Враховуючи численні питання щодо того, яким чином кошти адвокатського бюро може отримати його адвокат-засновник, публікую короткий пост на цю тему.
 
Розглядаючи питання оподаткування доходів адвокатського бюро та його засновника-адвоката будемо виходити з того, що бюро є платником єдиного податку за ставкою 5% без сплати податку на додану вартість.
В такому випадку увесь дохід від надання правової допомоги, отриманий бюро, буде обкладатись єдиним податком за ставкою 5%.
 
Щодо оподаткування доходу, який виплачується бюро адвокату-засновнику, то тут порядок оподаткування залежить від підстави (форми) виплати такого доходу.
 
Якщо дохід виплачується як заробітна плата, то в даному випадку із суми нарахованої зарплати утримується 1,5% військового збору, із залишку нарахованої зарплати утримується 18% ПДФО, решту суми адвокат отримує на руки (фактично виплачена заробітна плата).
Окрім утримання із заробітної плати, про які йшлося вище, бюро повинно також сплатити ще 22% ЄСВ, які сплачуються за рахунок бюро (тобто додатково до суми виплаченої заробітної плати).
Тобто якщо умовно адвокату нарахувано 3200 грн. заробітної плати, бюро має додатково сплатити 704 грн. ЄСВ. Таким чином реальне фінансове навантаження на бюро складе 3904,00 грн. На руки адвокат отримає 2576,00 грн. (3200 – 1,5% віськового збору – 18% ПДФО).
 
Якщо дохід виплачується як дивіденди, то із суми нарахованих дивідендів утримується лише 9% ПДФО (оскільки бюро не є платником податку на прибуток, а працює на спрощеній системі оподаткування) та 1,5% військового збору. Дивіденди не є базою для нарахування ЄСВ, відповідно ЄСВ при їх виплаті не утримується та не сплачується. Таким чином у випадку виплати частки доходу бюро його засновнику у формі дивідендів, податковий тягар на бюро значно менший.
 
Щодо періодичності виплати дивідендів, то чинним законодавством така періодичність визначена лише для акціонерних товариств. Тому у випадку бюро виплата можлива також і щомісяця (це право можна прописати в статуті бюро, рішення про виплату дивідендів належить до виключної компетенції бюро і жоден контролюючий орган не вправі вказувати, яка періодичність виплати дивідендів має бути). Дивіденди можуть сплачуватись за рахунок чистого (нерозподіленого) прибутку, який визначається за правилами бухгалтерського обліку (для цього потрібно скласти баланс, що допоможе зробити бухгалтер).
 

90 Responses to Оподаткування доходів бюро та його засновника

 1. Андрій пише:

  Доброго дня. Цікавить таке питання: яким чином можна вивести кошти з адвокатського бюро якнайшвидше і з найменшими втратами?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Варіанти описані в публікації. Також деякі деталі можете отримати в коментарях.
   Інших способів поки не має.

   Відповіcти
 2. Віталій пише:

  Доброго дня. Перебуваю в статусі фоп на третій групі з видом діяльності “Діяльність в сфері права та сплачує єсв. Адвокатської діяльності не вів, достатньо було діяльності фоп. Як в цьому випадку бути зі палатою єсв? Чи змінює щось створення адвокатського бюро, якщо там діяльність вестися також не буде? Дякую.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Добрий день.
   АБ буде платником ЄСВ виключно у випадку виплати заробітної плати. Якщо не має заробітної плати – не має і бази нарахування ЄСВ. Однак по ФОП ви сплачуєте ЄСВ як раніше, не залежності від сплати/несплати ЄСВ оп АБ.
   ФОП і АБ – це дав різні платники ЄСВ.

   Відповіcти
 3. Катерина пише:

  Доброго дня! Романе, адвокатське бюро за допомогою Ваших статей зареєстрували, спрощену систему обрали. Але питань поки що не поменшало) Підкажіть, будь ласка, процедуру внесення статутного капіталу з бухгалтерської точки зору. Для цього треба відкрити якийсь окремий рахунок у банку? Або вносити на поточний? (але як тоді залишати його недоторканним?) Або взагалі не обов’язково вносити на банківський рахунок, а тримати ці кошти в сейфі і вважати їх статутним капіталом? Заздалегідь вдячна за відповідь!

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Оформлення і облік внесків до статутного капіталу тут подібний до ТОВ, так що можете користуватись консультаціями для товариств з обмеженою відповідальністю з даного питання, яких чимало можна знайти в мережі.
   Якщо в двох словах, то статутний капітал можна сформувати грошима (вноситься через касу банку на поточний рахунок бюро, з призначення платежу – на формування статутного капіталі від Іванова І. І.), або майном (оформлюється актом оцінки та приймання – передачі майна до статутного капіталу). У випадку внесення грошових коштів, ці кошти стають власністю бюро і ви їх можете використовувати (навіть до повної витрати) на потреби бюро: зарплати, щорічні внески, оренда тощо.
   У випадку з майном – майно стає власністю бюро і підлягає постановці на баланс, має використовуватись (обліковуватись) до його списання відповідно до правил бух.обліку. Тут краще проконсультуйтесь з бухгалтером.

   Відповіcти
 4. Юрпракт пише:

  Доброго дня. Прошу Вас допомогти із наступним питанням. Я є адвокатом, нещодавно отримав свідоцтво, як самозайнята особа не зареєстрований. На теперішній час мне включили до членів АО (не засновник, а саме член без права отримання дивідендів і не працівник, що для мене є незрозумілим статусом, рпоте зі сплатою за мене ЄСВ). Разом з тим питання, чи можу я паралельно стати засновником Адвокатського бюро і бути членом АО (не засновником) і як такі відомості будуть відображені в реєстрі адвокатів. Дякую.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   АБ ви можете зареєструвати. А от стосовно відображення інформації в ЄРАУ, то тут краще запитайте в регіональній Раді адвокатів.
   Нещодавно функціонал реєстру був оновлений, що дозволяє відображати декілька адрес робочого місця.
   Але щодо оргформи – сказати не можу.

