро і ви їх можете використовувати (навіть до повної витрати) на потреби бюро: зарплати, щорічні внески, оренда тощо.
  У випадку з майном – майно стає власністю бюро і підлягає постановці на баланс, має використовуватись (обліковуватись) до його списання відповідно до правил бух.обліку. Тут краще проконсультуйтесь з бухгалтером.

Юрпракт · 22.03.2018 о 08:30

Доброго дня. Прошу Вас допомогти із наступним питанням. Я є адвокатом, нещодавно отримав свідоцтво, як самозайнята особа не зареєстрований. На теперішній час мне включили до членів АО (не засновник, а саме член без права отримання дивідендів і не працівник, що для мене є незрозумілим статусом, рпоте зі сплатою за мене ЄСВ). Разом з тим питання, чи можу я паралельно стати засновником Адвокатського бюро і бути членом АО (не засновником) і як такі відомості будуть відображені в реєстрі адвокатів. Дякую.

  Роман Ганенко · 23.03.2018 о 16:13

  Доброго дня.
  АБ ви можете зареєструвати. А от стосовно відображення інформації в ЄРАУ, то тут краще запитайте в регіональній Раді адвокатів.
  Нещодавно функціонал реєстру був оновлений, що дозволяє відображати декілька адрес робочого місця.
  Але щодо оргформи – сказати не можу.

   Юрпракт · 26.03.2018 о 09:10

   Щодо відомостей з реєстру, мені повідомили в НААУ, що можуть показувати в реєстрі те, що мені буде потрібно. Питання більше стосувалось чи можу я бути одночасно засновником бюра та членом АО. Разом з тим, підкажіть, ще будь-ласка, чи не має в останній час практики щодо зобов’язання сплати ЄСВ засновниками (керівниками) АБ, які є однією особою без наймання директора та інших працівників, чи може є практика щодо притягнення до відповідальності щодо підписання документів не найнятим директорам а саме виконавчим органом(керуючим).

    Роман Ганенко · 26.03.2018 о 10:08

    Ви можете бути одночасно засновником АБ і членом АО.
    Також не будучи найманим працівником АБ ви можете підписувати документи від імені бюро, якщо вам такі повноваження надано як засновнику.
    А от позиції ДФС відносно діяльності АБ без найманих працівників і без сплати поки ще не має, але скоріш за все, ця позиція буде “фіскальною” – з донарахуванням ЄСВ для адвоката – засновника.

     Алексей · 24.07.2018 о 09:18

     Цікаво, донарахування буде за кожний місяць чи тільки за місяці отримання доходу учасником, керуючим, який не працевлаштований.

      Роман Ганенко · 24.07.2018 о 14:45

      Відповідь на це питання ви отримаєте лише за результатами податкової перевірки

Катерина · 14.03.2018 о 13:29

Доброго дня! Дякую за найдоступніший виклад матеріалу. Підкажіть, будь ласка, чи може АБ бути на спрощеній системі оподаткування, не маючи при цьому найманих працівників взагалі (у ПК зазначено – кількіть необмежена)? При цьому адвокат, який заснував це бюро, буде на дивідентах. Власне, питання: чи можна бути на спрощеній системі без найманих працівників? Заздалегідь дякую!

  Роман Ганенко · 14.03.2018 о 14:05

  Доброго дня.
  Відсутність працівників не є перешкодою для застосування АБ спрощеної системи оподаткування.
  Щодо існування АБ без трудових відносин з адвокатом, то питання все ще відкрите. Є випадки, коли ДФС навіть знімає з обліку адвокатів як самозайнятих у зв’язку з реєстрацією АБ, при цьому без перевірки наявності трудових відносин із створеним АБ.
  Однак вважаю, що така практика є хибною і з часом, коли в ДФС розберуться із ситуацією, будуть донарахування ЄСВ таким адвокатам.
  За визначенням у пп. 14.1.226 ст. 14 ПК України адвокат не є особою, яка здійснює незалежну проф.діяльність, якщо перебуває в трудових відносинах в межах такої професійної діяльності. Тому якщо йде зміна оргформи із самозайнятого на АБ (в розрізі профільного закону), для втрати “самозайнятого” статусу в розумінні податкового законодавства, слід перебувати в трудових відносинах із створеним АБ.
  Проблема в тому, що і профільний закон, і ПК України, оперують одним і тим же терміном – “самозайнята особа”.
  Однак коли говоримо про ЄСВ, слід керуватись податковим законодавством.

   Катерина · 15.03.2018 о 08:14

   Дуже дякую! Моє питання стосувалося новоствореного бюро і новоствореного адвоката)). Оскільки мені не треба змінювати статус із самозайнятого, а просто необхідно встати на податковий облік і обрати оргформу, вважаю прийнятною по податковому навантаженню АБ на спрощеній системі на дивідентах. Крім того, я все ще є найманим працівником на підприємстві, тому бути платником ПДФО і ЄСВ двічі зовсім не рентабельно)).

Оксана · 14.03.2018 о 13:17

Доброго дня, я працюю викладачем і, крім того,є діючим адвокатом. Звітую у податковій як самозайнята особа і надаю до декларації довідку із ВУЗу про отриману зарплатню із усіма виплатами. Ніде не можу отримати відповідь як у такому випадку я маю платити ЄСВ? Так як і усі інші адвокати? не зважаючи на вже сплачені суми із зарплати? Дякую за відповідь.

  Роман Ганенко · 14.03.2018 о 14:09

  Доброго дня.
  Для початку, спробуйте звернутись до ДФС за місцем обліку за податковою консультацією.
  Однак якщо буквально тлумачити пп. 14.1.226 ст. 14 ПК України, до для втрати статусу особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, вам потрібно бути найманим працівником в межах такої професійної діяльності. Тобто ви маєте працювати адвокатом у АБ/АО або в іншого роботодавця (але на посаді адвоката).
  Позиції ДФС (в тому числі результатів податкових перевірок) з цього питання я ще не зустрічав.

  Дмитро · 15.06.2018 о 16:52

  На мій погляд, перебування у трудових відносинах з навчальним закладом і паралельно будучи адвокатом (самозайтятою особою) ніяк не перетинається. Отримуючи заробтіну плату, податки та інші обов*язкові платежі утримуються та сплачуються за Вас роботодавцем (навчальним закладом). А Ваша діяльність, як адвоката оподатковується за загальними правилами. Тобто ЄСВ Ви маєте платити виключно у межах адвокатської діяльності, як самозайнята особа (тобто з доходів, отриманих від прямої (самостійної) адвокатськоої діяльності, без врахування отриманих як заробітна плата сум).

Любов · 26.02.2018 о 17:42

Доброго дня.

прошу прокоментувати наступне:
1. АО має двох засновників.
2. Один – керівник по КЗПП, інший – ні.

