Враховуючи численні питання щодо того, яким чином кошти адвокатського бюро може отримати його адвокат-засновник, публікую короткий пост на цю тему.
 
Розглядаючи питання оподаткування доходів адвокатського бюро та його засновника-адвоката будемо виходити з того, що бюро є платником єдиного податку за ставкою 5% без сплати податку на додану вартість.
В такому випадку увесь дохід від надання правової допомоги, отриманий бюро, буде обкладатись єдиним податком за ставкою 5%.
 
Щодо оподаткування доходу, який виплачується бюро адвокату-засновнику, то тут порядок оподаткування залежить від підстави (форми) виплати такого доходу.
 
Якщо дохід виплачується як заробітна плата, то в даному випадку із суми нарахованої зарплати утримується 1,5% військового збору, із залишку нарахованої зарплати утримується 18% ПДФО, решту суми адвокат отримує на руки (фактично виплачена заробітна плата).
Окрім утримання із заробітної плати, про які йшлося вище, бюро повинно також сплатити ще 22% ЄСВ, які сплачуються за рахунок бюро (тобто додатково до суми виплаченої заробітної плати).
Тобто якщо умовно адвокату нарахувано 3200 грн. заробітної плати, бюро має додатково сплатити 704 грн. ЄСВ. Таким чином реальне фінансове навантаження на бюро складе 3904,00 грн. На руки адвокат отримає 2576,00 грн. (3200 – 1,5% віськового збору – 18% ПДФО).
 
Якщо дохід виплачується як дивіденди, то із суми нарахованих дивідендів утримується лише 18% ПДФО (оскільки бюро не є платником податку на прибуток, а працює на спрощеній системі оподаткування) та 1,5% військового збору. Дивіденди не є базою для нарахування ЄСВ, відповідно ЄСВ при їх виплаті не утримується та не сплачується. Таким чином у випадку виплати частки доходу бюро його засновнику у формі дивідендів, податковий тягар на бюро значно менший.
 
Щодо періодичності виплати дивідендів, то чинним законодавством така періодичність визначена лише для акціонерних товариств. Тому у випадку бюро виплата можлива також і щомісяця (це право можна прописати в статуті бюро, рішення про виплату дивідендів належить до виключної компетенції бюро і жоден контролюючий орган не вправі вказувати, яка періодичність виплати дивідендів має бути). Дивіденди можуть сплачуватись за рахунок чистого (нерозподіленого) прибутку, який визначається за правилами бухгалтерського обліку (для цього потрібно скласти баланс, що допоможе зробити бухгалтер).
 

28 Responses to Оподаткування доходів бюро та його засновника

 1. Iлля пише:

  Доброго дня ! Виникло запитання, саме чому 20% ПДФО а не 5% як з дивідендів?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня!
   5% ПДФО у випадку виплати дивідендів платниками податку на прибуток (п. 167.5.2 статті 167 ПКУ). Якщо бюро є платником єдиного податку, то в даному випадку застосовується загальна ставка 18% (або 20%, як було станом на дату написання статті, див. п. 167.5.1 статті 167 ПКУ).

   Відповіcти
 2. Роман пише:

  Пане Романе. Я хочу створити Бюро. Маю до Вас декілька питань.
  1. Чи може впринципі Бюро мати 2 (два) засновника?
  2. Я зараз самозайнята особа. Чи я повинен нею залишатись, чи можна так би мовити закрити самозайняту у зв”язку із створенням Бюро?
  3. Чи обов”язково засновнику Бюро брати себе на роботу по трудовій угоді?
  4. Які можливі оптимальні варіанти щодо ведення діяльності Бюро Ви могли б запропонувати?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня. Коротко відповім по кожному питанню:
   1. Бюро не може мати двох засновників. За визначенням адвокатського бюро, яке наведено в профільному законі, бюро може бути засноване лише адвокатом. Якщо хочете мати два і більше адвокати-засновники – маєте створити об’єднання.
   2. Знятись з обліку як самозайнята особа зможете тоді, коли будете перебувати в трудових відносинах з бюро. Відповідно до п. 14.1.226 Податкового кодексу України ви є самозайнятим, якщо не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
   3. Відповідь на це питання випливає з другого. Звісно, закон не зобов’язує перебувати в трудових відносинах з бюро, тому з точки зору податкового законодавства можете перебувати на обліку як самозайнята особа і одночасно вести діяльність і через бюро. Однак в такому разі податкову звітність маєте також подавати по обох суб’єктах.
   4. Оптимальні варіанти підказати не зможу, не знаючи специфіки вашої діяльності. Тут вже кожен обирає для себе залежно від розміру доходів, а також витрат, необхідних для утримання бюро (оренда, зарплата найманим працівникам тощо).

   Відповіcти
 3. Роман пише:

  Пане Романе, я Вам щиро вдячний за відповіді!
  Ще цікавить мене, яким чином виплачуються дивіденди засновнику і як вони оподатковуються на прикладі Вашого бюро?

  Відповіcти
 4. Роман пише:

  Доброго дня! Пане Романе, скажіть, будь ласка, чи може АБ містити в назві 2 прізвища, якщо один є адвокат-засновник, а другий просто адвокат? І це ж питання, якщо другий не є адвокатом?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Єдина вимога профільного закону щодо найменування АБ – воно має містити прізвище адвоката-засновника. Тому якщо будуть прізвища інших осіб – порушень не буде жодних.

   Відповіcти
 5. Роман пише:

  Тобто при реєстрації АБ підтвердження того, що особа з другим прізвищем не є адвокатом – ніде не буде вимагатися?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Реєстратор не має права вимагати надання документів, які не передбачені законом.