   Відповіcти
   • Юрпракт пише:

    Щодо відомостей з реєстру, мені повідомили в НААУ, що можуть показувати в реєстрі те, що мені буде потрібно. Питання більше стосувалось чи можу я бути одночасно засновником бюра та членом АО. Разом з тим, підкажіть, ще будь-ласка, чи не має в останній час практики щодо зобов’язання сплати ЄСВ засновниками (керівниками) АБ, які є однією особою без наймання директора та інших працівників, чи може є практика щодо притягнення до відповідальності щодо підписання документів не найнятим директорам а саме виконавчим органом(керуючим).

    Відповіcти
    • Роман Ганенко пише:

     Ви можете бути одночасно засновником АБ і членом АО.
     Також не будучи найманим працівником АБ ви можете підписувати документи від імені бюро, якщо вам такі повноваження надано як засновнику.
     А от позиції ДФС відносно діяльності АБ без найманих працівників і без сплати поки ще не має, але скоріш за все, ця позиція буде “фіскальною” – з донарахуванням ЄСВ для адвоката – засновника.

     Відповіcти
 5. Катерина пише:

  Доброго дня! Дякую за найдоступніший виклад матеріалу. Підкажіть, будь ласка, чи може АБ бути на спрощеній системі оподаткування, не маючи при цьому найманих працівників взагалі (у ПК зазначено – кількіть необмежена)? При цьому адвокат, який заснував це бюро, буде на дивідентах. Власне, питання: чи можна бути на спрощеній системі без найманих працівників? Заздалегідь дякую!

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Відсутність працівників не є перешкодою для застосування АБ спрощеної системи оподаткування.
   Щодо існування АБ без трудових відносин з адвокатом, то питання все ще відкрите. Є випадки, коли ДФС навіть знімає з обліку адвокатів як самозайнятих у зв’язку з реєстрацією АБ, при цьому без перевірки наявності трудових відносин із створеним АБ.
   Однак вважаю, що така практика є хибною і з часом, коли в ДФС розберуться із ситуацією, будуть донарахування ЄСВ таким адвокатам.
   За визначенням у пп. 14.1.226 ст. 14 ПК України адвокат не є особою, яка здійснює незалежну проф.діяльність, якщо перебуває в трудових відносинах в межах такої професійної діяльності. Тому якщо йде зміна оргформи із самозайнятого на АБ (в розрізі профільного закону), для втрати “самозайнятого” статусу в розумінні податкового законодавства, слід перебувати в трудових відносинах із створеним АБ.
   Проблема в тому, що і профільний закон, і ПК України, оперують одним і тим же терміном – “самозайнята особа”.
   Однак коли говоримо про ЄСВ, слід керуватись податковим законодавством.

   Відповіcти
   • Катерина пише:

    Дуже дякую! Моє питання стосувалося новоствореного бюро і новоствореного адвоката)). Оскільки мені не треба змінювати статус із самозайнятого, а просто необхідно встати на податковий облік і обрати оргформу, вважаю прийнятною по податковому навантаженню АБ на спрощеній системі на дивідентах. Крім того, я все ще є найманим працівником на підприємстві, тому бути платником ПДФО і ЄСВ двічі зовсім не рентабельно)).

    Відповіcти
 6. Оксана пише:

  Доброго дня, я працюю викладачем і, крім того,є діючим адвокатом. Звітую у податковій як самозайнята особа і надаю до декларації довідку із ВУЗу про отриману зарплатню із усіма виплатами. Ніде не можу отримати відповідь як у такому випадку я маю платити ЄСВ? Так як і усі інші адвокати? не зважаючи на вже сплачені суми із зарплати? Дякую за відповідь.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Для початку, спробуйте звернутись до ДФС за місцем обліку за податковою консультацією.
   Однак якщо буквально тлумачити пп. 14.1.226 ст. 14 ПК України, до для втрати статусу особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, вам потрібно бути найманим працівником в межах такої професійної діяльності. Тобто ви маєте працювати адвокатом у АБ/АО або в іншого роботодавця (але на посаді адвоката).
   Позиції ДФС (в тому числі результатів податкових перевірок) з цього питання я ще не зустрічав.

   Відповіcти
 7. Любов пише:

  Доброго дня.

  прошу прокоментувати наступне:
  1. АО має двох засновників.
  2. Один – керівник по КЗПП, інший – ні.

  Чи потрібно сплачувати другому засновнику самостійно ЄСВ?
  Чи не виникає проблем щодо здійснення засновником представництва клієнтів по договору із АО, який не оформлений за КЗПП в АО?
  Чи правомірна видача АО ордеру для адвоката, котрий є засновником, а не працівником?
  Чи може адвокат здійснювати діяльність як засновник/працівник АО та від власного імені, тобто одночасно здійснення авд. ді-сті в рамках засновництва АО + довіреність для адвоката від керівника АО і діяльності за договором між клієнтом та адвокатам (що є засновником/ працевлаштований))?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Стосовно сплати ЄСВ питання відкрите. Зараз вже є прецеденти, коли після заснування адвокатом АБ/АО, податкова знімає адвоката з обліку як самозайняту особу, навіть не залежно від факту перебування у трудових відносинах з таким АБ/АО.
   Однак, якщо читати визначення поняття особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, то виходить, що для “втрати” такого статусу потрібно не лише зареєструвати АБ/АО, але також і перебувати в трудових відносинах з таким АБ/АО. Тоді в розумінні ПК ви є найманим працівником в межах такої професійної діяльності і відповідно не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
   Щодо підстав представництва, то в даному випадку порушень не має. Клієнт укладає договір з АО, яке в свою чергу ордером уповноважує іншого адвоката (співзасновника АО) представляти інтереси клієнта. Якщо ж АО планує залучати іншого адвоката (не засновника), то в такому разі слід укладати вже окремий договір на надання правової допомоги (АО в інтересах клієнта – адвокат, який здійснює представництво).
   Щодо здійснення адвокатської діяльності в декількох огформах – питання чітко не врегульоване.
   Однак у випадку отримання доходу від договору між клієнтом і адвокатом, доведеться сплатити податки на загальних підставах.