Чи потрібно сплачувати другому засновнику самостійно ЄСВ?
Чи не виникає проблем щодо здійснення засновником представництва клієнтів по договору із АО, який не оформлений за КЗПП в АО?
Чи правомірна видача АО ордеру для адвоката, котрий є засновником, а не працівником?
Чи може адвокат здійснювати діяльність як засновник/працівник АО та від власного імені, тобто одночасно здійснення авд. ді-сті в рамках засновництва АО + довіреність для адвоката від керівника АО і діяльності за договором між клієнтом та адвокатам (що є засновником/ працевлаштований))?

  Роман Ганенко · 03.03.2018 о 16:55

  Доброго дня.
  Стосовно сплати ЄСВ питання відкрите. Зараз вже є прецеденти, коли після заснування адвокатом АБ/АО, податкова знімає адвоката з обліку як самозайняту особу, навіть не залежно від факту перебування у трудових відносинах з таким АБ/АО.
  Однак, якщо читати визначення поняття особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, то виходить, що для “втрати” такого статусу потрібно не лише зареєструвати АБ/АО, але також і перебувати в трудових відносинах з таким АБ/АО. Тоді в розумінні ПК ви є найманим працівником в межах такої професійної діяльності і відповідно не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
  Щодо підстав представництва, то в даному випадку порушень не має. Клієнт укладає договір з АО, яке в свою чергу ордером уповноважує іншого адвоката (співзасновника АО) представляти інтереси клієнта. Якщо ж АО планує залучати іншого адвоката (не засновника), то в такому разі слід укладати вже окремий договір на надання правової допомоги (АО в інтересах клієнта – адвокат, який здійснює представництво).
  Щодо здійснення адвокатської діяльності в декількох огформах – питання чітко не врегульоване.
  Однак у випадку отримання доходу від договору між клієнтом і адвокатом, доведеться сплатити податки на загальних підставах.

Андрій · 13.02.2018 о 07:08

Доброго дня!!! Уважно прочитав усі Ваші коментарі, проте після ознайомлення із чинним законодавством виникає одне запитання.
Отже, способом уникнення сплати ЄСВ може бути створення АБ, про що тут вже неодноразово згадувалося. Однак, для цього необхідно знятися з обліку платника ЄСВ. Проте, ознайомившись із Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників в частині Зняття з обліку платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, я побачив, що там вимагається надання у ДПІ документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи. Тому, питання – невже виписка з ЄРАУ про зміну організаційної форми ведення адвокатської діяльності буде достатньою підставою для зняття з обліку? Як на мене, то єдиною підставою для зняття з обліку адвоката як платника ЄСВ буде виключно рішення ради адвокатів про припинення права на зайняття адвокатською діяльністю!!

  Роман Ганенко · 17.02.2018 о 13:37

  Так. Фіскальна служба знімає з обліку на підставі заяви, до дякої додається витяг з ЄРАУ про здійснення адвокатської діяльності в оргформі АБ/АО. Були навіть прецеденти, коли навіть не перевіряли факт перебування адвоката-засновника в трудових відносинах з АБ/АО

Оксана · 05.02.2018 о 08:43

Доброго дня.
Прошу надати відповідь щодо наступної ситуації.
Я адвокат, працюю у штаті підприємства, ще надаю представницькі послуги у суді іншим особам, крім роботодавця. Як самозайнята особа на обліку не стою. Хочу відкрити АБ. Як заснованик буду здіснювати управлінські функції.
Питання в наступному, якщо я укладу договір з АБ, при цьому буду здійснювати представницькі функції у суді третім особам на безоплатній основі (гонорар не отримую, зарплата по АБ не нараховується) чи виникають у АБ будь-які витрати по податкам у спрощеній системі та на загальній системі обліку ? Сплата ЄСВ не виникає?
Дякую за відповідь

  Роман Ганенко · 17.02.2018 о 13:40

  Доброго дня.
  У випадку відсутності нарахування зародітної плати обов’язку сплачувати ЄСВ у бюро не виникає. Так само і у випадку відсутності доходу у АБ не виникає зобов’язань сплати єдиного податку.

Альона · 11.01.2018 о 14:11

Добрий вечір. Дякую, дуже змістовна і зрозуміла стаття. Але в мене ще виникло питання. Якщо адвокат (не засновник), який працює в бюро по трудовому договору представляє інтереси клієнта -фіз особи в суді і ця фіз особа уклала договір про надання юрид послуг із Бюро, то чи потрібно укладати ще один Договір фіз особи безпосередньо з адвокатом і виписувати ордер? Чи труд договору буде достатньо?

  Роман Ганенко · 11.01.2018 о 16:08

  Доброго вечора.
  В цьому разі достатньо буде ордеру, який видається бюро адвокату, який безпосередньо представляє інтереси.

Юлія · 27.11.2017 о 10:45

Добрий день. А як щодо отримання статусу неприбутковості адвокатським бюро? У такому разі усі надходження можуть йти на утримання адвокатського бюро, в т.ч. і на оплату праці. Можливо хтось зустрічав зразок статуту такого АБ.

  Роман Ганенко · 27.11.2017 о 12:19

  Доброго дня.
  Є АО, які працюють із неприбутковим статусом. Така сама схема можлива також і в АБ, якщо прописати відповідні положення в статуті.
  Однак який сенс в цьому? Так, ви можете виводити кошти з нерпибуткового АБ на оплату праці. Але неприбутковий статус не звільняє таке АБ від сплати ЄСВ та утримання ПДФО і військового збору. На прибуткові організації звільняються від сплати лише податку на прибуток підприємств.
  Однак за наявності неприбуткового статуту ви не маєте права виплачувати дивіденди чи в інший спосіб виплачувати дохід засновнику, окрім як через зарплату.
  В плані податків, вигідніше бути платником єдиного податку та платити мінімальну зарплату, а решту доходу – виплачувати у формі дивідендів.

   Юлія · 27.11.2017 о 14:34

   Проте, засновник (адвокат) може бути одночасно керуючим та не отримувати заробітну плату. Відповідно має звільнятися від ЄСВ, ПДФО та військового збору. Єдине питання, як у цьому разі приймати помічників. Чи може засновник підписати трудовий договір та внести відповідний запис у трудову книжку?

    Роман Ганенко · 27.11.2017 о 14:41

    Так. Є такі варіанти. Але потрібно правильно виписати статут. За такою схемою працює АБ Андрія Бурлаченко. Знайдіть його в ФБ.
    Щодо помічників, то тут без варіантів – трудовий договір з нарахуванням зарплати і сплатою ЄСВ. Засновник може підписати, якщо такі повноваження будуть прописані в статуті.