   Відповіcти
   • Роман пише:

    Файно! Виходить так, що я як засновник АБ і самозайнята особа можу не брати себе по трудовому договору в АБ, а просто укласти договір цивільно-правового характеру і таким чином працювати?

    Відповіcти
    • Роман Ганенко пише:

     Дехто так і робить. В своєму бюро я отримую заробітну плату як адвокат

     Відповіcти
     • Роман пише:

      А решта адвокатів-працівників? Чи Ви один в Бюро?

    • Роман Ганенко пише:

     Інші працівники також за трудовим договором. Адвокат лише я один

     Відповіcти
 6. Дмитро пише:

  Добрий день, скажіть будь-ласка, чи можуть в адвокатському бюро працювати юристи, і до якої категорії їх віднести, так як відповідно, до статуту АБ який Ви опублікували, бюро складається з :адвокатів, помічників адвокатів та технічного персоналу.?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня. По своєму бюро я затвердив штатний розпис, де передбачив усі необхідні посади.

   Відповіcти
 7. Олена пише:

  Доброго дня!стикнулися з такою проблемою:бюро існує уже рік на спрощеній системі оподаткування, тобто подавалася квартальна декларація.найманих працівників не має, заробітну плату керівник/засновник собі не нараховува і девіденди не виплачувались. З рахунку бюро кошти знімалися тільки на сплату податків, щорічні внески адвоката.ЄСВ не сплачувалось і звіти не подавались.Питання: чи треба подавати звіти по ЄСВ кожного місяця з прочерками так як зарплата не нараховується?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Якщо чесно, цим питанням детально не займався. Спробуйте знайти відповідь в Порядку формування звітності по ЄСВ http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0460-15
   Однак я подаю “нульову” звітність по інших юрдичних особах, які взагалі не мають діяльності. По ЄСВ звіти не подаємо і зауважень від контролюючих органів не маємо.

   Відповіcти
 8. Денис пише:

  Добрий день Романе, підкажіть будьласка, чи вігідніше буде створити АБ ніж працювати як приватний адвокат?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Тут потрібно рахувати. Якщо у вас більшість доходу іде в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок і його сума значно перевищує витрати, то АБ буде більш оптимальною формою, оскільки витрати на єидиний податок + ПДФО і військовий збір з дивідендів все ж таки є меншими, ніж оподаткування доходу як самозанйятох особи на загальній системі оподаткування.

   Відповіcти
 9. Оля пише:

  Я адвокат, зареєстрована як самозайнята
  особа. На даний момент не маю можливості повноцінно займатися адвокатською діяльністю. Припиняти не хочу. Якщо я створю АБ, знімуся як самозайнята особа в податковій, буде у мене нульовий дохід, то які які податки я буду платити?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Якщо в податковій вас знімуть з обліку як самозайняту особу,то обов’язку по сплаті внесків ЄСВ та ПДФ у вас не буде. Інше питання -зобов’язання АБ. Якщо нарахування зарплати не буде, то АБ теж не зобов’язане сплачувати ЄСВ та ПДФО і військовий збір.

   Відповіcти
 10. Олена пише:

  Добрий день! Підкажіть, будь ласка:
  1. Чи можу я бути засновником АБ, не укладати трудову угоду з АБ (а отримувати девіденди) та знятись з обліку у податковій як самозайнята особа?
  2. Якщо ні, то чи не буду я сплачувати подвійно ПНДФО?

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго дня.
   Теоретично, схема роботи, за якою адвокат-засновник не укладає трудовий договір з АБ і здійснює повноваження керівника на підставі статуту – можлива. Деякі бюро так і працюють. Однак, якщо ви не укладете трудовий договір з АБ, вас скоріш за все не знімуть з обліку як самозайнятого. Пункт 14.1.226 ПК України говорить, що самозайнята особа – платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Тобто якщо ви хочете знятись з обліку як самозайнята особа у зв’язку зі створенням АБ, ви маєте укласти з бюро трудовий договір. У моєму випадку я уклав трудовий договір зі своїм бюро (у формі наказу про прийняття на роботу), а вже потім знявся з обліку.
   Щодо ПДФО, то тут залежить від походження доходу. Якщо ви убудете отримувати дохід виключно від АБ у формі дивідендів, то з цієї суми має утримуватись ПДФО та військовий збір, ви окремо не повинні звітуватись за ці суми і платити додаткові податки чи збори як самозайнятий. Однак якщо ви будете отримувати дохід готівкою без подальшого оприбуткування через касу бюро або на розрахунковий рахунок, відкритий як на самозайнятого, то цей дохід буде обкладатись податком на загальних умовах (ПДФО, військовий та ЄСВ).

   Відповіcти
 11. Лілія пише:

  Доброго дня, допоможіть визначитись в питанні сплати податків та зборів адвокатом який працює юристом на підприємстві та отримує заробітну плату як юрист штатний.Дякую

  Відповіcти
  • Роман Ганенко пише:

   Доброго вечора.
   Все залежить від джерел отримання доходу таким адвокатом. Якщо дохід виключно у формі заробітної плати і такий адвокат не стоїть (не стояв) на обліку в ДФС як самозайнята особа, то всі податки за такого адвоката має сплачувати роботодавець.
   Якщо ж адвокат ще й укладає угоди з іншими суб’єктами, то в такому разі він має окремо сплачувати ЄСВ і ПДФО + військовий збір з таких доходів (і відповідно подавати податкову взітність). Також обов’язок сплачувати ЄСВ не залежно від доходу залишається у випадку, якщо адвокат стоїть на обліку в ДФС як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Щоб не платити ЄСВ, потрбіно пройти процедуру зняття з обліку в ДФС.

   Відповіcти
   • Лілія пише:

    Я вам дякую за змістовну відповідь!А чи можна в цьому випадку не ставати на облік в ДФС?

    Відповіcти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*