   Відповіcти
 8. Андрій пише:

  Доброго дня!!! Уважно прочитав усі Ваші коментарі, проте після ознайомлення із чинним законодавством виникає одне запитання.
  Отже, способом уникнення сплати ЄСВ може бути створення АБ, про що тут вже неодноразово згадувалося. Однак, для цього необхідно знятися з обліку платника ЄСВ. Проте, ознайомившись із Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників в частині Зняття з обліку платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, я побачив, що там вимагається надання у ДПІ документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи. Тому, питання – невже виписка з ЄРАУ про зміну організаційної форми ведення адвокатської діяльності буде достатньою підставою для зняття з обліку? Як на мене, то єдиною підставою для зняття з обліку адвоката як платника ЄСВ буде виключно рішення ради адвокатів про припинення права на зайняття адвокатською діяльністю!!

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Так. Фіскальна служба знімає з обліку на підставі заяви, до дякої додається витяг з ЄРАУ про здійснення адвокатської діяльності в оргформі АБ/АО. Були навіть прецеденти, коли навіть не перевіряли факт перебування адвоката-засновника в трудових відносинах з АБ/АО

   Відповіcти
 9. Оксана пише:

  Доброго дня.
  Прошу надати відповідь щодо наступної ситуації.
  Я адвокат, працюю у штаті підприємства, ще надаю представницькі послуги у суді іншим особам, крім роботодавця. Як самозайнята особа на обліку не стою. Хочу відкрити АБ. Як заснованик буду здіснювати управлінські функції.
  Питання в наступному, якщо я укладу договір з АБ, при цьому буду здійснювати представницькі функції у суді третім особам на безоплатній основі (гонорар не отримую, зарплата по АБ не нараховується) чи виникають у АБ будь-які витрати по податкам у спрощеній системі та на загальній системі обліку ? Сплата ЄСВ не виникає?
  Дякую за відповідь

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   У випадку відсутності нарахування зародітної плати обов’язку сплачувати ЄСВ у бюро не виникає. Так само і у випадку відсутності доходу у АБ не виникає зобов’язань сплати єдиного податку.

   Відповіcти
 10. Альона пише:

  Добрий вечір. Дякую, дуже змістовна і зрозуміла стаття. Але в мене ще виникло питання. Якщо адвокат (не засновник), який працює в бюро по трудовому договору представляє інтереси клієнта -фіз особи в суді і ця фіз особа уклала договір про надання юрид послуг із Бюро, то чи потрібно укладати ще один Договір фіз особи безпосередньо з адвокатом і виписувати ордер? Чи труд договору буде достатньо?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго вечора.
   В цьому разі достатньо буде ордеру, який видається бюро адвокату, який безпосередньо представляє інтереси.

   Відповіcти
 11. Юлія пише:

  Добрий день. А як щодо отримання статусу неприбутковості адвокатським бюро? У такому разі усі надходження можуть йти на утримання адвокатського бюро, в т.ч. і на оплату праці. Можливо хтось зустрічав зразок статуту такого АБ.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Є АО, які працюють із неприбутковим статусом. Така сама схема можлива також і в АБ, якщо прописати відповідні положення в статуті.
   Однак який сенс в цьому? Так, ви можете виводити кошти з нерпибуткового АБ на оплату праці. Але неприбутковий статус не звільняє таке АБ від сплати ЄСВ та утримання ПДФО і військового збору. На прибуткові організації звільняються від сплати лише податку на прибуток підприємств.
   Однак за наявності неприбуткового статуту ви не маєте права виплачувати дивіденди чи в інший спосіб виплачувати дохід засновнику, окрім як через зарплату.
   В плані податків, вигідніше бути платником єдиного податку та платити мінімальну зарплату, а решту доходу – виплачувати у формі дивідендів.

   Відповіcти
   • Юлія пише:

    Проте, засновник (адвокат) може бути одночасно керуючим та не отримувати заробітну плату. Відповідно має звільнятися від ЄСВ, ПДФО та військового збору. Єдине питання, як у цьому разі приймати помічників. Чи може засновник підписати трудовий договір та внести відповідний запис у трудову книжку?

    Відповіcти
    • Роман Ганенко пише:

     Так. Є такі варіанти. Але потрібно правильно виписати статут. За такою схемою працює АБ Андрія Бурлаченко. Знайдіть його в ФБ.
     Щодо помічників, то тут без варіантів – трудовий договір з нарахуванням зарплати і сплатою ЄСВ. Засновник може підписати, якщо такі повноваження будуть прописані в статуті.

     Відповіcти
     • У ФБ дуже багато схожих імен.
      Однак, виникає питання, якщо Засновник і Керуючий це одна особа, і за статутом Засновник має право право приймати рішення з усіх питань діяльності Бюро, у тому числі і з тих, що передані ним до компетенції Керуючого.
      То відповідно підписувати документи, здавати звітність, відкривати рахунки, приймати на роботу і т.д. має право Керуючий, не перебуваючи при цьому у трудових відносинах з АБ, адже згідно ЄДР Засновником і Керуючим виступає одна особа. Я правильно розумію?

      Відповіcти
      • Роман Ганенко пише:

       Так. Ви все правильно зрозуміли. Стосовно підписання документів, відкриття рахунків, подання звітності та ін. повноважень проблем не має. А от з ЄСВ не все так зрозуміло. Тут все криється в різному змісті і призначенні понять “самозайнята особа”, яке вживається в профільному законі і в Податковому кодексі. Відповідно до ПК адвокат є самозайнятою особою (особою, яка здіснює незалежну професійну діяльність), якщо він не зареєстрований як ФОП, не є найманим працівником в межах такої професійної діяльність і якщо кількість найманих працівників не перевищує 4 особи. Якщо засновник АБ не працевлаштовує себе в АБ, він підпадає під категорію особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність з відповідними наслідками: має подавати звітність і платити ЄСВ. Вже є прецеденти, коли деякі ДФС розсилають адвокатам, експертам та арб.керуючим повідомлення про необхідність стати на облік.
       Тому є перспектива того, що така оптимізація для адвокатів може призвести до фінансових санкцій та донарахувань ЄСВ.