     Юлія · 27.11.2017 о 15:15

     У ФБ дуже багато схожих імен.
     Однак, виникає питання, якщо Засновник і Керуючий це одна особа, і за статутом Засновник має право право приймати рішення з усіх питань діяльності Бюро, у тому числі і з тих, що передані ним до компетенції Керуючого.
     То відповідно підписувати документи, здавати звітність, відкривати рахунки, приймати на роботу і т.д. має право Керуючий, не перебуваючи при цьому у трудових відносинах з АБ, адже згідно ЄДР Засновником і Керуючим виступає одна особа. Я правильно розумію?

      Роман Ганенко · 28.11.2017 о 14:21

      Так. Ви все правильно зрозуміли. Стосовно підписання документів, відкриття рахунків, подання звітності та ін. повноважень проблем не має. А от з ЄСВ не все так зрозуміло. Тут все криється в різному змісті і призначенні понять “самозайнята особа”, яке вживається в профільному законі і в Податковому кодексі. Відповідно до ПК адвокат є самозайнятою особою (особою, яка здіснює незалежну професійну діяльність), якщо він не зареєстрований як ФОП, не є найманим працівником в межах такої професійної діяльність і якщо кількість найманих працівників не перевищує 4 особи. Якщо засновник АБ не працевлаштовує себе в АБ, він підпадає під категорію особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність з відповідними наслідками: має подавати звітність і платити ЄСВ. Вже є прецеденти, коли деякі ДФС розсилають адвокатам, експертам та арб.керуючим повідомлення про необхідність стати на облік.
      Тому є перспектива того, що така оптимізація для адвокатів може призвести до фінансових санкцій та донарахувань ЄСВ.

Одіс · 21.11.2017 о 21:49

дійсно, корисно зустріти ресурс де колеги можуть “відверто поговорити про наболіле”). Насправді багато важливих запитань піднято.
Хочу доповнити від себе – як варіант можна сторити бюро чи обєднання увійшовши в склад його засновників, з повноваженнями визначеними статутом. При цьому цілком можливо не вступати в трудові відносини з АО, фактично подавати звітність, укладати договори з клієнтами, в якості співзасновника (який доречі у випиці про реєстрацію всерівно буде вказаний як “керівник”. За вказаних обставин АО фактично не матиме ані директора, ані працівників, проте адвокати які увійшли у склад його засновників отримають можливість вільно діяти від імені такого обєднання. (+ звільняться від обовязку самостійно ставати на облік в податковій як самозайняті, сплачувати той же щомісячний мінімальний ЄСВ, тощо)

Інше питання – виведення коштів. Крім озвучених вище варіантів звісно є й інші, хоча і не такі прозорі. скажімо оплата послуг фоп (для прикладу бухгалтерські послуги, консалтингові, тощо), купівля продукції, чи інше, залежно від фантазії, що вигадаєте.

Давайте порахуємо податки.
для спрощеної системи в будь-якому разі АО сплачує 5% від отриманих на рахунок коштів. Все, кошти на рахунку, можемо сміливо витратчати на виробничі потреби. Проте, якщо хочемо отримати їх на руки – які маємо варіанти.
1) Загальний порядок (зарплата): за працівника витрачаємо 18 ПДФО, 22 ЄСВ, 1,5 ВЗ = 41,5 зарплатних.
2) Дивіденди – 9%ПДФО+1,5ВЗ = 10,5 цілком адекватно.
3) через фоп: оплата за послуги, товари для інших фоп на спрощеній системі. Вони мусять сплатити за себе як мінімум 5% ЄП + приблизно1% банківська операція. отримуємо 6 відсотків чистих витрат, решта як домовитеся. Звісно цей варіант можливий лише якщо є знайомий діючий фоп, який так чи інакше сплачує за себе щомісячне мінімальне єсв. одночасно, потрібно розуміти що цей варіант є умовно законним. Адже при перевірці теоретично може виникнути мова про фіктивність операції. Хоча швидше за все податковій не вдасться довести “непрозорість” таких платежів, адже
вартість послуг чи товарів є річчю договірною, і ніхто крім засновників не вправі заперечити доцільність таких витрат.
Практика покаже, однак як бачимо варіанти є завжди.

Одночасно дискусійних питань залишається вдосталь.
Скажімо, очевидно що АО як юрособа має право сплачувати оренду, телефон, нет, щорічні внески адвокатів, заправляти принтер, тощо. В той же час можливість купувати пальне для авто (яке не взяте в оренду і не включено в статутний капітал), абонемент в басейн, спортзал, квитки в театр, харчі, каву в офіс, оплачувати корпоратив (“семінар з стриптизеркою”), тощо є сумнівною. Адже теоретично може виникнути мова про безпідставне та неоподатковане збагачення кінцевого набувача цих благ. Хоча, як його визначити, і як визначити чи повязані такі витрати з дільністю теж питання. Адже жодного переліку можливих витрат для спрощенця наразі взагалі не передбачено (як для юр осіб загальної системи).
Тобто, якщо задуматись, в цілому єдиний податок 3 групи передбачає лише сплату відсотку з коштів що надійшли, контроль надходжень, і все. Питання підтівердження та цілевої спрямованості витрат тут взагалі не ставиться.
Збереження квитанцій і накладних по таких витратах вбачається виключно з загальних правил ведення фінансової звітності, бухгалтерії, первинних документів обліку, тощо. Проте перевірок АО спрощенця з цих питань податковою просто не передбачено. Адже вони не є обєктом оподаткування АО. Хіба що перевірки доходів засновника.

Слід зазначити що податкова вперто відмовляється надати розгорнуту консультацію з цього питання, водночас розумію що у разі здійснення таких сумнівних витрати можна очікувати на неприємності під час перевірки, у разі якщо така колись буде.

Тож дискусійних речей безліч, пробуйте, починайте і нехай щастить.)

Петро Іванович · 08.11.2017 о 16:55

Вітаю пане Ганенко!
У першу чергу я хотів би щиро подякувати за ваш час та всі ваші відповіді/коментарі. Мені, принаймні, дали можливість визначитись та зробити вибір ОПФ в адвокатській діяльності: адвокатське об’єднання (АБ) на спрощеній системі. У той же час, продовжуючи аналіз податкового законодавства , мені зустрілась цікава стаття про обов’язкове застосування РРО до продажу, зокрема послуг. У зв’язку з чим виникло запитання: чи обов’язково застосовувати РРО АБ на спрощеній системі?
Окрім того, хотів би вас спитати, якщо не таємниця, – яким чином у вашому АБ організовано бухгалтерський облік? Порадьте щось необізнаній людині задля здійснення “перших кроків”, можливо “книги обліку” буде достатньо?
З повагою та щирим “Дякую”!

  Роман Ганенко · 09.11.2017 о 08:31

  Доброго дня.
  Так, з минулого року для АБ навіть на спрощеній системі обов’язковим є застосування РРО, але лише у випадку здійснення готівкових розрахунків. В моєму випадку всіх розрахунки здійснюються у безготівковій формі, тому я РРО не застосовую.
  Бух.обліком у мене займається залучений фахівець за договором про надання послуг, тому деталей я не знаю. У бюро обороти невеликі, дивіденди не виплачуємо, тому облік ведеться у спрощеній формі.

Дмитро · 08.11.2017 о 07:20

Добрий день. Дякуємо Вам Роман Ганенко за створення блогу з питань Оподаткування доходів бюро та його засновника, де я та мої колеги знаходять відповіді на різні питання які виникають у нашій діяльності (в процесі спору з’являється істина). Прочитав кілька попередніх питань та відповідей і виникло питання з приводу сплати податків при виплаті дивідендів засновнику.
1. адвокатське бюро працює за спрощеною системою оподаткування та сплачує єдиний податок у розмірі 5% усього доходу без сплати податку на додану вартість;
2. прийнято рішення про виплату засновнику дивідендів за підсумками 2017 року.
3. Як ви зазначаєте: станом на сьогодні ставка ПДФО становить 9% (Відповідно до пп. 167.5.4 Податкового кодексу України доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, оподатковуються у половинному розмірі ставки, встановленої у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто 9 відсотків).
Питання:
я правильно зрозумів АБ на спрощеній системі (єдиний податок 5%) при сплаті дивідендів сплачує лише 9% ПДФО та 1,5% військового збору ? Тобто це стосується лише АБ які працюють на спрощеній системі оподаткування?
Для АБ які працюють на загальній системі залиша’ться вимога 5% ПДФО +1,5 % військового збору?

  Роман Ганенко · 08.11.2017 о 09:14

  Доброго дня.
  Ви все правильно зрозуміли. При виплаті дивідендів із суми виплати АБ утримує 9% ПДФО та 1,5% військового збору.
  Свіже роз’яснення з даного приводу можна також знайти за посиланням http://dp.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/315250.html

Марія · 06.11.2017 о 09:25

Пане Романе, допоможіть розібратись із такою задачкою.
Дано: 1) адвокатське бюро працює за спрощеною системою оподаткування та сплачує єдиний податок у розмірі 5% усього доходу;
2) прийнято рішення про виплату засновнику дивідендів з усієї суми доходу, яка залишилася після понесених документально підтверджених витрат та сплачених податків.

Питання: 1) чи існує примірний перелік витрат, необхідних для провадження діяльності саме АБ (аналогічний тому, що існує для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наказ ДПС України від 24.12.2012 №1185)?
2) якщо переліку для АБ немає, чи можливо, на Вашу думку, адвокатському бюро користуватись наказом №1185?

Простіше кажучи, якими можуть бути витрати адвокатського бюро, помимо орендної плати, оплати праці та витрат на послуги телекомунікаційного зв’язку?

  Роман Ганенко · 06.11.2017 о 13:33

  Доброго дня.
  Примірного переліку витрат для АБ/АО не затверджено, а тому в цьому випадку слід керуватися загальними положенням відповідних стандартів бухобліку.
  Нказ ДПС України від 24.12.2012 №1185 в даному випадку не застосовується, оскільки ним врегульовано питання витрат самозайнятих осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Це зовсім інша категорія платників податків в розумінні податкового законодавства. АБ в свою чергу є юридичною особою.

Ольга · 03.11.2017 о 11:07

Доброго дня!Підкажіть якщо зареєструвати АБ, потрібно зразу офіс знімати,чи можна і вдома,як нарахунок перевірок податкової та інших…Кожні два роки перевірки,чи як..?

  Роман Ганенко · 03.11.2017 о 13:29

  Доброго дня.
  За чотири роки діяльності перевірок податкової не було.
  Щодо офісу, то у вас можуть запитати договір оренди в РА регіону, коли будете включатись в ЄРАУ.

Дмитро · 02.11.2017 о 12:51

Шановний Романе, що ви порадите з приводу витрат АБ, чи платили ви щорічні внески до РА, з рахунку АБ. Чи будуть законні ці витрати.

  Роман Ганенко · 02.11.2017 о 15:10

  Доброго вечора.
  Щорічні внески плачу з рахунку АБ, вказуючи у призначенні платежу “Щорічний внесок за адвоката Ганенка Р. А.”.
  Податкових перевірок ще не було, то питання законності таких витрат ДФС ще не піднімала.

Іван Негрут · 22.10.2017 о 15:35

Доброго дня Романе!

Я штатний юрист підприємства. Оформлений офіційно. Всю заробітну плату отримую повністю офіційно зі сплатою всіх податків (біла з.п.). Інших доходів, крім з.п., в мене немає. Нещодавно для можливості в майбутньому представляти інтереси підприємства у суді, я отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Разом з тим, на даний момент я не планую здійснювати саме адвокатську діяльність. Відтак, враховуючи необхідність сплати ЄСВ 704 грн. на місяць не зважаючи на відсутність грошових надходжень повязаних з такою діяльністю, після реєстрації самозайнятою особою, я не поспішаю реєструватись як платник податків (самозайнята особа або т.і.). Реєструватись як самозайнята особа, на даний час, не бачу жодної економічної доцільності (за рахунок оподаткованої суми з.п. сплачувати ще 704 грн. на місяць ЄСВ). Як на Вашу думку, якщо я створю адвокатське бюро й відповідно зареєструюсь платником податків за спрощеною системою оподаткування (единий податок 5 %), не буду укладати трудовий договір між своїм бюро і собою, чи убезпечить це мене від необхідності сплати будь яких податків до початку фактичного надання адвокатських послуг? Чи буде такий варіант відповідати всім приписам профільного та податкового законодавства? Чи взагалі поки не реєструватись платником податків жодним чином? P.S. Штраф 170 грн. за не виконання обовязку реєстрації платником податків всеж таки меньший ніж 8448 грн. ЄСВ на рік. Зазделегідь вдячний за відповідь.

  Роман Ганенко · 22.10.2017 о 17:02

  Доброго вечора.
  Я би вам радив запропонувати керівництво ввести до штатного роззпису підприємства посаду адвоката і перевести вас на цю посаду. Можна з тим же окладом. В такому разі ви будете мати статус найманого працівника в межах незалежної професійної діяльності і, відповідно, не будете самозайнятою особою в розумінні податкового законодавства.
  Зараз вже є практика по обласних центрах, коли ДФС розсилає листи адвокатам про необхідність постановки на облік і сплати ЄСВ.

   Іван Негрут · 24.10.2017 о 16:25

   Доброго вечора Романе!