       Відповіcти
 12. Одіс пише:

  дійсно, корисно зустріти ресурс де колеги можуть “відверто поговорити про наболіле”). Насправді багато важливих запитань піднято.
  Хочу доповнити від себе – як варіант можна сторити бюро чи обєднання увійшовши в склад його засновників, з повноваженнями визначеними статутом. При цьому цілком можливо не вступати в трудові відносини з АО, фактично подавати звітність, укладати договори з клієнтами, в якості співзасновника (який доречі у випиці про реєстрацію всерівно буде вказаний як “керівник”. За вказаних обставин АО фактично не матиме ані директора, ані працівників, проте адвокати які увійшли у склад його засновників отримають можливість вільно діяти від імені такого обєднання. (+ звільняться від обовязку самостійно ставати на облік в податковій як самозайняті, сплачувати той же щомісячний мінімальний ЄСВ, тощо)

  Інше питання – виведення коштів. Крім озвучених вище варіантів звісно є й інші, хоча і не такі прозорі. скажімо оплата послуг фоп (для прикладу бухгалтерські послуги, консалтингові, тощо), купівля продукції, чи інше, залежно від фантазії, що вигадаєте.

  Давайте порахуємо податки.
  для спрощеної системи в будь-якому разі АО сплачує 5% від отриманих на рахунок коштів. Все, кошти на рахунку, можемо сміливо витратчати на виробничі потреби. Проте, якщо хочемо отримати їх на руки – які маємо варіанти.
  1) Загальний порядок (зарплата): за працівника витрачаємо 18 ПДФО, 22 ЄСВ, 1,5 ВЗ = 41,5 зарплатних.
  2) Дивіденди – 9%ПДФО+1,5ВЗ = 10,5 цілком адекватно.
  3) через фоп: оплата за послуги, товари для інших фоп на спрощеній системі. Вони мусять сплатити за себе як мінімум 5% ЄП + приблизно1% банківська операція. отримуємо 6 відсотків чистих витрат, решта як домовитеся. Звісно цей варіант можливий лише якщо є знайомий діючий фоп, який так чи інакше сплачує за себе щомісячне мінімальне єсв. одночасно, потрібно розуміти що цей варіант є умовно законним. Адже при перевірці теоретично може виникнути мова про фіктивність операції. Хоча швидше за все податковій не вдасться довести “непрозорість” таких платежів, адже
  вартість послуг чи товарів є річчю договірною, і ніхто крім засновників не вправі заперечити доцільність таких витрат.
  Практика покаже, однак як бачимо варіанти є завжди.

  Одночасно дискусійних питань залишається вдосталь.
  Скажімо, очевидно що АО як юрособа має право сплачувати оренду, телефон, нет, щорічні внески адвокатів, заправляти принтер, тощо. В той же час можливість купувати пальне для авто (яке не взяте в оренду і не включено в статутний капітал), абонемент в басейн, спортзал, квитки в театр, харчі, каву в офіс, оплачувати корпоратив (“семінар з стриптизеркою”), тощо є сумнівною. Адже теоретично може виникнути мова про безпідставне та неоподатковане збагачення кінцевого набувача цих благ. Хоча, як його визначити, і як визначити чи повязані такі витрати з дільністю теж питання. Адже жодного переліку можливих витрат для спрощенця наразі взагалі не передбачено (як для юр осіб загальної системи).
  Тобто, якщо задуматись, в цілому єдиний податок 3 групи передбачає лише сплату відсотку з коштів що надійшли, контроль надходжень, і все. Питання підтівердження та цілевої спрямованості витрат тут взагалі не ставиться.
  Збереження квитанцій і накладних по таких витратах вбачається виключно з загальних правил ведення фінансової звітності, бухгалтерії, первинних документів обліку, тощо. Проте перевірок АО спрощенця з цих питань податковою просто не передбачено. Адже вони не є обєктом оподаткування АО. Хіба що перевірки доходів засновника.

  Слід зазначити що податкова вперто відмовляється надати розгорнуту консультацію з цього питання, водночас розумію що у разі здійснення таких сумнівних витрати можна очікувати на неприємності під час перевірки, у разі якщо така колись буде.

  Тож дискусійних речей безліч, пробуйте, починайте і нехай щастить.)

  Відповіcти
 13. Петро Іванович пише:

  Вітаю пане Ганенко!
  У першу чергу я хотів би щиро подякувати за ваш час та всі ваші відповіді/коментарі. Мені, принаймні, дали можливість визначитись та зробити вибір ОПФ в адвокатській діяльності: адвокатське об’єднання (АБ) на спрощеній системі. У той же час, продовжуючи аналіз податкового законодавства , мені зустрілась цікава стаття про обов’язкове застосування РРО до продажу, зокрема послуг. У зв’язку з чим виникло запитання: чи обов’язково застосовувати РРО АБ на спрощеній системі?
  Окрім того, хотів би вас спитати, якщо не таємниця, – яким чином у вашому АБ організовано бухгалтерський облік? Порадьте щось необізнаній людині задля здійснення “перших кроків”, можливо “книги обліку” буде достатньо?
  З повагою та щирим “Дякую”!

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Так, з минулого року для АБ навіть на спрощеній системі обов’язковим є застосування РРО, але лише у випадку здійснення готівкових розрахунків. В моєму випадку всіх розрахунки здійснюються у безготівковій формі, тому я РРО не застосовую.
   Бух.обліком у мене займається залучений фахівець за договором про надання послуг, тому деталей я не знаю. У бюро обороти невеликі, дивіденди не виплачуємо, тому облік ведеться у спрощеній формі.

   Відповіcти
 14. Дмитро пише:

  Добрий день. Дякуємо Вам Роман Ганенко за створення блогу з питань Оподаткування доходів бюро та його засновника, де я та мої колеги знаходять відповіді на різні питання які виникають у нашій діяльності (в процесі спору з’являється істина). Прочитав кілька попередніх питань та відповідей і виникло питання з приводу сплати податків при виплаті дивідендів засновнику.
  1. адвокатське бюро працює за спрощеною системою оподаткування та сплачує єдиний податок у розмірі 5% усього доходу без сплати податку на додану вартість;
  2. прийнято рішення про виплату засновнику дивідендів за підсумками 2017 року.
  3. Як ви зазначаєте: станом на сьогодні ставка ПДФО становить 9% (Відповідно до пп. 167.5.4 Податкового кодексу України доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, оподатковуються у половинному розмірі ставки, встановленої у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто 9 відсотків).
  Питання:
  я правильно зрозумів АБ на спрощеній системі (єдиний податок 5%) при сплаті дивідендів сплачує лише 9% ПДФО та 1,5% військового збору ? Тобто це стосується лише АБ які працюють на спрощеній системі оподаткування?
  Для АБ які працюють на загальній системі залиша’ться вимога 5% ПДФО +1,5 % військового збору?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Ви все правильно зрозуміли. При виплаті дивідендів із суми виплати АБ утримує 9% ПДФО та 1,5% військового збору.
   Свіже роз’яснення з даного приводу можна також знайти за посиланням http://dp.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/315250.html

   Відповіcти
 15. Марія пише:

  Пане Романе, допоможіть розібратись із такою задачкою.
  Дано: 1) адвокатське бюро працює за спрощеною системою оподаткування та сплачує єдиний податок у розмірі 5% усього доходу;
  2) прийнято рішення про виплату засновнику дивідендів з усієї суми доходу, яка залишилася після понесених документально підтверджених витрат та сплачених податків.