   Не зовсім зрозумів Вашу пропозицію.
   Відповідно до п.3 ст. 4 ЗУ “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (надалі – Закон), адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
   Відповідно до ст.13 Закону, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
   Відтак, здійснення адвокатської діяльності в межах трудових відносин з работодавцем не передбачено Законом. Вже є роз’яснення ДФС та РАУ (якщо я не помиляюсь), про те що адвокат може знахотитись у трудових відносинах з работодавцем, але не може надавати адвокатську діяльність в межах таких трудових відносин, тільки на підставі відповідного договору про надання правової допомоги.

   Є ще один варіант, зареєструватись як ФОП на спрощеній системі оподатківання, однак до пенсії такий ФОП не звільняється від сплати ЄСФ (http://advokatrada.org.ua/%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%BC%D0%B0%D1%94-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D1%8F/).
   Тобто це не вирішює моєї проблемки.

    Іван Негрут · 24.10.2017 о 16:32

    Додам до вищезазначеного:

    Визначення поняття самозайнятої особи міститься в підпункті 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Це платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

    Тобто незалежну професійну діяльність не можно здійснювати в межах трудових відносин (будучі працівником).

     Роман Ганенко · 25.10.2017 о 14:59

     Пункт 14.1.226 не містить жодної заборони, він лише визначає критерії відповідності податковому статусу “особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність”. Якщо ви цим критеріям не відповідаєте (є найманим працівником в межах проф. діяльності), то відповідно ви не маєте статус “незалежного професіонала”, а тому не зобов’язані ставати на облік в податковій та сплачувати внески. Однак обов’язок сплатити ЄСВ, ПДФО та військовий у вас виникне, якщо ви укладете угоду як адвокат і отримаєте за надані послуги дохід. Також в такому випадку ви маєте подати річну декларацію про доходи, в якій відобразити такий дохід.

     Роман Ганенко · 26.10.2017 о 07:16

     Про необхідність укладення договору з роботодавцем я вже згадував.
     А ваш висновок про можливість здійснення адвокатської діяльності лише в статусі самозайнятої особи суперечить наведеним вами ж положенням ч. 3 ст. 4 профільного закону.
     Ця плутанина виникає через різний зміст терміну “самозайнята особа”, який використовується в Законі України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” і в Податковому кодексі України.
     Профільний закон визначає організаційно -правові форми здійснення адвокатської діяльності.
     Податковий кодекс дає визначення різних категорій платників податків, а також встановлює критерії, за наявності чи відсутності яких ви маєте статус “самозайнтої особи” саме в площині податкового законодавства.
     Якщо ви не є самозайнятою особою в розумінні податкового законодавства, це не означає, що ви порушуєте вимоги закону про адвокатуру в частині вибору організаційно-правових форм здійснення адвокатської діяльності.

     Роман Ганенко · 27.10.2017 о 06:43

     Давайте визначатись з переліком проблем, потрібно вирішити: якщо ви не хочете платити ЄСВ маючи свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю і хочете цю проблему перекласти на роботодавця – оформляйтесь в штат адвокатом.
     Якщо є бажання здійснювати представництво в суді і надавати іншу правову допомогу в правильній оргформі (відповідно до профільного закону), то тут теж є варіанти – бути самозайнятим/створювати АБ, АО і вносити відповідні відомості в ЄРАУ. Однак в цьому випадку уникнути сплати ЄСВ буде складніше. Якщо ви обираєте статус самозайнятої особи і вносити відповідні відомості до ЄРАУ – маєте стати на облік в ДФС і сплачувати ЄСВ щомісяця незалежно від наявності доходу. Якщо створюєте АБ/АО, можете спробувати погратись у схему “АБ без трудових відносин, засновник представляє АБ на підставі статуту і підписує договори”. Але наскільки та схема буде ефективна – покаже час.

     Роман Ганенко · 27.10.2017 о 09:28

     Закон про адвокатуру не містить жодної заборони щодо працевлаштування адвоката в інших юридичних особах. Вимоги щодо несумісності також не містять відповідної заборони. Тому можете працювати і в себе в бюро (або бути самозайнятим) і одночасно працювати у свого роботодавця чи навіть у декількох. Закон цього не забороняє.

     А тепер щодо вигод “подвійного працевлаштування”. Якщо я правильно вас зрозумів, ви плануєте і надалі працювати за своїм теперішнім місцем роботи, а статус адвоката вам потрібен більше для представництва інтересів роботодавця. В такому разі ваша робота на посаді адвоката в роботодавця буде рахуватись як основне місце роботи. І тоді саме роботодавець має сплачувати за вас ЄСВ в повному обсязі. В свою чергу в АБ ви можете оформити себе за сумісництвом, тарифікувати собі 1 годину в день (або тиждень чи місяць, як забажаєте) і сплачувати ЄСВ ви буде лише вихдячи із зарплати за фактично відпрацьований час.

    Роман Ганенко · 25.10.2017 о 15:02

    По-перше, стояло питання уникнення сплати ЄСВ.
    По-друге, ви можете укласти зі своїм роботодавцем договір про надання правової допомоги для представництва його інтересів і в такому випадку ви матимете право на представництво і надання правової допомоги. А якщо за договором про надання правової допомоги ви не будете отримувати гонорар (тобто весь дохід – лише у формі зарплати), то податкових наслідків така угода мати не буде.

     Іван Негрут · 26.10.2017 о 06:05

     Доброго ранку Романе!

     Дозвольте з Вами не погодитись. Ще раз хочу наголосити, адвокат може здійснювати адвокатську діяльність:
     1. індивідуально – як самозайнята особа (ФОП (спірно) або незалежна професійна діяльність)
     2. адвокатського бюро
     3. адвокатського об’єднання

     адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту

     Таким чином, особа може здійснювати адвокатську діяльність лише будучи самозайнотою особою – ФОП (ДФС не визнає); самозайнотою особою яка провадить незалежну професійну діяльність; учасником АБ; учасником АО.

     Тобто в інших формах неможлово здійснювати адвокатську діяльність. Адвокат, не може здійснювати адвокатську діяльність як штатний працівник работодавця. Тобто особа яка має статус адвоката може знаходитись в трудових відносинах з работодавцем, але не в статусі адвоката, а як наприклад юрист (чи будь яка інша посада), а для надання свому работодавцю правової допомоги в статусі адвоката, має бути укладений договір про надання правової допомоги (не трудові відносини).

     Іван Негрут · 26.10.2017 о 13:49

     Романе, де це я робив “висновок про можливість здійснення адвокатської діяльності лише в статусі самозайнятої особи”? Я навіть наголошував на тому, що адвокатська діяльність може здійснюватись (знову повторюсь та НАГОЛОШУЮ):

     1. індивідуально – як самозайнята особа (ФОП (спірно) або незалежна професійна діяльність)
     2. адвокатського бюро
     3. адвокатського об’єднання

     “Про необхідність укладення договору з роботодавцем я вже згадував.”

     Так, але якщо я укладу договір про надання правової допомоги з своїм работодавцем, то має це зробити в якості адвоката, а відповідно у одній з трьох передбачених форм адвокатської діяльності. То ми повернулись до того з чього почали й проблема не вирішується.

     Іван Негрут · 27.10.2017 о 09:10

     “оформляйтесь в штат адвокатом”

     Романе, схоже що я Вас просто не розумію. Адвокат може бути в штаті тільки АО або АБ. Чи в Вас інша думка?
     Ви самі зазначали що адвокат має укладати договір з работодавцем. Якщо він укладе такий договір то адвокатську діяльність він буде сдійснювати не за трудовим обовязком, відповідно він має бути в одній з трьох форм здійснення адвокатської діяльності. То по-перше, який сенс оформлятися як штатний адвокат, якщо це не надає ніяких переваг, а по-друге, це суперечить профільному закону.

   Ирина · 01.02.2018 о 11:08

   Доброго дня . В мене аналогична ситуація. І я прийняла рішення, що я не є самозайнятою особою, тому що я є ” працівником в межах такої діяльяності” . Відповідно на обліку не знаходжусь і не планую.
   Самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Олексій · 09.10.2017 о 09:22

Добрий день!

В статті Ви зазначаєте, що виплачені дивіденди додатково обкладаються 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору, а не 9 % (у половинному розмірі) на даний час, зважаючи внесення змін до Податкового кодексу.
Відповідно до пп. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу (у редакції Закону України від 21 грудня 2016 року N 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”, враховуючи зміни, внесені Законом України від 23 березня 2017 року N 1989-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”) з 01.01.2017 доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, оподатковуються у половинному розмірі ставки, встановленої у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто 9 відсотків.

Хочу для себе вірно зрозуміти ситуацію актуальну на теперішній час.

  Роман Ганенко · 09.10.2017 о 10:06

  Доброго дня.
  Так, станом на сьогодні ставка ПДФО становить 9%. На момент написання публікації в Законі України від 21 грудня 2016 року N 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” було допущено деякі технічні помилки, які було усунуто лише в березні.

Уляна · 28.09.2017 о 11:41

Доброго дня! На Вашу думку, чи є можливим такий варіант:
1. адвокат ( який не стоїть на даний момент на окремому обліку у податковій , як самозайнята особа) створює бюро на спрощеній системі ополаткування;
2. Укладає з бюро трудовий договір ( шляхом наказу) – і таким чином відпадають підстави для реєстрації цього адвоката, як СО;
3. Отримує зарплату 3200 і з неї бюро платить ЄСВ, а решту доходів отримує саме у формі дивідендів ( ЄСВ не нараховується при цьому).

Власне, суть питання зводиться до того, чи можна одночасно і зарплату отримувати, і дивіденди . Дякую!!!

  Роман Ганенко · 29.09.2017 о 06:50

  Доброго дня.
  Запропонована вами схема схема цілком легальна і є найбільш безпечною з точки зору можливих претензій від фіскалів.
  Чинне законодавство не забороняє бути засновником юридичної особи і отримувати дивіденди та одночасно працювати в цій юрособі за трудовим договором.
  Також у випадку укладення трудового договору з бюро в якості адвоката ви звільняєтесь від обов’язку ставати на облік як самозайнята особа, оскільки в такому випадку ви отримуєте статус працівника в межах незалежної професійної діяльності.
  За цією схемою я працюю в своєму бюро.

   Сергій · 17.08.2018 о 09:52

   Насамперед дякую Вам за відповіді на всі питання учасників обговорення!
   Виникли питання і мене:
   1. У Вас у Статуті вказано “Учасник бюро приймається на роботу в бюро на посаду адвоката на умовах трудового договору відповідно до трудового законодавства. Учасник бюро – адвокат здійснює адвокатську діяльність в організаційно-правовій формі адвокатського бюро”.
   А як же бути з “керуючим бюро”, адже виходить, що він фактично підписує всі документи від імені АБ, в тому числі і договори про правничу допомогу, тобто він є працівником за якого потрібно платити ЄСВ, тобто виходить, що є керуючий та адвокат, тобто це дві посади за які потрібно сплачувати ЄСВ? (можливо я не правильно зрозумів Вас)
   2. З цього питання виникає інше, чи не краще прийняти себе на посаду “керуючого” і прописати в статуті, що керуючий здійснює адвокатську діяльність у формі АБ?

    Роман Ганенко · 18.08.2018 о 07:22

    Добрий день.
    Керуючий бюро (за моїм варіантом статуту) є виконавчим органом, а тому представляє інтереси бюро у відносинах з третіми особами (в тому числі і підписує договори). Однак поки з керуючим не укладено контракт (чи його не прийнято на роботу за наказом) підстав для нарахування заробітної плати і сплати ЄСВ не має.
    А от щодо здійснення адвокатської діяльності, то здійснювати її може виключно адвокат. Тому відповідні положення було прописано в статуті.

Лілія · 03.08.2017 о 13:21

Доброго дня, допоможіть визначитись в питанні сплати податків та зборів адвокатом який працює юристом на підприємстві та отримує заробітну плату як юрист штатний.Дякую

  Роман Ганенко · 03.08.2017 о 15:43

  Доброго вечора.
  Все залежить від джерел отримання доходу таким адвокатом. Якщо дохід виключно у формі заробітної плати і такий адвокат не стоїть (не стояв) на обліку в ДФС як самозайнята особа, то всі податки за такого адвоката має сплачувати роботодавець.
  Якщо ж адвокат ще й укладає угоди з іншими суб’єктами, то в такому разі він має окремо сплачувати ЄСВ і ПДФО + військовий збір з таких доходів (і відповідно подавати податкову взітність). Також обов’язок сплачувати ЄСВ не залежно від доходу залишається у випадку, якщо адвокат стоїть на обліку в ДФС як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Щоб не платити ЄСВ, потрбіно пройти процедуру зняття з обліку в ДФС.

   Лілія · 04.08.2017 о 09:19

   Я вам дякую за змістовну відповідь!А чи можна в цьому випадку не ставати на облік в ДФС?

Олена · 03.07.2017 о 11:22

Добрий день! Підкажіть, будь ласка:
1. Чи можу я бути засновником АБ, не укладати трудову угоду з АБ (а отримувати девіденди) та знятись з обліку у податковій як самозайнята особа?
2. Якщо ні, то чи не буду я сплачувати подвійно ПНДФО?