  Питання: 1) чи існує примірний перелік витрат, необхідних для провадження діяльності саме АБ (аналогічний тому, що існує для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наказ ДПС України від 24.12.2012 №1185)?
  2) якщо переліку для АБ немає, чи можливо, на Вашу думку, адвокатському бюро користуватись наказом №1185?

  Простіше кажучи, якими можуть бути витрати адвокатського бюро, помимо орендної плати, оплати праці та витрат на послуги телекомунікаційного зв’язку?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Примірного переліку витрат для АБ/АО не затверджено, а тому в цьому випадку слід керуватися загальними положенням відповідних стандартів бухобліку.
   Нказ ДПС України від 24.12.2012 №1185 в даному випадку не застосовується, оскільки ним врегульовано питання витрат самозайнятих осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Це зовсім інша категорія платників податків в розумінні податкового законодавства. АБ в свою чергу є юридичною особою.

   Відповіcти
 16. Доброго дня!Підкажіть якщо зареєструвати АБ, потрібно зразу офіс знімати,чи можна і вдома,як нарахунок перевірок податкової та інших…Кожні два роки перевірки,чи як..?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   За чотири роки діяльності перевірок податкової не було.
   Щодо офісу, то у вас можуть запитати договір оренди в РА регіону, коли будете включатись в ЄРАУ.

   Відповіcти
 17. Дмитро пише:

  Шановний Романе, що ви порадите з приводу витрат АБ, чи платили ви щорічні внески до РА, з рахунку АБ. Чи будуть законні ці витрати.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго вечора.
   Щорічні внески плачу з рахунку АБ, вказуючи у призначенні платежу “Щорічний внесок за адвоката Ганенка Р. А.”.
   Податкових перевірок ще не було, то питання законності таких витрат ДФС ще не піднімала.

   Відповіcти
 18. Іван Негрут пише:

  Доброго дня Романе!

  Я штатний юрист підприємства. Оформлений офіційно. Всю заробітну плату отримую повністю офіційно зі сплатою всіх податків (біла з.п.). Інших доходів, крім з.п., в мене немає. Нещодавно для можливості в майбутньому представляти інтереси підприємства у суді, я отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Разом з тим, на даний момент я не планую здійснювати саме адвокатську діяльність. Відтак, враховуючи необхідність сплати ЄСВ 704 грн. на місяць не зважаючи на відсутність грошових надходжень повязаних з такою діяльністю, після реєстрації самозайнятою особою, я не поспішаю реєструватись як платник податків (самозайнята особа або т.і.). Реєструватись як самозайнята особа, на даний час, не бачу жодної економічної доцільності (за рахунок оподаткованої суми з.п. сплачувати ще 704 грн. на місяць ЄСВ). Як на Вашу думку, якщо я створю адвокатське бюро й відповідно зареєструюсь платником податків за спрощеною системою оподаткування (единий податок 5 %), не буду укладати трудовий договір між своїм бюро і собою, чи убезпечить це мене від необхідності сплати будь яких податків до початку фактичного надання адвокатських послуг? Чи буде такий варіант відповідати всім приписам профільного та податкового законодавства? Чи взагалі поки не реєструватись платником податків жодним чином? P.S. Штраф 170 грн. за не виконання обовязку реєстрації платником податків всеж таки меньший ніж 8448 грн. ЄСВ на рік. Зазделегідь вдячний за відповідь.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго вечора.
   Я би вам радив запропонувати керівництво ввести до штатного роззпису підприємства посаду адвоката і перевести вас на цю посаду. Можна з тим же окладом. В такому разі ви будете мати статус найманого працівника в межах незалежної професійної діяльності і, відповідно, не будете самозайнятою особою в розумінні податкового законодавства.
   Зараз вже є практика по обласних центрах, коли ДФС розсилає листи адвокатам про необхідність постановки на облік і сплати ЄСВ.

   Відповіcти
   • Іван Негрут пише:

    Доброго вечора Романе!

    Не зовсім зрозумів Вашу пропозицію.
    Відповідно до п.3 ст. 4 ЗУ “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (надалі – Закон), адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
    Відповідно до ст.13 Закону, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
    Відтак, здійснення адвокатської діяльності в межах трудових відносин з работодавцем не передбачено Законом. Вже є роз’яснення ДФС та РАУ (якщо я не помиляюсь), про те що адвокат може знахотитись у трудових відносинах з работодавцем, але не може надавати адвокатську діяльність в межах таких трудових відносин, тільки на підставі відповідного договору про надання правової допомоги.

    Є ще один варіант, зареєструватись як ФОП на спрощеній системі оподатківання, однак до пенсії такий ФОП не звільняється від сплати ЄСФ (http://advokatrada.org.ua/%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%BC%D0%B0%D1%94-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D1%8F/).
    Тобто це не вирішює моєї проблемки.

    Відповіcти
    • Іван Негрут пише:

     Додам до вищезазначеного:

     Визначення поняття самозайнятої особи міститься в підпункті 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Це платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

     Тобто незалежну професійну діяльність не можно здійснювати в межах трудових відносин (будучі працівником).