  Роман Ганенко · 03.07.2017 о 11:44

  Доброго дня.
  Теоретично, схема роботи, за якою адвокат-засновник не укладає трудовий договір з АБ і здійснює повноваження керівника на підставі статуту – можлива. Деякі бюро так і працюють. Однак, якщо ви не укладете трудовий договір з АБ, вас скоріш за все не знімуть з обліку як самозайнятого. Пункт 14.1.226 ПК України говорить, що самозайнята особа – платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Тобто якщо ви хочете знятись з обліку як самозайнята особа у зв’язку зі створенням АБ, ви маєте укласти з бюро трудовий договір. У моєму випадку я уклав трудовий договір зі своїм бюро (у формі наказу про прийняття на роботу), а вже потім знявся з обліку.
  Щодо ПДФО, то тут залежить від походження доходу. Якщо ви убудете отримувати дохід виключно від АБ у формі дивідендів, то з цієї суми має утримуватись ПДФО та військовий збір, ви окремо не повинні звітуватись за ці суми і платити додаткові податки чи збори як самозайнятий. Однак якщо ви будете отримувати дохід готівкою без подальшого оприбуткування через касу бюро або на розрахунковий рахунок, відкритий як на самозайнятого, то цей дохід буде обкладатись податком на загальних умовах (ПДФО, військовий та ЄСВ).

Оля · 12.03.2017 о 21:26

Я адвокат, зареєстрована як самозайнята
особа. На даний момент не маю можливості повноцінно займатися адвокатською діяльністю. Припиняти не хочу. Якщо я створю АБ, знімуся як самозайнята особа в податковій, буде у мене нульовий дохід, то які які податки я буду платити?

  Роман Ганенко · 15.03.2017 о 10:03

  Доброго дня.
  Якщо в податковій вас знімуть з обліку як самозайняту особу,то обов’язку по сплаті внесків ЄСВ та ПДФ у вас не буде. Інше питання -зобов’язання АБ. Якщо нарахування зарплати не буде, то АБ теж не зобов’язане сплачувати ЄСВ та ПДФО і військовий збір.

Денис · 09.02.2017 о 14:45

Добрий день Романе, підкажіть будьласка, чи вігідніше буде створити АБ ніж працювати як приватний адвокат?

  Роман Ганенко · 09.02.2017 о 15:03

  Доброго дня.
  Тут потрібно рахувати. Якщо у вас більшість доходу іде в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок і його сума значно перевищує витрати, то АБ буде більш оптимальною формою, оскільки витрати на єидиний податок + ПДФО і військовий збір з дивідендів все ж таки є меншими, ніж оподаткування доходу як самозанйятох особи на загальній системі оподаткування.

Олена · 26.01.2017 о 10:55

Доброго дня!стикнулися з такою проблемою:бюро існує уже рік на спрощеній системі оподаткування, тобто подавалася квартальна декларація.найманих працівників не має, заробітну плату керівник/засновник собі не нараховува і девіденди не виплачувались. З рахунку бюро кошти знімалися тільки на сплату податків, щорічні внески адвоката.ЄСВ не сплачувалось і звіти не подавались.Питання: чи треба подавати звіти по ЄСВ кожного місяця з прочерками так як зарплата не нараховується?

  Роман Ганенко · 26.01.2017 о 13:59

  Доброго дня.
  Якщо чесно, цим питанням детально не займався. Спробуйте знайти відповідь в Порядку формування звітності по ЄСВ http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0460-15
  Однак я подаю “нульову” звітність по інших юрдичних особах, які взагалі не мають діяльності. По ЄСВ звіти не подаємо і зауважень від контролюючих органів не маємо.

Дмитро · 11.08.2016 о 09:04

Добрий день, скажіть будь-ласка, чи можуть в адвокатському бюро працювати юристи, і до якої категорії їх віднести, так як відповідно, до статуту АБ який Ви опублікували, бюро складається з :адвокатів, помічників адвокатів та технічного персоналу.?

  Роман Ганенко · 11.08.2016 о 14:38

  Доброго дня. По своєму бюро я затвердив штатний розпис, де передбачив усі необхідні посади.

Роман · 15.05.2016 о 10:07

Тобто при реєстрації АБ підтвердження того, що особа з другим прізвищем не є адвокатом – ніде не буде вимагатися?

  Роман Ганенко · 15.05.2016 о 10:17

  Реєстратор не має права вимагати надання документів, які не передбачені законом.

   Роман · 15.05.2016 о 10:24

   Файно! Виходить так, що я як засновник АБ і самозайнята особа можу не брати себе по трудовому договору в АБ, а просто укласти договір цивільно-правового характеру і таким чином працювати?

    Роман Ганенко · 16.05.2016 о 08:29

    Дехто так і робить. В своєму бюро я отримую заробітну плату як адвокат

     Роман · 16.05.2016 о 17:57

     А решта адвокатів-працівників? Чи Ви один в Бюро?

    Роман Ганенко · 17.05.2016 о 06:20

    Інші працівники також за трудовим договором. Адвокат лише я один

Роман · 15.05.2016 о 09:50

Доброго дня! Пане Романе, скажіть, будь ласка, чи може АБ містити в назві 2 прізвища, якщо один є адвокат-засновник, а другий просто адвокат? І це ж питання, якщо другий не є адвокатом?

  Роман Ганенко · 15.05.2016 о 10:00

  Єдина вимога профільного закону щодо найменування АБ – воно має містити прізвище адвоката-засновника. Тому якщо будуть прізвища інших осіб – порушень не буде жодних.

Роман · 12.03.2016 о 19:26

Ок! Почитаю, дякую!

Роман · 12.03.2016 о 18:13

Пане Романе, я Вам щиро вдячний за відповіді!
Ще цікавить мене, яким чином виплачуються дивіденди засновнику і як вони оподатковуються на прикладі Вашого бюро?

  Роман Ганенко · 12.03.2016 о 19:11

  У мене в бюро до виплати дивідендів ще ні дійшло ). Щодо порядку виплати дивідендів є гарна стаття Ірини Кузіної у Віснику НААУ №3 за 2016 рік. Можете знайти за посиланням http://unba.org.ua/assets/uploads/news/visnyky/2016-03-04-v-snik-naau_56d94b3b3c1d7.pdf

   Алексей · 25.04.2018 о 11:06

   Роман, я правильно понимаю, что в случае получения на счет АБ денежных средств и при принятии решения о выплате дивидендов я должен уплатить НДФЛ и военный сбор в течении 10 дней по завершении срока для подачи отчетности (40 дней по завершении квартала).И мне я интересует форма отчетность по единому налогу (5 %) и отчетность по начислению НДФЛ и военного сбора разные формы?

   Заранее благодарен за ответ

    Роман Ганенко · 25.04.2018 о 12:50

    Доброго дня.
    Трохи не так)
    ПДФО і військовий збір утримується з дивідендів під час їх виплати. Тобто на руки ви отримуєте не всю суму нарахованих дивідендів, а за мінусом ПДФО та ВЗ.
    Щодо звітності, то по єдиному податку ви здаєте Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи)(клікніть для завантаження).
    Податкові зобов’язання щодо військового збору відображаються у складі Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма № 1ДФ)(клікніть для завантаження)

     Алексей · 27.04.2018 о 09:07

     Дякую за відповідь та окремо за посилання на бланки-форми для завантаження.

     При виплаті дивідендів, я частину, утриману для оплати ПДФО та ВЗ перераховую на р/р податкової?

     А звіт 1ДФ подаю в які строки?

      Роман Ганенко · 27.04.2018 о 09:38

      Так. Реквізити для ПДФО і ВЗ отримаєте в податковій.
      Строк подання звіту 1-ДФ – 40 днів після закінчення звітного кварталу.

       Алексей · 27.04.2018 о 10:08

       Дякую за відповіді

     Микола · 07.08.2019 о 10:53

     Романе, чи правильно я розумію, що при виплаті дивідендів щомісячно, це можна здійснити лише після закінчення першого кварталу, після сформування першого балансу, а вже потім виплачувати щомісячно. Чи можна виплачувати дивіденди після першого місяця за рішенням засновника?

      Роман Ганенко · 07.08.2019 о 14:20

      Добрий день.
      Виплату дивідендів можна робити навіть після спливу першого місяця діяльності АБ. Жодних обмежень для періодичності виплати не встановлено.

       Микола · 08.08.2019 о 13:25

       Дякую

   Алексей · 19.07.2018 о 12:47

   Добрий день, Романе.

   Нарахування ПДФО та віськового збору при виплаті дивідендів необхідно брати за базу суму надходження чи після вирахування 5 % єдиного податку? Завчасно дякую за відповідь.

    Роман Ганенко · 19.07.2018 о 16:06

    Добрий вечір. ПДФО та військовий збір утримується із нарахованої суми дивідендів. Наприклад, на рахунок АБ перерахували 10000 грн. за правову допомогу. Ви як засновник прийняли рішення виплатити 6000 грн. дивідендів. З цих 6000 ви і маєте утримати ПДФО і військовий збір (тобто на руки ви отримаєте не 6000 – 90 (військовий збір) – 540 (ПДФО) = 5370 грн.). І при цьому не має значення, сплатило АБ 5% єдиного податку з отриманого гонорару чи ні. Теоретично, ви можете всі 10000 спрямувати на виплату дивідендів, а 5% єдиного податку АБ може сплатити за рахунок наступних надходжень. Головне – дотриматись строків сплати податкових зобов’язань з єдиного податку.

Роман · 11.03.2016 о 16:18

Пане Романе. Я хочу створити Бюро. Маю до Вас декілька питань.
1. Чи може впринципі Бюро мати 2 (два) засновника?
2. Я зараз самозайнята особа. Чи я повинен нею залишатись, чи можна так би мовити закрити самозайняту у зв”язку із створенням Бюро?
3. Чи обов”язково засновнику Бюро брати себе на роботу по трудовій угоді?
4. Які можливі оптимальні варіанти щодо ведення діяльності Бюро Ви могли б запропонувати?

  Роман Ганенко · 12.03.2016 о 14:39

  Доброго дня. Коротко відповім по кожному питанню:
  1. Бюро не може мати двох засновників. За визначенням адвокатського бюро, яке наведено в профільному законі, бюро може бути засноване лише адвокатом. Якщо хочете мати два і більше адвокати-засновники – маєте створити об’єднання.
  2. Знятись з обліку як самозайнята особа зможете тоді, коли будете перебувати в трудових відносинах з бюро. Відповідно до п. 14.1.226 Податкового кодексу України ви є самозайнятим, якщо не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
  3. Відповідь на це питання випливає з другого. Звісно, закон не зобов’язує перебувати в трудових відносинах з бюро, тому з точки зору податкового законодавства можете перебувати на обліку як самозайнята особа і одночасно вести діяльність і через бюро. Однак в такому разі податкову звітність маєте також подавати по обох суб’єктах.
  4. Оптимальні варіанти підказати не зможу, не знаючи специфіки вашої діяльності. Тут вже кожен обирає для себе залежно від розміру доходів, а також витрат, необхідних для утримання бюро (оренда, зарплата найманим працівникам тощо).

   Алексей · 24.07.2018 о 09:13

   Добрий день! Відвідував ДФС, подавав квартальну звітність по єдиному податку. В 2 кварталі на рахунок бюро зайшла невелика сума, трохи більше 4 000 грн. Після сплати 5 % єдиного податку вирішив дізнатися, за якою звітністю мені сплатити ПДФО з дивідендів та ВЗ, але мені було повідомлено, що Ви повинні, як керівник нарахувати собі ЗП і утримати з неї ПДФО та ВЗ.

   За дивіденди не захотіла і розмовляти.

   А якщо я не працевлаштовував себе (тільки призначив) і маю бажання виплатити дохід Бюро у вигляді дивідендів, як я повинен звітувати по формі 1-ДФ зважаючи на те, що форма 1 ДФ не містить рядка щодо оподаткування дивідендів, а лише процентів, виграшів у лотерею?

   А також містить рядки щодо виплати нарахованого фіз особам доходу з зазначенням дат прийнтяття та звільнення з роботи?

   Невже я, як учасник, обов`язково повиненн бути лише бути працевлаштованим?

   А як бути з місяцями, коли бюро не бути отримувати Дохід?

   Завчасно дякую за відповіді.

    Роман Ганенко · 24.07.2018 о 14:44

    Добрий вечір.
    Податкова в цьому питанні не найкращий радник). Не в їх компетенції, яка вашому АБ розпоряджатись прибутком. Тому ви можете виплачувати дивіденди хоч щомісяця. Щодо діяльності АБ без працевлаштування адвоката, то тут питання відкрите. Однак в будь-якому разі виплата дивідендів не пов’язана з наявністю/відсутністю найманих працівників

     Алексей · 25.07.2018 о 05:09

     Романе, ви вже здійснювали виплату дивідендів та утримували ПДФО та ВЗ з них?

      Роман Ганенко · 27.07.2018 о 07:40

      Добрий день.
      Виплати дивідендів ще не було.

       Алексей · 09.08.2018 о 05:28

       Тобто ви здійснюєте виплату доходу бюро через ЗП?

       Роман Ганенко · 11.08.2018 о 11:06

       Так

Iлля · 15.02.2016 о 14:39

Доброго дня ! Виникло запитання, саме чому 20% ПДФО а не 5% як з дивідендів?

  Роман Ганенко · 15.02.2016 о 15:06

  Доброго дня!
  5% ПДФО у випадку виплати дивідендів платниками податку на прибуток (п. 167.5.2 статті 167 ПКУ). Якщо бюро є платником єдиного податку, то в даному випадку застосовується загальна ставка 18% (або 20%, як було станом на дату написання статті, див. п. 167.5.1 статті 167 ПКУ).

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.