     Відповіcти
     • Роман Ганенко пише:

      Пункт 14.1.226 не містить жодної заборони, він лише визначає критерії відповідності податковому статусу “особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність”. Якщо ви цим критеріям не відповідаєте (є найманим працівником в межах проф. діяльності), то відповідно ви не маєте статус “незалежного професіонала”, а тому не зобов’язані ставати на облік в податковій та сплачувати внески. Однак обов’язок сплатити ЄСВ, ПДФО та військовий у вас виникне, якщо ви укладете угоду як адвокат і отримаєте за надані послуги дохід. Також в такому випадку ви маєте подати річну декларацію про доходи, в якій відобразити такий дохід.

      Відповіcти
     • Роман Ганенко пише:

      Про необхідність укладення договору з роботодавцем я вже згадував.
      А ваш висновок про можливість здійснення адвокатської діяльності лише в статусі самозайнятої особи суперечить наведеним вами ж положенням ч. 3 ст. 4 профільного закону.
      Ця плутанина виникає через різний зміст терміну “самозайнята особа”, який використовується в Законі України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” і в Податковому кодексі України.
      Профільний закон визначає організаційно -правові форми здійснення адвокатської діяльності.
      Податковий кодекс дає визначення різних категорій платників податків, а також встановлює критерії, за наявності чи відсутності яких ви маєте статус “самозайнтої особи” саме в площині податкового законодавства.
      Якщо ви не є самозайнятою особою в розумінні податкового законодавства, це не означає, що ви порушуєте вимоги закону про адвокатуру в частині вибору організаційно-правових форм здійснення адвокатської діяльності.

      Відповіcти
     • Роман Ганенко пише:

      Давайте визначатись з переліком проблем, потрібно вирішити: якщо ви не хочете платити ЄСВ маючи свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю і хочете цю проблему перекласти на роботодавця – оформляйтесь в штат адвокатом.
      Якщо є бажання здійснювати представництво в суді і надавати іншу правову допомогу в правильній оргформі (відповідно до профільного закону), то тут теж є варіанти – бути самозайнятим/створювати АБ, АО і вносити відповідні відомості в ЄРАУ. Однак в цьому випадку уникнути сплати ЄСВ буде складніше. Якщо ви обираєте статус самозайнятої особи і вносити відповідні відомості до ЄРАУ – маєте стати на облік в ДФС і сплачувати ЄСВ щомісяця незалежно від наявності доходу. Якщо створюєте АБ/АО, можете спробувати погратись у схему “АБ без трудових відносин, засновник представляє АБ на підставі статуту і підписує договори”. Але наскільки та схема буде ефективна – покаже час.

      Відповіcти
     • Роман Ганенко пише:

      Закон про адвокатуру не містить жодної заборони щодо працевлаштування адвоката в інших юридичних особах. Вимоги щодо несумісності також не містять відповідної заборони. Тому можете працювати і в себе в бюро (або бути самозайнятим) і одночасно працювати у свого роботодавця чи навіть у декількох. Закон цього не забороняє.

      А тепер щодо вигод “подвійного працевлаштування”. Якщо я правильно вас зрозумів, ви плануєте і надалі працювати за своїм теперішнім місцем роботи, а статус адвоката вам потрібен більше для представництва інтересів роботодавця. В такому разі ваша робота на посаді адвоката в роботодавця буде рахуватись як основне місце роботи. І тоді саме роботодавець має сплачувати за вас ЄСВ в повному обсязі. В свою чергу в АБ ви можете оформити себе за сумісництвом, тарифікувати собі 1 годину в день (або тиждень чи місяць, як забажаєте) і сплачувати ЄСВ ви буде лише вихдячи із зарплати за фактично відпрацьований час.

      Відповіcти
    • Роман Ганенко пише:

     По-перше, стояло питання уникнення сплати ЄСВ.
     По-друге, ви можете укласти зі своїм роботодавцем договір про надання правової допомоги для представництва його інтересів і в такому випадку ви матимете право на представництво і надання правової допомоги. А якщо за договором про надання правової допомоги ви не будете отримувати гонорар (тобто весь дохід – лише у формі зарплати), то податкових наслідків така угода мати не буде.

     Відповіcти
     • Іван Негрут пише:

      Доброго ранку Романе!

      Дозвольте з Вами не погодитись. Ще раз хочу наголосити, адвокат може здійснювати адвокатську діяльність:
      1. індивідуально – як самозайнята особа (ФОП (спірно) або незалежна професійна діяльність)
      2. адвокатського бюро
      3. адвокатського об’єднання

      адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту

      Таким чином, особа може здійснювати адвокатську діяльність лише будучи самозайнотою особою – ФОП (ДФС не визнає); самозайнотою особою яка провадить незалежну професійну діяльність; учасником АБ; учасником АО.

      Тобто в інших формах неможлово здійснювати адвокатську діяльність. Адвокат, не може здійснювати адвокатську діяльність як штатний працівник работодавця. Тобто особа яка має статус адвоката може знаходитись в трудових відносинах з работодавцем, але не в статусі адвоката, а як наприклад юрист (чи будь яка інша посада), а для надання свому работодавцю правової допомоги в статусі адвоката, має бути укладений договір про надання правової допомоги (не трудові відносини).

      Відповіcти
     • Іван Негрут пише:

      Романе, де це я робив “висновок про можливість здійснення адвокатської діяльності лише в статусі самозайнятої особи”? Я навіть наголошував на тому, що адвокатська діяльність може здійснюватись (знову повторюсь та НАГОЛОШУЮ):

      1. індивідуально – як самозайнята особа (ФОП (спірно) або незалежна професійна діяльність)
      2. адвокатського бюро
      3. адвокатського об’єднання

      “Про необхідність укладення договору з роботодавцем я вже згадував.”

      Так, але якщо я укладу договір про надання правової допомоги з своїм работодавцем, то має це зробити в якості адвоката, а відповідно у одній з трьох передбачених форм адвокатської діяльності. То ми повернулись до того з чього почали й проблема не вирішується.

      Відповіcти
     • Іван Негрут пише:

      “оформляйтесь в штат адвокатом”

      Романе, схоже що я Вас просто не розумію. Адвокат може бути в штаті тільки АО або АБ. Чи в Вас інша думка?
      Ви самі зазначали що адвокат має укладати договір з работодавцем. Якщо він укладе такий договір то адвокатську діяльність він буде сдійснювати не за трудовим обовязком, відповідно він має бути в одній з трьох форм здійснення адвокатської діяльності. То по-перше, який сенс оформлятися як штатний адвокат, якщо це не надає ніяких переваг, а по-друге, це суперечить профільному закону.

      Відповіcти
   • Ирина пише:

    Доброго дня . В мене аналогична ситуація. І я прийняла рішення, що я не є самозайнятою особою, тому що я є ” працівником в межах такої діяльяності” . Відповідно на обліку не знаходжусь і не планую.
    Самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

    Відповіcти
 19. Олексій пише:

  Добрий день!

  В статті Ви зазначаєте, що виплачені дивіденди додатково обкладаються 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору, а не 9 % (у половинному розмірі) на даний час, зважаючи внесення змін до Податкового кодексу.
  Відповідно до пп. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу (у редакції Закону України від 21 грудня 2016 року N 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”, враховуючи зміни, внесені Законом України від 23 березня 2017 року N 1989-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”) з 01.01.2017 доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, оподатковуються у половинному розмірі ставки, встановленої у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто 9 відсотків.

  Хочу для себе вірно зрозуміти ситуацію актуальну на теперішній час.

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Так, станом на сьогодні ставка ПДФО становить 9%. На момент написання публікації в Законі України від 21 грудня 2016 року N 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” було допущено деякі технічні помилки, які було усунуто лише в березні.

   Відповіcти
 20. Уляна пише:

  Доброго дня! На Вашу думку, чи є можливим такий варіант:
  1. адвокат ( який не стоїть на даний момент на окремому обліку у податковій , як самозайнята особа) створює бюро на спрощеній системі ополаткування;
  2. Укладає з бюро трудовий договір ( шляхом наказу) – і таким чином відпадають підстави для реєстрації цього адвоката, як СО;
  3. Отримує зарплату 3200 і з неї бюро платить ЄСВ, а решту доходів отримує саме у формі дивідендів ( ЄСВ не нараховується при цьому).

  Власне, суть питання зводиться до того, чи можна одночасно і зарплату отримувати, і дивіденди . Дякую!!!

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Запропонована вами схема схема цілком легальна і є найбільш безпечною з точки зору можливих претензій від фіскалів.
   Чинне законодавство не забороняє бути засновником юридичної особи і отримувати дивіденди та одночасно працювати в цій юрособі за трудовим договором.
   Також у випадку укладення трудового договору з бюро в якості адвоката ви звільняєтесь від обов’язку ставати на облік як самозайнята особа, оскільки в такому випадку ви отримуєте статус працівника в межах незалежної професійної діяльності.
   За цією схемою я працюю в своєму бюро.

   Відповіcти
 21. Лілія пише:

  Доброго дня, допоможіть визначитись в питанні сплати податків та зборів адвокатом який працює юристом на підприємстві та отримує заробітну плату як юрист штатний.Дякую

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго вечора.
   Все залежить від джерел отримання доходу таким адвокатом. Якщо дохід виключно у формі заробітної плати і такий адвокат не стоїть (не стояв) на обліку в ДФС як самозайнята особа, то всі податки за такого адвоката має сплачувати роботодавець.
   Якщо ж адвокат ще й укладає угоди з іншими суб’єктами, то в такому разі він має окремо сплачувати ЄСВ і ПДФО + військовий збір з таких доходів (і відповідно подавати податкову взітність). Також обов’язок сплачувати ЄСВ не залежно від доходу залишається у випадку, якщо адвокат стоїть на обліку в ДФС як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Щоб не платити ЄСВ, потрбіно пройти процедуру зняття з обліку в ДФС.

   Відповіcти
   • Лілія пише:

    Я вам дякую за змістовну відповідь!А чи можна в цьому випадку не ставати на облік в ДФС?

    Відповіcти
 22. Олена пише:

  Добрий день! Підкажіть, будь ласка:
  1. Чи можу я бути засновником АБ, не укладати трудову угоду з АБ (а отримувати девіденди) та знятись з обліку у податковій як самозайнята особа?
  2. Якщо ні, то чи не буду я сплачувати подвійно ПНДФО?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Теоретично, схема роботи, за якою адвокат-засновник не укладає трудовий договір з АБ і здійснює повноваження керівника на підставі статуту – можлива. Деякі бюро так і працюють. Однак, якщо ви не укладете трудовий договір з АБ, вас скоріш за все не знімуть з обліку як самозайнятого. Пункт 14.1.226 ПК України говорить, що самозайнята особа – платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Тобто якщо ви хочете знятись з обліку як самозайнята особа у зв’язку зі створенням АБ, ви маєте укласти з бюро трудовий договір. У моєму випадку я уклав трудовий договір зі своїм бюро (у формі наказу про прийняття на роботу), а вже потім знявся з обліку.
   Щодо ПДФО, то тут залежить від походження доходу. Якщо ви убудете отримувати дохід виключно від АБ у формі дивідендів, то з цієї суми має утримуватись ПДФО та військовий збір, ви окремо не повинні звітуватись за ці суми і платити додаткові податки чи збори як самозайнятий. Однак якщо ви будете отримувати дохід готівкою без подальшого оприбуткування через касу бюро або на розрахунковий рахунок, відкритий як на самозайнятого, то цей дохід буде обкладатись податком на загальних умовах (ПДФО, військовий та ЄСВ).

   Відповіcти
 23. Оля пише:

  Я адвокат, зареєстрована як самозайнята
  особа. На даний момент не маю можливості повноцінно займатися адвокатською діяльністю. Припиняти не хочу. Якщо я створю АБ, знімуся як самозайнята особа в податковій, буде у мене нульовий дохід, то які які податки я буду платити?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Якщо в податковій вас знімуть з обліку як самозайняту особу,то обов’язку по сплаті внесків ЄСВ та ПДФ у вас не буде. Інше питання -зобов’язання АБ. Якщо нарахування зарплати не буде, то АБ теж не зобов’язане сплачувати ЄСВ та ПДФО і військовий збір.

   Відповіcти
 24. Денис пише:

  Добрий день Романе, підкажіть будьласка, чи вігідніше буде створити АБ ніж працювати як приватний адвокат?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Тут потрібно рахувати. Якщо у вас більшість доходу іде в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок і його сума значно перевищує витрати, то АБ буде більш оптимальною формою, оскільки витрати на єидиний податок + ПДФО і військовий збір з дивідендів все ж таки є меншими, ніж оподаткування доходу як самозанйятох особи на загальній системі оподаткування.

   Відповіcти
 25. Олена пише:

  Доброго дня!стикнулися з такою проблемою:бюро існує уже рік на спрощеній системі оподаткування, тобто подавалася квартальна декларація.найманих працівників не має, заробітну плату керівник/засновник собі не нараховува і девіденди не виплачувались. З рахунку бюро кошти знімалися тільки на сплату податків, щорічні внески адвоката.ЄСВ не сплачувалось і звіти не подавались.Питання: чи треба подавати звіти по ЄСВ кожного місяця з прочерками так як зарплата не нараховується?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Якщо чесно, цим питанням детально не займався. Спробуйте знайти відповідь в Порядку формування звітності по ЄСВ http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0460-15
   Однак я подаю “нульову” звітність по інших юрдичних особах, які взагалі не мають діяльності. По ЄСВ звіти не подаємо і зауважень від контролюючих органів не маємо.

   Відповіcти
 26. Дмитро пише:

  Добрий день, скажіть будь-ласка, чи можуть в адвокатському бюро працювати юристи, і до якої категорії їх віднести, так як відповідно, до статуту АБ який Ви опублікували, бюро складається з :адвокатів, помічників адвокатів та технічного персоналу.?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня. По своєму бюро я затвердив штатний розпис, де передбачив усі необхідні посади.

   Відповіcти
 27. Роман пише:

  Тобто при реєстрації АБ підтвердження того, що особа з другим прізвищем не є адвокатом – ніде не буде вимагатися?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Реєстратор не має права вимагати надання документів, які не передбачені законом.

   Відповіcти
   • Роман пише:

    Файно! Виходить так, що я як засновник АБ і самозайнята особа можу не брати себе по трудовому договору в АБ, а просто укласти договір цивільно-правового характеру і таким чином працювати?

    Відповіcти
 28. Роман пише:

  Доброго дня! Пане Романе, скажіть, будь ласка, чи може АБ містити в назві 2 прізвища, якщо один є адвокат-засновник, а другий просто адвокат? І це ж питання, якщо другий не є адвокатом?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Єдина вимога профільного закону щодо найменування АБ – воно має містити прізвище адвоката-засновника. Тому якщо будуть прізвища інших осіб – порушень не буде жодних.

   Відповіcти
 29. Роман пише:

  Пане Романе, я Вам щиро вдячний за відповіді!
  Ще цікавить мене, яким чином виплачуються дивіденди засновнику і як вони оподатковуються на прикладі Вашого бюро?

  Відповіcти
   • Алексей пише:

    Роман, я правильно понимаю, что в случае получения на счет АБ денежных средств и при принятии решения о выплате дивидендов я должен уплатить НДФЛ и военный сбор в течении 10 дней по завершении срока для подачи отчетности (40 дней по завершении квартала).И мне я интересует форма отчетность по единому налогу (5 %) и отчетность по начислению НДФЛ и военного сбора разные формы?

    Заранее благодарен за ответ

    Відповіcти
    • Роман Ганенко пише:

     Доброго дня.
     Трохи не так)
     ПДФО і військовий збір утримується з дивідендів під час їх виплати. Тобто на руки ви отримуєте не всю суму нарахованих дивідендів, а за мінусом ПДФО та ВЗ.
     Щодо звітності, то по єдиному податку ви здаєте Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи)(клікніть для завантаження).
     Податкові зобов’язання щодо військового збору відображаються у складі Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма № 1ДФ)(клікніть для завантаження)

     Відповіcти
     • Алексей пише:

      Дякую за відповідь та окремо за посилання на бланки-форми для завантаження.

      При виплаті дивідендів, я частину, утриману для оплати ПДФО та ВЗ перераховую на р/р податкової?

      А звіт 1ДФ подаю в які строки?

      Відповіcти
      • Роман Ганенко пише:

       Так. Реквізити для ПДФО і ВЗ отримаєте в податковій.
       Строк подання звіту 1-ДФ – 40 днів після закінчення звітного кварталу.

       Відповіcти
 30. Роман пише:

  Пане Романе. Я хочу створити Бюро. Маю до Вас декілька питань.
  1. Чи може впринципі Бюро мати 2 (два) засновника?
  2. Я зараз самозайнята особа. Чи я повинен нею залишатись, чи можна так би мовити закрити самозайняту у зв”язку із створенням Бюро?
  3. Чи обов”язково засновнику Бюро брати себе на роботу по трудовій угоді?
  4. Які можливі оптимальні варіанти щодо ведення діяльності Бюро Ви могли б запропонувати?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня. Коротко відповім по кожному питанню:
   1. Бюро не може мати двох засновників. За визначенням адвокатського бюро, яке наведено в профільному законі, бюро може бути засноване лише адвокатом. Якщо хочете мати два і більше адвокати-засновники – маєте створити об’єднання.
   2. Знятись з обліку як самозайнята особа зможете тоді, коли будете перебувати в трудових відносинах з бюро. Відповідно до п. 14.1.226 Податкового кодексу України ви є самозайнятим, якщо не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
   3. Відповідь на це питання випливає з другого. Звісно, закон не зобов’язує перебувати в трудових відносинах з бюро, тому з точки зору податкового законодавства можете перебувати на обліку як самозайнята особа і одночасно вести діяльність і через бюро. Однак в такому разі податкову звітність маєте також подавати по обох суб’єктах.
   4. Оптимальні варіанти підказати не зможу, не знаючи специфіки вашої діяльності. Тут вже кожен обирає для себе залежно від розміру доходів, а також витрат, необхідних для утримання бюро (оренда, зарплата найманим працівникам тощо).

   Відповіcти
 31. Iлля пише:

  Доброго дня ! Виникло запитання, саме чому 20% ПДФО а не 5% як з дивідендів?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня!
   5% ПДФО у випадку виплати дивідендів платниками податку на прибуток (п. 167.5.2 статті 167 ПКУ). Якщо бюро є платником єдиного податку, то в даному випадку застосовується загальна ставка 18% (або 20%, як було станом на дату написання статті, див. п. 167.5.1 статті 167 ПКУ).

   Відповіcти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*